Sharp: pierwszy LCD o czterech kolorach podstawowych

dodano: 2010-04-14 12:08 | aktualizacja: 2010-04-14 17:17
autor: Paulina Nietrzpiel | źródło: Sharp

sharp logo Sharp opracował pierwszy na świecie trójwymiarowy panel LCD, który wyróżnia się najwyższą na rynku jasnością obrazu przy wyjątkowo niskiej liczbie artefaktów (niepożądanych podwojeń konturów na obrazie). Po założeniu specjalnych okularów 3D widzowie będą mogli podziwiać trójwymiarowe obrazy o wyjątkowo realistycznym wrażeniu głębi.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Trójwymiarowe panele 3D wykorzystują system sekwencyjnego wyświetlania oparty na specjalnych okularach z aktywną przesłoną ciekłokrystaliczną. W systemie tym obrazy przeznaczone dla lewego i prawego oka wyświetlane są na panelu LCD sekwencyjnie, przełączając się między dwiema perspektywami. Przesłony ciekłokrystaliczne w okularach 3D są zsynchronizowane z ekranem, „otwierając się” (stając się przezroczystymi) i „zamykając się” (stając się nieprzezroczystymi) w taki sposób, że lewe i prawe oko widzi różne obrazy. Ludzki mózg łączy te nieznacznie różniące się obrazy, stwarzając wrażenie głębi w trójwymiarowym obrazie. Jednak zastosowanie takiego systemu z konwencjonalnym wyświetlaczem powodowało utratę jasności i artefakty.Nowo opracowany przez firmę Sharp panel LCD 3D rozwiązuje całkowicie te problemy, dzięki zastosowaniu w nim unikatowych technologii opracowanych przez firmę Sharp. Są to kolejno: technologia UV2A – podstawowa technologia Sharp dla paneli LCD, technologia czterech kolorów podstawowych - Quattron, technologia FRED (Frame Rate Enhanced Driving) oraz technologia krawędziowego aktywnego podświetlenia LED.

Nowy panel jest zoptymalizowany dla telewizji trójwymiarowej, ponieważ jasność ekranu podczas wyświetlania obrazów 3D jest 1,8 razy wyższa w porównaniu z konwencjonalnymi panelami, a liczba artefaktów jest wyjątkowo mała. Technologia czterech kolorów podstawowych firmy Sharp dodaje do konwencjonalnej konfiguracji RGB (czerwonego, zielonego i niebieskiego) czwarty kolor Y (żółty). Rozwiązanie takie pozwala uzyskać jaśniejsze, bardziej żywe kolory, dzięki wyższej przepuszczalności światła przez panel i szerszemu spektrum braw (zakresowi kolorów, które można odtwarzać). Dotąd  było to trudne do uzyskania na konwencjonalnych panelach o trzech kolorach podstawowych.

Od pierwszej seryjnej produkcji wyświetlacza LCD do kalkulatora elektronicznego w roku 1973 firma Sharp stworzyła szeroką gamę użytecznych produktów LCD wykorzystujących innowacyjne technologie LCD i była napędową siłą na rynku płaskich wyświetlaczy. W przyszłości firma Sharp będzie rozwijała rynek 3D poprzez dalsze doskonalenie jedynych w swoim rodzaju technologii LCD.

Portal prezentujący nową technologię Sharp LCD 3D znajduje się pod adresem:
http://www.sharp.co.jp/3d-tech/
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii LCD
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 8-10/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 8-10/2023

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...