NVIDIA Tesla ustanawia rekord świata wydajności

dodano: 2011-05-18 11:37 | aktualizacja: 2011-05-19 15:37
autor: Anita Dąbek | źródło: NVIDIA

NVIDIA Tesla Firma NVIDIA zaprezentowała procesor graficzny Tesla M2090, najszybszy układ do obliczeń równoległych na świecie przeznaczony do obliczeń wielkoskalowych. Nowy układ osiągnął rekordową wydajność w jednym z głównych testów wydajności w zastosowaniach naukowych.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Układ został wyposażony w 512 rdzeni przetwarzania równoległego architektury CUDA i osiąga maksymalną wydajność 655 GigaFLOPS w operacjach zmiennoprzecinkowych z podwójną precyzją, prześcigając dziesięciokrotnie rozwiązania wykorzystujące jedynie procesory centralne.

Cztery procesory graficzne Tesla M0290 współpracujące z czterema procesorami centralnymi osiągnęły rekordową wydajność w aplikacji AMBER 11 - jednym z najpopularniejszych narzędzi do symulacji biomolekuł - generując 69 nanosekund symulacji na dzień. Najszybsza odnotowana wydajność superkomputera opartego wyłącznie na procesorach centralnych to jedynie 46 ns symulacji na dzień1.

- To najlepsze osiągi, jakie widzieliśmy. Procesory Tesla M2090 sprawią, że użytkownicy aplikacji AMBER na naszym uniwersytecie uzyskają wydajność, jakiej nie osiągnęliby nawet ze swobodnym dostępem do superkomputera - twierdzi Ross Walker, z Centrum Komputerowego San Diego i jeden z głównych współautorów kodu aplikacji AMBER.

Procesor graficzny Tesla M2090 będzie montowany w serwerach, takich jak m.in. nowy HP ProLiant SL390 G74U. Rodzina serwerów SL390 jest częścią systemu SL6500 firmy HP, stworzonego z myślą o rozbudowie na dużą skalę i przeznaczonego dla klientów wykorzystujących obliczenia wieloskalowe. Serwery SL390 zostały stworzone z myślą o środowiskach wykorzystujących rozwiązania do obliczeń hybrydowych, w których wykorzystuje się jednocześnie procesory centralne i graficzne.

Serwer SL390 G74U może obsłużyć do ośmiu procesorów graficznych Tesla M2090 w obudowie o wysokości 4U typu half-width, oferując najwyższą proporcję procesorów graficznych do centralnych na rynku (8xGPU na 2xCPU). System doskonale sprawdza się w wielu zastosowaniach, począwszy od chemii kwantowej, przez dynamikę molekularną, aż po przetwarzanie informacji sejsmicznych i analizy danych.

- Klienci uruchamiający w ośrodkach danych wymagające aplikacje potrzebują komputerów, które są w stanie szybko i sprawnie przetworzyć ogromne ilości złożonych danych - twierdzi Glenn Keels, Dyrektor ds. marketingu w jednostce biznesowej Hyperscale firmy HP. - Dziesięcioletnia współpraca pomiędzy firmami HP oraz NVIDIA zaowocowała stworzeniem jednego z najszybszych połączeń procesorów centralnych i graficznych, które zapewni klientom wydajność niezbędną do wykonywania wysoce złożonych obliczeń naukowych.

Naturalnie procesor Tesla M0290 oferuje znakomitą wydajność nie tylko w aplikacji AMBER – nowy układ sprawdzi się doskonale w szerokiej gamie programów do obliczeń wielkoskalowych akcelerowanych przez procesor graficzny. Wśród nich znajdą się m.in. aplikacje do obliczeń dynamiki molekularnej, NAMD i GROMACS; aplikacje CAD, Anys Mechanical, Altair Acusolve i Simulia Abaqus; aplikacje geonaukowe, WRF, HOMME i ASUCA; aplikacje dla przemysłu paliwowego, Paradigm Voxelgeo i Schlumberger Petrel, a także inne kluczowe narzędzia, jak MATLAB, GADGET2 i GPU-BLAST.

Więcej informacji o serwerach HP ProLiant SL390 G7 4U można znaleźć tutaj, natomiast więcej informacji na temat procesora graficznego Tesla M2090 i całej rodziny produktów klasy M2 można znaleźć pod tym adresem.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Podzespoły
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 8-10/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 8-10/2023

12 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

209 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...