Sharp prezentuje telewizor 3D z technologią Quattron

dodano: 2010-09-03 10:34 | aktualizacja: 2010-09-03 14:07
autor: Anita Dąbek | źródło: Sharp

Sharp AQUOS Quattron 3D Przyszłość telewizji będzie trójwymiarowa: po wprowadzeniu płaskich ekranów i całkiem niedawno telewizji HD, kolejnym kluczowym trendem na rynku telewizorów jest 3D. Japońska korporacja Sharp regularnie wyznacza nowe standardy w segmencie LCD TV, a obecnie wprowadza na rynek pierwszy na świecie telewizor LCD 3D z technologią Quattron. Dzięki zastosowaniu nowego systemu, opierającego się na zastosowaniu czwartego koloru pikseli – żółtego – stało się możliwe odwzorowanie olśniewających obrazów 3D w jakości osiąganej do tej pory jedynie przez płaskie telewizory.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W ciągu najbliższych kilku dni firma Sharp zaprezentuje swój pierwszy panel telewizyjny 3D. Produkty oparte na tej technologii to bezprecedensowa jakość obrazu telewizorów 3D, a zwłaszcza odwzorowania kolorów, które są zdumiewająco wyraziste i czyste. Co więcej, firma Sharp była w stanie zredukować do minimum niepożądane zjawisko podwójnych konturów, tzw. „poświaty”, a to dzięki perfekcyjnemu współdziałaniu innowacyjnych technologii LCD, takich jak UV2A, Quattron i podświetlenia Super Edge LED Backlight. Firma Sharp wykorzystuje technologię opartą na specjalnych okularach, w które muszą być wyposażeni widzowie.

Zastosowanie przez firmę Sharp najnowocześniejszych technologii odwzorowywania obrazu daje najlepszą możliwą obecnie jakość obrazu w telewizorach płaskoekranowych. I tak, na przykład, system UV2A opracowany przez firmę Sharp zapewnia optymalne ustawienie ciekłych kryształów w wyświetlaczu. Jakość obrazu jest przez to znacząco lepsza, a współczynnik apertury poprawia się. Współczynnik ten, poprzez zwiększenie ilości światła dochodzącego z podświetlenia, daje idealne podstawy do kompensowania możliwych strat jasności obrazu spowodowanych przez przełączanie obrazu w specjalnych okularach do 3D z lewego oka do prawego i na odwrót. W systemie Quattron, Sharp dodał kolor żółty jako czwartą barwę pikseli, uzyskując przez to jeszcze lepszą jakość obrazu na wyświetlaczu. Dlatego też telewizory 3D firmy Sharp dają znakomity efekt 3D. Częstotliwość odświeżania jest idealnie dostosowana do wymagań panelu 3D, a zastosowanie innowacyjnego i wyjątkowo energooszczędnego systemu podświetlenia Super Edge LED firmy Sharp zapewnia perfekcyjne podświetlenie ekranu i doskonały obraz.

Oprócz wyróżniającej się jakości obrazu, firma Sharp przykłada również szczególną wagę do parametrów ekologicznych swoich produktów. Ta troska o środowisko naturalne towarzyszyła również pracom nad telewizorami 3D LCD: oglądanie obrazu przez specjalne okulary 3D sprawia, że obraz wydaje się odrobinę ciemniejszy, więc firma Sharp zwiększyła o 1,8 raza jasność obrazu w porównaniu do standardowych telewizorów 3D. Perfekcyjne współdziałanie systemów UV2A i Quattron sprawia, że przy tej samej intensywności podświetlenia mniej światła jest tracone przy przejściu przez panel. Obraz jest więc jaśniejszy bez zwiększonego zużycia energii.

Do chwili obecnej, technologia specjalnych okularów daje najlepszy efekt 3D. Dlatego też telewizory LCD 3D firmy Sharp opierają się na rozwiązaniu wykorzystującym ten sprzęt. Telewizor i specjalne okulary są zsynchronizowane. Kiedy wszystkie części układu są włączone telewizor w trybie 3D przesyła specjalnie zoptymalizowane obrazy naprzemiennie do prawego i lewego oka z wysoką częstotliwością. Z tą samą częstotliwością okulary zmieniają tryb prawej i lewej soczewki z „przezroczystego” na „ciemny”. Ludzkie oko nie jest w stanie zauważyć zmian pomiędzy obrazem w lewym i prawym oku. Zamiast tego powstaje złudzenie trójwymiarowości.

Najlepsze obrazy 3D dostępne dzięki telewizorom płaskoekranowym w połączeniu ze znakomitymi parametrami ekologicznymi są teraz oferowane w wersji AQUOS. Na targach IFA 2010 handlowcy, eksperci rynkowi i zwykli użytkownicy będą mieli okazję na własne oczy obejrzeć nowe telewizory Sharp AQUOS Quattron 3D i przekonać się o wyjątkowości oferowanych obrazów 3D. Wprowadzenie produktów na rynek planowane jest na trzeci kwartał 2010.

Firma Sharp przedstawia dwa modele w nowej serii telewizorów LE925 AQUOS Quattron z funkcją 3D i technologią czterech kolorów podstawowych. Technologia czterech kolorów oparta jest na opatentowanym systemie UV2A2. Polega on na dodaniu żółtego (Y) do trzech dotychczasowych kolorów pikseli RBG (do czerwonego, niebieskiego i zielonego), co znacząco polepsza możliwości wiernego odwzorowywania kolorów.

Obok technologii czterech kolorów podstawowych wprowadzonych do modeli Sharp AQUOS Quattron LE820 i LE810, które weszły na rynek wiosną tego roku, w nowych modelach 3D firma Sharp zastosowała FRED4 – opatentowaną technologię szybkiego sterowania panelem LCD i podświetlenie Side-mount Scanning LED3. Dodatkowo, znaczne zwiększenie jasności ekranu o około 1,8 raza w porównaniu z tradycyjnymi ekranami LCD opartymi na trzech kolorach pikseli pozwala widzom doświadczać pełni doznań 3D przy minimalnej poświacie

Model Sharp AQUOS Quattron 3D LE925 występuje w rozmiarze ekranu 60 i 46 cali.

Obok serii LE925 Sharp wprowadzi także serie telewizorów Sharp AQUOS Quattron LE924, LE824, LE814. Modele te także oparto na technologii czterech kolorów podstawowych, co zapewni uzyskanie wspaniałych barw i odwzorowanie znakomitej jakości obrazów w 2D. Serie LE925, LE824 i LE814 posiadają funkcję AQUOS Net+, umożliwiającą połączenią z siecią, co z kolei daje swobodę korzystania z internetu, czy oglądanie video on-line na ekranie telewizora.

Firma Sharp już dziś ma w planach rozszerzenie oferty Sharp AQUOS Quattron i kontynuowanie prac nad dalszym polepszeniem jakości obrazu i parametrami energetycznymi.

Data wprowadzenia na rynek: wrzesień 2010 r.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii 3D
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

279 zł Więcej...