EIZO – obraz 3D bez okularów i w Full HD

dodano: 2010-12-13 17:14 | aktualizacja: 2010-12-13 22:45
autor: Janusz Sulisz | źródło: ALSTOR

DuraVision-FDF2301-3D-mini.jpg EIZO zaprezentowało DuraVision FDF2301-3D – monitor o przekątnej ekranu 23”, przeznaczony na rynek przemysłowy. Najnowszy model wykorzystuje kierunkowe podświetlenie opracowane przez inżynierów EIZO, umożliwiające reprodukcję stereoskopowych obrazów w formacie high-definition. Jest to pierwszy monitor 3D, z którego można korzystać bez specjalnych okularów z ekranem o naturalnej rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli (Full HD).Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Prace nad konstrukcją DuraVision FDF2301-3D prowadzone były we współpracy z Japońską Agencją Nauki i Technologii (JST Japan Science and Technology Agency) – publicznym ośrodkiem, którego celem jest promowanie współpracy między środowiskiem akademickim, a przemysłem. Badania stanowiły część projektu „Real Time Stereo SEM Develpoment”. Prace nad wyświetlaniem obrazu stereoskopowego w czasie rzeczywistym przez mikroskop elektronowy SEM (scanning elektron microscope) rozwiązały problemy występujące we wcześniejszych kolorowych modelach trójwymiarowych monitorów LCD, umożliwiając reprodukcję obrazów w jakości high-definition o niezwykłej głębi.

Kierunkowe podświetlenie zastosowane w modelu DuraVision FDF2301-3D generuje grafikę 3D wykorzystując zjawisko paralaksy. Obrazy trójwymiarowe są widoczne „gołym okiem”, bez użycia dedykowanych okularów. Ponieważ nie ma również potrzeby przydzielania pikseli z matrycy LCD do każdego z generowanych obrazów oddzielnie, monitor może wykorzystać swoją pełną rozdzielczość HD do tworzenia realistycznych stereoskopowych obrazów o wyjątkowej głębi.

Co więcej, ponieważ ten sposób tworzenia obrazów docierających do prawego i lewego oka osoby patrzącej na monitor generowany jest przez źródło światła LED monitora, efekt mory oraz prążkowania, które występują w innych technologiach 3D (wykorzystujące blokadę paralaksy lub dwuwypukłe soczewki), tu nie mają miejsca. W rezultacie, użytkownik może oglądać trójwymiarowe obrazy w jakości high-definition.

EIZO przewiduje, iż DuraVision FDF2301-3D będzie wykorzystywany z elektronowymi mikroskopami SEM oraz w urządzeniach kontroli półprzewodników w instytucjach akademickich oraz w sektorze prywatnym.

DuraVision FDF2301-3D będzie dostępny na rynku w drugim kwartale 2011 roku. Niestety nie jest znana jego cena.

Więcej informacji o monitorach EIZO znaleźć można na stronie: www.eizo.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii 3D
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

339 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 790 zł Więcej...