6 superkomputerów z Polski na liście TOP500

dodano: 2010-11-22 15:18 | aktualizacja: 2010-11-22 17:45
autor: Paulina Nietrzpiel | źródło: Hewlett-Packard

HP BladeSystem BL2x220c.jpg Nie tak dawno ogłoszono nową wersję prestiżowej listy TOP500, prezentującej najsilniejsze systemy komputerowe na świecie. Polska może być dumna. Bowiem na liście nalazło się sześć naszych rodzimych superkomputerów, z których pięć zostało wyprodukowanych przez firmę HP. Wszystkie z nich zostały zbudowane w oparciu o technologię HP BladeSystem, która jednocześnie stanowi najpopularniejszą platformę serwerową na całej liście. Najsilniejszy z polskich superkomputerów, klaster „Zeus”, znajdujący się w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH w Krakowie, z wynikiem 88 TFLOPS znalazł się na miejscu 84.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Klaster Zeus – najpotężniejszy system w Polsce
Uznany za najmocniejszy system w Polsce klaster ”Zeus”, znajduje się w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH. Oferując wydajność 88 TFLOPS uplasował się na 84 pozycji na liście TOP500. Stanowi on część ogólnopolskiego rozproszonego systemu obliczeniowego PL Grid, służącego naukowcom z różnych dziedzin takich, jak np. fizyka wysokich energii, biochemia, astronomia czy mechanika, do prowadzenia obliczeń naukowych.

- Moc obliczeniowa posiadanego przez Cyfronet klastra Zeus, a tym samym jego wysoka pozycja w międzynarodowym rankingu superkomputerów TOP500 jest wynikiem konsekwentnych inwestycji w polską infrastrukturę informatyczną dla nauki, mających na celu zapewnienie środowisku naukowemu nowoczesnych narzędzi badawczych na światowym poziomie. Jestem przekonany, że w najbliższej perspektywie przyczynią się one do wielu odkryć i wynalazków dokonanych w naszym kraju - powiedział prof. Kazimierz Wiatr, dyrektor ACK Cyfronet AGH.

Wśród polskich systemów wyprodukowanych przez HP na liście TOP500 znalazł się również pracujący w Poznańskim Centrum Superkomputerowo – Sieciowym klaster „Reef”, a także nowy w tym rankingu klaster „Supernova” z Wrocławskiego Centrum Sieciowo – Supekomputerowego. Poza klastrami obliczeniowym przeznaczonymi do badań naukowych, na aktualnej liście TOP500, znalazły się również liczące po ponad 1000 serwerów farmy portali internetowych: nk.pl oraz Allegro.pl (którego właścicielem jest firma QXL Poland).

5 z 6 polskich superkomputerów zostało wyprodukowanych przez HP
Spośród sześciu polskich superkomputerów notowanych na aktualnej liście TOP500, aż pięć zostało wyprodukowanych przez HP. Wszystkie wykorzystują rozwiązanie HP BladeSystem.BL2x220c. Charakteryzują się one tym, że zajmują mało miejsca i oferują bardzo dużą moc obliczeniową przy niskim poborze prądu i wydzielają niedużo ciepła.

Oparta na standardowych komponentach uniwersalna architektura HP BladeSystem pozwala na łatwe budowanie rozwiązań o różnym przeznaczeniu, od tysięcy serwerów Webowych, przez silne platformy bazodanowe i wielowęzłowe klastry obliczeniowe, po duże systemy z tysiącem rdzeni procesorowych i kilkoma TB pamięci operacyjnej. Wszystko to sprawia, że HP BladeSystem stanowi najpopularniejszą platformę sprzętową na całej liście TOP500.

- Cieszę się, że w zdecydowanej większości przypadków największe systemy komputerowe w Polsce i to zarówno te przeznaczone do prowadzenia projektów badawczo- naukowych, jak i wykorzystywane do celów biznesowych, bazują na platformie HP BladeSystem. Pokazuje to wszechstronność tej technologii, a także jej przewagę nad innymi rozwiązaniami – powiedział Paweł Czajkowski, prezes Hewlett-Packard Polska.

Wysoka pozycja polskich superkomputerów
W ostatnich rankingach TOP500 prezentowanych było zawsze kilka superkomputerów z Polski, które uzyskiwały bardzo dobry wynik, w porównaniu do systemów innych krajów, odgrywających na świecie wiodącą rolę w rozwijaniu nowych technologii. Pod względem liczby superkomputerów posiadanych przez dane państwo, Polska jest 9. krajem na świecie i 5. w Europie (nasz kraj plasuje się za Niemcami, Francją, Wielką Brytanią i Rosją). Dobry wynik Polski to rezultat systematycznej rozbudowy klastrów obliczeniowych, współfinansowanych, m.in. przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz władze samorządowe przy wykorzystaniu funduszy unijnych. Duże znaczenie miał także dokonujący się w ostatnich latach, szybki rozwój portali internetowych mogących konkurować ze światowymi potęgami, nie tylko na rynku lokalnym.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Wydarzenia i targi
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 259 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD Velocap X Pro

Nagrywarka HDMI  - materiału wideo wysokiej rozdzielczości na zewnętrzne nośniki...

990 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+ 4K ECP

CAM CI+ 4K ECP z odbiorem TVP 4K, CANAL+ 4K...

199 zł Więcej...