nc+: Historia CYFRY+ i platformy n

dodano: 2013-03-14 10:00 | aktualizacja: 2013-03-14 10:06
autor: Anita Dąbek | źródło: nc+

nc+ NOWE 21 marca 2013 roku, dokładnie w 18. rocznicę uruchomienia CANAL+ w Polsce zadebiutuje platforma cyfrowa nc+, powstała z połączenia dwóch liderów rynku - CYFRA+ i n. Przez szereg lat obydwie firmy konkurowały ze sobą w obszarze treści i technologii wyznaczając nowe kierunki rozwoju telewizji w Polsce. Od 2006 roku fani sportu oraz miłośnicy kina mieli zmagali się
z problemem wyboru oferty, która da im pełną satysfakcję.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Klienci musieli śledzić nieustanną rywalizację obydwu platform, by móc skorzystać z najbardziej atrakcyjnej propozycji.  Niektórym nie pozostawało nic innego niż zakup obydwu ofert od konkurencyjnych dostawców.

CANAL+, jako pierwsza płatna telewizja w Polsce (powstała 21 marca 1995 roku), od  początku stawia na formułę sportowo-filmową, pokazując na żywo najbardziej prestiżowe rozgrywki i światowe produkcje tuż po premierach kinowych. Trzy lata później, 16 listopada 1998 roku, CANAL+ Polska wkracza w kolejny etap rozwoju uruchamiając platformę CYFRA+. Abonenci mogą korzystać z bogatych możliwości telewizji cyfrowej z pierwszą w Polsce tak szeroką ofertą programową. Zyskują dostęp do kilkudziesięciu polskich i zagranicznych programów, w tym do oferty premium, emitowanej w trzech kanałach -  CANAL+, CANAL+ Żółtym CANAL+ Niebieskim.

12 października 2006 roku w spektakularny sposób debiutuje nowy gracz, platforma n. Telewizja n stawia na najnowsze technologie oddając już w listopadzie w ręce abonentów dekoder HD z nagrywarką wyposażony w twardy dysk. Dzięki rewolucyjnej usłudze PVR (przewijanie, zatrzymywanie i nagrywanie wybranych pozycji) i ofercie nSportHD n-ka dystansuje konkurencję i staje się liderem technologicznym wśród platform cyfrowych w Polsce. Platforma n rewolucjonizuje także rynek dając dostęp do programów w jakości HD wszystkim swoim użytkownikom.

Z momentem wprowadzenia na rynek platformy n rozpoczyna się prawdziwy „wyścig zbrojeń”. n i CYFRA+ konkurując o wymagającego klienta, rywalizują w obszarze praw telewizyjnych i technologii.

Już dwa miesiące po starcie platforma n jako pierwsza wprowadza usługę VOD - wypożyczalnię filmów i programów na życzenie jeszcze silniej demonstrując doskonałe zaplecze technologiczne.

W tym samym miesiącu CANAL+ przeprowadza transmisję sportową w standardzie HD, a od 2007 regularnie prezentuje mecze polskiej Ekstraklasy i lig zagranicznych w najlepszej  rozdzielczości. W 2007 roku udostępnia również nowoczesne dekodery z twardym dyskiem.  

We wrześniu 2007 r. platforma n wprowadza TVOD (transakcyjne VOD) pod nazwą - Premiery VOD, dzięki której abonent może wybrać z szerokiej oferty filmów interesującą go pozycję i dokonać pojedynczego zakupu praktycznie natychmiast.

CYFRA+  wprowadza usługę Multiroom (sierpień 2009 r.), umożliwiając niezależny odbiór różnych kanałów na dwóch telewizorach w ramach jednego abonamentu. n nie pozostaje w tyle - w listopadzie 2010 startuje z funkcjonalnością nMultiroom HD.

W tle rozgrywa się walka o treści i prawa do transmisji. We wrześniu 2009 platforma n przejmuje kontrakty z wytwórniami Paramount Pictures i DreamWorks, studiami związanymi wcześniej z CANAL+.

Stawiając na fanów sportu, CANAL+ realizuje pierwszą w kraju transmisję w technologii 3D z meczu Wisła Kraków – Odra Wodzisław (15 maja 2010 r.). Następnego dnia, jako pierwsza stacja w Polsce pokazuje film zrealizowany w stereoskopii – animację w reżyserii Henry'ego Selicka „Koralina i tajemnicze drzwi”. Telewizja n również dostrzega potencjał w technologii 3D uruchamiając w grudniu 2010 usługę nShow 3D, w ramach której regularnie prezentuje programy w trzecim wymiarze.

Platforma n uruchamia rodzinę czterech kanałów nPremium w grudniu 2011 r. aby konkurować z kanałami CANAL+. Od stycznia 2012 dysponuje wyłącznymi umowami z 20th Century Fox, Monolith Films, MGM i  pozyskanymi wcześniej DreamWorks oraz Paramount Pictures.

Platforma n udostępnia usługę nVOD net, dzięki której po podłączeniu dekoderów do sieci abonenci otrzymują dostęp do tysięcy dodatkowych klipów wideo i filmów.

W grudniu platforma n uruchamia przełomową nGo – to dostęp do kanałów telewizyjnych oraz korzystanie z serwisów internetowych VOD na urządzeniach mobilnych – nie ważne, gdzie i kiedy się znajdujemy.      
       
Platformy łączą się, a na czele przedsięwzięcia staje Julien Verley, dotychczasowy wiceprezes grupy CANAL+. Spekulacje na temat nowej oferty sięgają zenitu. Wszyscy z niecierpliwością czekają na nową propozycję zastanawiając się, co przyniesie nc+. Premiera nc+ odbędzie się pierwszego dnia wiosny, w 18. rocznicę urodzin CANAL+ w Polsce i będzie prawdziwym początkiem nowej ery cyfrowej rozrywki.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii CANAL+
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 8-10/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 8-10/2023

12 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

629 zł Więcej...