Murdoch zainwestuje w TGRT

dodano: 2006-07-25 16:48 | aktualizacja: 2006-07-26 14:28
autor: Jerzy Kruczek | źródło: FT/tgrt

murdoch_1_sk.jpg Należąca do Ruperta Murdoch’a firma News Corp. wraz z tureckim przedsiębiorcą nabyła 24 lipca turecką stację telewizyjną TGRT. Podpisanie umowy jest pierwszym krokiem na drodze liberalizacji tureckich przepisów dotyczących prawa własności mediów.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
News Corp. i Ahmet Ertegun, założyciel i prezes Atlantic Records, zapłacą 98 mln dol. za TGRT - ogólnokrajową, turecką stację telewizyjną, firmie Ilhas Yahin Holding, tureckiemu konglomeratowi i jej kilku drobnym udziałowcom.

Tureckie prawo dotyczące własności mediów ogranicza do 25 proc. ilość akcji będących w posiadaniu pojedynczego, zagranicznego inwestora w firmie medialnej.

Turecki rząd, w trosce o to by zachęcić inwestorów i zwiększyć konkurencję w medialnej własności, starał się zmienić obecne przepisy w zeszłym roku, ale zmiany zostały zawetowane przez prezydenta. Umowa dotycząca TGRT może być katalizatorem do dalszych reform.

Martin Pompadur, prezes News Corp. Europe, powiedział że Ahmet Ertegun, który jest obywatelem tureckim będzie właścicielem licencji na stację telewizyjną.

Uważa się, że News Corp. będzie właścicielem więcej niż 25 proc akcji stacji TGRT, ale w chwili obecnej nie jest wiadomo, jak będzie to rozwiązane. News Corp. zainteresował się stacją TGRT ze względu na jej ogólnokrajowy zasięg i dynamicznie rozwijający się turecki rynek reklamy.

Dzięki transakcji z TGRT firma Murdocha zaistnieje na tureckim rynku. Niedawno, News Corp. wygrała przetarg na licencję telewizyjną w Serbii i wyraziła zainteresowanie stacjami telewizyjnymi w Polsce (TV Puls i być może udziały w Polsacie).

Martin Pompadur poinformował, że inwestowaniem na tych rynkach są także zainteresowane konkurencyjne grupy medialne takie, jak: CME, Modern Times Group i Bertelsmann (RTL). Spowoduje to rozdrobnienie akcji firm medialnych, zwiększając konkurencję na rynku.

TGRT EU nadaje z tureckiego satelity na pozycji 42E z 11,779 V (SR 6250 FEC 5/6). Trzy inne kanały TGRT nadają też z 42E, ale z 12,017 H (SR 8150 FEC 5/6). Kanały te nie sa kodowane.

TGRT TR jest też z Eutelsata W3A - 7E z platformy DigiTurk z 11,678 H (SR 30000 FEC 3/4), jednak tu jest kodowany w CryptoWorks.

strona TGRT
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

429 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

SAT Kurier - 8-10/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 8-10/2023

12 zł Więcej...