Panasonic: 152-calowy ekran plazmowy Full HD 3D

dodano: 2010-01-11 16:49 | aktualizacja: 2010-01-11 17:01
autor: Anita Dąbek | źródło: Panasonic

panasonic logo Firma Panasonic Corporation, światowy lider w dziedzinie technologii HDTV, opracowała największy na świecie1), 152-calowy ekran plazmowy Full HD 3D o rozdzielczości 4096 x 2160 pikseli. Ekran jest wyposażony w rewolucyjny panel plazmowy (PDP) z nową, energooszczędną technologią opracowaną przez firmę Panasonic, która zapewnia czterokrotnie zwiększoną wydajność świetlną2).Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
152-calowy ekran plazmowy Panasonic Full HD 3D tworzy realistyczny trójwymiarowy świat wysokiej rozdzielczości, wiernie reprodukując treść 3D, na przykład hollywodzkie filmy trójwymiarowe3).Samoświecące panele plazmowe cechują się doskonałym czasem reakcji na obraz o pełnej rozdzielczości filmowej4), przez co nadają się do wyświetlania szybko zmieniających się obrazów 3D. Poprzez zastosowanie nowego, ultraszybkiego sterowania 3D, które wykorzystuje energooszczędną technologię o poczwórnej wydajności świetlnej, nowy panel osiąga znacznie wyższą szybkość iluminacji, mniej więcej czterokrotnie wyższą niż w konwencjonalnych panelach HD5). Technologia ta umożliwia wyświetlanie obrazu Full HD 3D wysokiej jakości na bardzo dużym, 152-calowym panelu 4K x 2K (4096 x 2160 pikseli).

Panel jest również wyposażony w technologię tłumienia przesłuchów, która ma kluczowe znaczenie dla tworzenia klarownych obrazów 3D. W porównaniu z innymi technologiami wyświetlania, które wykorzystują metodę wyświetlania „linia po linii”6), panele PDP używają metody „ramka po ramce”7), co zapewnia im zasadniczą przewagę w tłumieniu przesłuchów. Panasonic opracował unikatową technologię, która minimalizuje efekt rozdwojenia, który występuje podczas naprzemiennego przełączania obrazów dla lewego i prawego oka. W rezultacie powstał ekran plazmowy 3D, który wyświetla klarowny i płynny obraz wysokiej jakości poprzez wierną reprodukcję źródeł wideo.

Bardzo duży, 152-calowy panel PDP Full HD 3D, który oferuje pełnię wrażeń znanych z trójwymiarowych kin, jest następcą pierwszego w branży 103-calowego panelu PDP Full HD 3D, który Panasonic opracował w 2008 roku8), oraz 50-calowego domowego panelu Full HD 3D przedstawionego w 2009 roku9). W tym roku, który w istocie jest pierwszym rokiem telewizji 3D, odbiorniki 3D mają przyspieszyć wzrost rynku telewizorów płaskoekranowych, oferując konsumentom nowe korzyści.

Z biegiem lat telewizja ewoluowała za sprawą innowacji technologicznych. Początkowo wyświetlała obraz przeznaczony po prostu do oglądania, a następnie zmieniła się we wszechstronne narzędzie, kiedy dodano łączność z innymi urządzeniami audio-wideo. Teraz dzięki technologii 3D staje się urządzeniem, które zapewnia wrażenie immersji, dosłownie przenosząc nas w „kolejny wymiar”.

W 2010 roku Panasonic wprowadza swoje pierwsze telewizory Full HD 3D z technologią PDP, która doskonale sprawdza się w zastosowaniach trójwymiarowych, ponieważ gwarantuje najwyższą jakość obrazu. Nowe telewizory 3D firmy Panasonic zaoferują pełną jakość Full HD, zapewniając nowe i ekscytujące wrażenie telewizyjne.

Ponieważ plazmowe ekrany 3D mogą wyświetlać bardzo realistyczny obraz, uważa się je za idealne nie tylko do kina domowego, ale również do wielu innych zastosowań, na przykład w biznesie, medycynie, edukacji i handlu.

Dla firmy Panasonic pierwszy rok telewizji 3D będzie odskocznią do spopularyzowania nowej technologii. Firma wykorzysta to, że ma w ofercie kompleksowe rozwiązania, zaczynając od profesjonalnych kamer 3D i usług opracowywania płyt Blu-ray, a kończąc na konsumenckich telewizorach i ekranach oraz odtwarzaczach Blu-ray z obsługą 3D.

Co więcej, Panasonic zamierza przyspieszyć rozpowszechnianie się produktów 3D i pobudzić rozwój rynku telewizorów płaskoekranowych, skupiając się na rozwijaniu infrastruktury 3D, w tym na przygotowywaniu treści 3D w ściślejszej współpracy z hollywoodzkimi wytwórniami i nadawcami. Panasonic ma nadzieję, że przyczyni się do rozwoju rynku 3D i powstania nowej branży, którą można nazwać systemem ekonomicznym 3D, poprzez interakcję między powiązanymi firmami.

Kluczowe funkcje nowego panelu plazmowego Full HD 3D


1. Nowo opracowana technologia ultraszybkiego sterowania 3D umożliwia wyświetlanie trójwymiarowego obrazu na bardzo dużych (152-calowych) panelach o superwysokiej rozdzielczości (4K x 2K)

Wykorzystując technologię o poczwórnej wydajności świetlnej, Panasonic opracował ultraszybką technologię sterowania 3D. W porównaniu z konwencjonalnymi panelami Full HD nowa technologia umożliwia osiągnięcie tej samej jasności w czterokrotnie krótszym czasie. Nowy, 152-calowy panel wykorzystuję nową technologię, która zapewnia równomierne i stabilne rozładowywanie. Dzięki tej technologii rozładowywania nowy panel może wyświetlać obrazy o pełnej rozdzielczości dla lewego i prawego oka, które zawierają dwa razy więcej informacji niż konwencjonalny obraz Full HD i zajmują powierzchnię równoważną dziewięciu panelom 50-calowym, o superwysokiej rozdzielczości (4,096 x 2,160) — czterokrotnie większej niż w specyfikacji Full HD — przy zachowaniu wysokiej jasności.

Nowy, zaawansowany panel PDP oferuje obraz 3D o praktycznie nieskończonym współczynniku kontrastu 5 000 000:110, wiernej reprodukcji barw i subtelnej gradacji tonalnej na niezwykle dużym ekranie. Postaci na ekranie są zbliżone wielkością do widzów, co przekłada się na wrażenie zanurzenia w filmowym świecie.

2. Tłumienie przesłuchu zapewnia klarowny obraz 3D wysokiej rozdzielczości

Ponieważ wyświetlanie trójwymiarowej sceny polega na naprzemiennym pokazywaniu obrazów dla lewego i prawego oka, ograniczenie nakładania się tych obrazów (tzw. przesłuchu) ma kluczowe znaczenie dla wysokiej jakości obrazu 3D. W przeciwieństwie do paneli 3D LCD, które używają skanowania „linia po linii”, panele plazmowe wykorzystują technologię sekwencyjno-klatkową, w której obrazy są bardzo szybko wyświetlane metodą „klatka po klatce”, co zapewnia znaczną przewagę w tłumieniu przesłuchu. Zastosowanie nowych luminoforów o krótkim czasie zanikania luminescencji — o jedną trzecią krótszym niż w przypadku konwencjonalnych materiałów4) — a także technologii sterowania iluminacją pozwoliło zminimalizować efekt rozdwojenia obrazu.

Usprawniając wyświetlanie wideo przez panel PDP, który ma pełną rozdzielczość filmową, technologia ta zapewnia ostry i klarowny obraz 3D poprzez wierną reprodukcję źródeł wideo.

3. Sekwencyjna metoda podwójnych klatek Full HD

Aby odtworzyć obraz 3D, nowy panel plazmowy wykorzystuje sekwencyjną metodę podwójnych klatek Full HD, która polega na naprzemiennym wyświetlaniu oddzielnych klatek o pełnej rozdzielczości (1920 x 1080) dla lewego i prawego oka. Dzięki wykorzystaniu metody, która jest używana do wyświetlania hollywoodzkich filmów w kinach 3D, nowy panel wiernie reprodukuje dobry jakościowo obraz 3D w warunkach domowych.

Uwagi:
1) Dane z 7 stycznia 2010 r.; badania firmy Panasonic
2) W porównaniu z jasnością paneli firmy Panasonic z 2007 r. o takim samym poborze energii.
3) Obecnie treść 3D jest ograniczona i może obejmować wybrane tytuły Blu-ray oraz programy satelitarne. Dostęp do treści 3D może wymagać dodatkowego sprzętu i (lub) opłat. Odtwarzacze i płyty Blu-ray 3D są sprzedawane oddzielnie. Do oglądania trójwymiarowego obrazu wymagane są okulary 3D (jedna para w cenie zakupu).
4) Rozdzielczość filmowa wyznacza jakość ruchomego obrazu według liczby linii, które może rozróżnić ludzkie oko (zmierzono ją za pomocą metody Advanced PDP Development Center Corporation). Pełna rozdzielczość filmowa to 1080 linii.
5) W porównaniu z jasnością paneli Full HD firmy Panasonic z 2009 r.
6) Metoda tworzenia obrazu przez iluminację jednej linii klatki jednocześnie.
7) Metoda tworzenia obrazu przez iluminację wszystkich linii klatki jednocześnie.
8) Zapowiedziany przez firmę Panasonic 24 września 2008 r.
9) Zapowiedziany przez firmę Panasonic 28 września 2009 r.
10) Kontrast ciemnych obszarów, które mogą być jednocześnie wyświetlone na ekranie.
11) Miara liczby obrazów w sygnale wideo. W Japonii telewizja wysokiej rozdzielczości nadaje 30 klatek na sekundę.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Plazma
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,5m w wersji v2.1 dla...

39 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 159 zł Więcej...

'SAT Kurier' - 7-8/2020 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2020

10 zł Więcej...