Perfekcyjny kalejdoskop kolorów od Sharpa

dodano: 2009-10-26 16:53 | aktualizacja: 2009-10-26 17:03
autor: Anita Dąbek | źródło: Sharp

sharp logo Czerwony, zielony i niebieski -  wszystkie barwy w obecnych wyświetlaczach LCD do tej pory były odwzorowywane przez te trzy kolory podstawowe. Teraz, firma Sharp opracowała nowy typ panelu, w którym do trzech kolorów podstawowych dodano niebieskozielony (C) i żółty (Y) – również rozpoznawane przez ludzkie oko.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Prototyp ten jest więc oparty na pięciu kolorach, które mogą odwzorować 99 procent wszystkich barw powierzchni, dając odbiorcy totalnie nowe doświadczenie. Dzięki bardziej ekonomicznemu użyciu podświetlenia, system ten pozwala również na oszczędność energii.

Szafirowa zieleń morza, iskrzące złoto instrumentów dętych, szkarłat róż – ludzkie oko ma umiejętność postrzegania i rozróżniania nawet najsubtelniejszych odcieni. Dzięki temu nasze otoczenie jawi się jako złożona i unikalna kombinacja barw. Korporacja Sharp właśnie opracowała technologię, która pozwala na odwzorowanie tego szerokiego spektrum barw na ekranie LCD. Struktura pikseli paneli nowego typu jest oparta na pięciu kolorach, zamiast, jak to było dotychczas, na trzech. Stało się to dzięki dodaniu koloru niebieskozielonego*1 (ang. Cyan) (C) i żółtego (Y) do trzech podstawowych: czerwonego (R), zielonego (G) i niebieskiego (B). Kombinacja ta obejmuje dodatkowe barwy rozróżniane przez ludzkie oko i poszerza gamę kolorów możliwą do uzyskania na ekranie.

Nowy wyświetlacz LCD Sharp może odwzorować 99 procent rzeczywistych kolorów powierzchni. Dla przypomnienia, tylko 35 do 60 procent odcieni może zostać odwzorowanych przy użyciu standardowego systemu RGB. Zwłaszcza kolor niebieskozielony, który w naturze występuje jako kolor nieba, wody i lodu, a powstaje w wyniku specyficznego załamania światła, mógł być poprzednio z trudnością wyświetlany w tradycyjnym systemie RGB. Szczegółowe oddzielenie różnych odcienie koloru żółtego, jak na przykład cytrynowy żółty, czy słoneczny żółty jest niemożliwe przy obecnych możliwościach tradycyjnych paneli LCD. Prototyp Sharp oparty na systemie pięciu kolorów otwiera całkowicie nowe możliwości osiągnięcia niesamowitej głębi kolorów i zapewnia niezrównaną jakość obrazu na wyświetlaczu LCD.

Nowoopracowany wyświetlacz firmy Sharp wykorzystuje tzw. technologię Multi-Primary Colour, jako, że schemat odwzorowywania barw oparty na pięciu kolorach RGBCY wymaga specjalnych układów elektrycznych. Technologia ta jest również bardziej przyjazna środowisku: dzięki niej system podświetlenia może być używany bardziej efektywnie, dając oszczędność energii.

Firma Sharp jest obecnie zaangażowana w dalszą optymalizację działania nowego typu wyświetlacza i takie udoskonalenie produktu, aby mógł on zostać wprowadzony na rynek. Pierwszy prototyp został oficjalnie zaprezentowany w lecie 2009 roku na konferencji SID*2 w USA.

Firma Sharp planuje wyposażenie w nowy typ paneli zarówno monitory do użytku profesjonalnego, jak i domowe telewizory LCD.

1 Niebieskozielony to barwa pośrednia pomiędzy niebieskim a zielonym (podobnie do na przykład pomarańczowego, który jest kolorem pośrednim pomiędzy czerwonym a żółtym)
2 International Display Symposium w San Antonio, Teras, USA (od 31 maja do 5 czerwca 2009).

Wdrażając globalną strategię ekologiczną, firma Sharp uczyniła ochronę środowiska integralną częścią korporacyjnej polityki. Strategia, którą nazywany „Sharp Super Green Strategy” obejmuje wytwarzanie produktów energooszczędnych, jak również tych generujących energię w centrach produkcyjnych zaawansowanych ekologicznie oraz odpowiedzialny recycling. Jednym z głównych etapów w dążeniu do stania się „firmą zaawansowaną ekologicznie” jest znaczna redukcja zarówno bezpośredniej jak i pośredniej emisji CO2 do atmosfery podczas produkcji i przy stosowaniu naszych wyrobów. We wszystkich centrach produkcyjnych na całym świecie i dla wszystkich swoich produktów firma Sharp zdefiniowała standardy ekologiczne, które są bezustannie ulepszane i systematycznie poprawiane.

Więcej informacji na temat działalności ekologicznej firmy Sharp można otrzymać na stronie www.sharp.de/green_site.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii LCD
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

675 zł Więcej...

SAT Kurier - 1-2/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2023

12 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...