Polsat utrudnia życie abonentom nc+?

dodano: 2013-04-07 16:07 | aktualizacja: 2013-04-09 12:40
autor: Jacek Grzeszczak | źródło: Inf. własna

nc+ NOWE W korespondencji do redakcji SAT Kuriera czytelnicy korzystający z kart i dekoderów po CYFRZE+ alarmują, że od momentu oficjalnego startu nc+ do chwili obecnej występuje niezrozumiała rozbieżność w ofercie w stosunku do posiadaczy dekoderów od ADB, po platformie n. Obydwie grupy są jednocześnie zobowiązane do identycznych opłat mimo braków. Problem obejmuje pięć kanałów telewizyjnych, w tym Polsat HD. Co ciekawe, za emisję i kodowanie czterech z nich odpowiada konkurencyjny Cyfrowy Polsat. To utrudnianie, a może prawny lub techniczny problem?Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Na dekoderach po CYFRZE+ brak następujących kanałów:

- Polsat HD (tp. 78 - 12,265 GHz, pol. V, SR: 27500, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK)
- History HD (tp. 78 - 12,265 GHz, pol. V, SR: 27500, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK)
- Polsat Sport News (tp. 79 - 12,284 GHz, pol. H, SR: 27500, FEC: 5/6; DVB-S/QPSK)
- Blue Hustler (tp. 79 - 12,284 GHz, pol. H, SR: 27500, FEC: 5/6; DVB-S2/8PSK)
- ESPN America (tp. 130 - 11,117 GHz, pol. V, SR: 27500, FEC: 3/4; DVB-S/QPSK/MPEG-4)

Pierwsze cztery są nadawane przez Cyfrowy Polsat, ostatni przez Orange, ale nie bezpośrednio, a jako dosył realizowany przez pośredniego operatora GlobeCast. Przyczyną techniczną jest brak systemów kodowania Nagra Media Access (CAID: 0x0100 i 0x1813), których używają posiadacze kart byłej CYFRY+.

W szczególności frustruje to abonentów w związku z Polsatem HD, gdzie można oglądać w wysokiej rozdzielczości (HDTV), m.in. wyścigi Formuły 1, a GP Chin już za tydzień 14 kwietnia... Podobno sytuacja miała się wyjaśnić, bo trwają negocjacje z Polsatem, który jest gotowy do podpisania umowy.

Brak ESPN America jest spowodowany problemami w komunikacji pomiędzy operatorami i tu szansa na rozwiązanie jest największa, ale kanał będzie dostępny wyłącznie dla posiadaczy dekoderów HD, gdyż emisja jest prowadzona w MPEG-4.

Dużo gorzej wygląda sytuacja z czterema brakującymi kanałami od Cyfrowego Polsatu. Oficjalnie żadna ze stron nie komentuje sytuacji, ale nieoficjalnie mówi się o braku dobrej woli ze strony Cyfrowego Polsatu, który stoi na stanowisku, że umowy z CANAL+ Cyfrowy, operatorem CYFRY+ nie podpisywał, więc i systemu dołączać nie musi. Trwa więc wyjaśnianie sytuacji, ale może to kiedyś odbić się na Cyfrowym Polsacie, już przy ew. dołączaniu TVP Rozrywka, bo to z transpondera nc+ będzie nadawany ten kanał. Na razie Cyfrowy Polsat nie będzie miał tego kanału w ofercie, ale kiedyś to się może zmienić.

Niepokojący jest fakt, że abonenci nie są o tych różnicach informowani i odkrywają je zwykle przypadkiem, o ile są uważnymi obserwatorami. Konsultanci na infolinii nc+ sugerowali, że do 5 kwietnia sprawa ma zostać załatwiona, ale tak się nie stało. Należy jasno zaznaczyć, że póki nie pojawi się kodowanie (NMA - dawniej Seca) w/w kanałów na dekoderach po CYFRZE+ oraz na kartach CYFRY+ w tunerach niededykowanych nie będzie.

Po czyjejkolwiek stronie nie stoi wina to wydaje się, że brak porozumienia między operatorami platform w tej sprawie jest zagrywką wysoce nieczystą. SAT Kurier apelował w tej sprawie do nadawców niemal od początku, przy tak poważnym przedsięwzięciu takie sytuacje nie powinny mieć miejsca. Taki problem powinien zostać jak najszybciej usunięty, a do czasu jego rozwiązania o zaistniałej sytuacji, abonenci powinni być na bieżąco informowani przez nc+ w mediach (a nie przez BOK, bo tam trudno nawet się dodzwonić!).

Istnieją też pewne rozbieżności w drugą stronę, aczkolwiek z uwagi na fakt, że odwrotnie dotyczy to kanałów mniej popularnych i (wygląda na to, że) niedostępnych przy próbie domówienia na infolinii - umknęło to uwadze czytelników. 

Wśród dokumentów na serwerach nc+ można znaleźć Szczegółowe warunki świadczenia Opcji dodatkowej Mezzo (5zł) i Opcji dodatkowej TV France (10 zł). Gdyby komuś udało się te opcje uruchomić przy umowie z dekoderem ADB, to i tak ich nie zobaczy, bo:
- po pierwsze nie ma ich na liście kanałów w dekoderach nbox i mediaBOX+,
- po drugie - nawet jakby były, to na żadnym z nich nie dodano systemu kodowania Conax (CAID: 0x0B01), więc nie zostałyby zdeszyfrowane.

Platforma nc+ powinna to szybko poprawić, a Polsat dogadać się z nc+, bo kiedyś może znaleźć się w odwrotnej sytuacji.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii CANAL+
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

439 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...