NVIDIA upowszechnia platformę CUDA

dodano: 2011-12-14 11:35 | aktualizacja: 2011-12-14 11:37
autor: Anita Dąbek | źródło: NVIDIA

nVIDIA Firma NVIDIA poinformowała o udostępnieniu kodu źródłowego nowego kompilatora dla architektury NVIDIA CUDA opartego na LLVM. Kod zostanie przekazany badaczom akademickim i dostawcom programów narzędziowych, aby ułatwić im wprowadzenie obsługi procesorów graficznych w większej liczbie języków programowania, a także obsłużenie aplikacji CUDA na alternatywnych architekturach procesorów.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
LLVM to popularna, otwarta infrastruktura kompilatora, która cechuje się modułową konstrukcją, co ułatwia dodawanie obsługi nowych języków programowania i architektur procesora. Kompilator ten jest stosowany w szeregu zadań programistycznych wielu czołowych firm, takich jak Adobe, Cray, Electronic Arts i innych.

Nowy kompilator CUDA oparty na LLVM, wzbogacony o wsparcie architektury równoległych procesorów graficznych firmy NVIDIA, jest dołączony do najnowszej wersji zestawu narzędziowego CUDA Toolkit (v4.1.), który jest już publicznie dostępny.

- Otwarcie platformy CUDA stanowi znaczący krok - twierdzi Sudhakar Yalamanchili, profesor Instytutu Technologii Georgia i lider projektu Ocelot, który dostosowuje oprogramowanie napisane w języku CUDA C na odmienne architektury procesorów. - Przyszłość obliczeń komputerowych jest heterogeniczna, a model programowania architektury CUDA daje nam ogromną możliwość zmaksymalizowania wydajności na wielu różnych rodzajach procesorów, w tym na procesorach graficznych AMD i procesorach centralnych Intel opartych na architekturze x86.

Umożliwienie stosowania alternatywnych podejść do programowania systemów równoległych pod kątem rozwiązywania konkretnych problemów i przyszłych modeli oprogramowania skróci drogę do obliczeń eksaskalowych. Publikując kod źródłowy kompilatora CUDA i format odwzorowania wewnętrznego (IR), firma NVIDIA zapewnia badaczom większą elastyczność, gdyż umożliwia skonwertowanie modelu programowania CUDA na inne architektury, tym samym przyśpieszając rozwój następnej generacji platform obliczeniowych o wyższej wydajności.

Dostawcy narzędzi programowych mogą również uzyskać dostęp do kodu źródłowego kompilatora, aby móc w ten sposób tworzyć niestandardowe rozwiązania.

- Dzięki tej inicjatywie, firma PGI będzie w stanie stworzyć natywne kompilatory CUDA Fortran i OpenACC, które wykorzystają tę samą technologię optymalizacji dla urządzeń, którą zastosowano w kompilatorach NVIDIA CUDA C/C++ - twierdzi Doug Miles, dyrektor The Portland Group. - Otrzymamy możliwość przeprowadzenia spójnego debugowania i profilowania za pomocą istniejących narzędzi, dzięki czemu PGI będzie mogła skoncentrować się na optymalizacjach wyższego poziomu i funkcjach obsługi języka.

Wczesny dostęp do kodu źródłowego kompilatora CUDA mogą otrzymać zakwalifikowani badacze akademiccy oraz deweloperzy narzędzi programowych, którzy zarejestrują się na stronie: http://developer.nvidia.com/cuda-source.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Podzespoły
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 690 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...