„Śladami Strzeleckiego” w Discovery Historia

dodano: 2010-09-24 10:25 | aktualizacja: 2010-09-24 11:29
autor: Anita Dąbek | źródło: Discovery Historia

Discovery Historia Logo bez TVN Paweł Edmund Strzelecki to najsławniejszy XIX-wieczny polski podróżnik. Podczas swojej ponad 9-letniej odysei po świecie odkrył m.in. złoża rud miedzi w Kanadzie oraz złota w Australii. Tam też odkrył Ziemię Gippsa i badał najwyższe pasmo górskie tego kontynentu i samotnie zdobył jego najwyższy szczyt, który ochrzcił Górą Kościuszki. W USA prowadził badania geologiczne, klimatologiczne i geograficzne, odkrywając liczne złoża cennych kruszców i wytyczając nowe szlaki podróżnicze.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Za swoje zasługi otrzymał tytuł honorowego doktoratu na Uniwersytecie Oksfordzkim, a jego ceniony naukowy traktat, praca fundamentalna w zakresie ówczesnej wiedzy o Australii, „Fizyczny opis Nowej Południowej Walii i Ziemi van Niemena” dał mu członkostwo w Królewskim Towarzystwie Geograficznym.

Z wykształcenia był geografem. Jego światowa kariera odkrywcy mogła jednak się w ogóle nie rozpocząć. Wszystkiemu „winna” była bowiem nieszczęśliwa miłość do hrabianki Adyny Turno, na ślub z którą nie pozwalał mu jej ojciec. Zrezygnowany tym zawodem miłosnym Strzelecki bez reszty pochłonął się pasją podróżniczą i odkrywczą, których efekty odcisnęły wyraźne piętno na ówczesnej wiedzy geograficznej o świecie.

Dokument „Śladami Strzeleckiego” to świetnie przygotowana rekonstrukcja kostiumowa, dzięki której poznamy realia czasów, w których żył Paweł Edmund Strzelecki. Retrospekcje z XIX-wiecznych scen życia słynnego podróżnika przeplatają się ze współczesną podróżą Moniki i Norberta Oksza Strzeleckich – małżeństwa, które od paru lat prowadzi projekt pod nazwą „Strzelecki World Odyssey”. Przemierzając setki kilometrów po całym świecie, odkryją przed widzami miejsca, do których zawędrował ich sławny przodek.

Ta fascynująca podróż śladami polskiego naukowca została uhonorowana m.in. I nagrodą w kategorii filmu dokumentalnego na Polonijnym Festiwalu Filmów i Multimediów „Polskie Ojczyzny 2008”.

Śladami Strzeleckiego
(ang. Following Strzelecki)
Premiera: we wtorek, 12 października, o godz. 21:10 w kanale Discovery Historia
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

279 zł Więcej...

Odbiornik Linux AX 4K Multibox Combo

AX 4K Multibox Combo - najnowszy odbiornik Ultra HD od...

449 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

339 zł Więcej...