Afera na Anga Cable

dodano: 2006-06-01 14:40 | aktualizacja: 2006-06-01 18:42
autor: Janusz Sulisz | źródło: inf.własna/satnews

Anga-2006_logo_sk.jpg Podczas wystawy ANGA Cable 2006 w Kolonii, kilku wystawców nieoczekiwanie swoją wizytą zaszczycili niemieccy celnicy. Niestety nie przyszli w celach rozrywkowych, ale w służbowych. Skonfiskowali cyfrowe odbiorniki prezentowane przez kilku wystawców m.in. firm Hyundai, Radix, Handan, Globo, Neta i DigitaAllWorld.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Powodem kontroli celników była lista 37 firm- producentów odbiorników, którzy wg włoskiej firmy odpowiadającej za standardy DVB/MPEG nie płacili licencji za używanie logo DVB na panelach przednich lub pudełkach tunerów.

Głównym powodem był brak opłat licencyjnych za używanie MPEG-2 Audio. Niemieccy celnicy szukali jedynie widocznych znaków DVB na panelach lub opakowaniach - każdy odbiornik z oryginalnym logo DVB, będący na liście został skonfiskowany do sprawdzenia, czy firma zapłaciła czy nie.

Niestety efekt takiej wizyty celników ubranych w zielone kombinezony na stoiskach kilkunastu firm - wystawców na ANGA Cable był przerażający - puste półki, brak sprzętu i informacji, zdenerwowani i wystraszeni wystawcy oraz brak odwiedzających na stoiskach, które kosztowały duże pieniądze.

MPEG domaga jednorazowej opłaty 35,000 dol. od producenta oraz 60 centów amerykańskich od każdego sprzedanego odbiornika cyfrowego MPEG w ciągu ostatnich 3 lat, a to może być dość duża suma. Takie opłaty mogą doprowadzić niektóre firmy nie tylko do utraty klientów i wiarygodności na rynku, ale do bankructwa.

Przedstawiciel firmy Radix, która dotknęła ta sytuacja i to już w pierwszy dzień wystawy, twierdził, że koreańska fabryka, która produkuje odbiorniki tej firmy opłaciła stosowne opłaty za MPEG-2 Audio oddziałowi włoskiej firmy odpowiedzialnej za MPEG/DVB, który mieści się też w HongKongu. Jednak ze względu na brak komunikacji między oddziałami włoskim i tym z HongKongu, celnicy jednak odbiorniki skonfiskowali do sprawdzenia, czy to prawda. Niemiecka firma Radix zamierza zaskarżyć włoską firmę o straty związane z nieudaną wystawą, aferą z samą konfiskatą oraz straty moralne.

Wśród innych firm, które miały puste półki były Hyundai, Handan, Lemon, Skyworth, Coship, Globo, Neta i DigitaAllWorld. Interesujące było to, że na stoisku firmy Inverto skonfiskowano tylko odbiorniki Lemon, a pozostawiono bez dyskusji odbiorniki Inverto, bo te nie miały nigdzie oryginalnego znaczka DVB.

31 maja, w drugi dzień wystawy ANGA Cable 2006, celnicy odwiedzili firmę Globo, która jest doskonale znana m.in. w Polsce, w Niemczech i na Ukrainie. Odbiorniki Globo skonfiskowano do sprawdzenia, czy wnosi ona żądane opłaty.

Większość firm-producentów była świadoma tych licencyjnych opłat, ale większość dla obniżenia własnych cen odbiorników nie zawsze je opłacała. Wizytę celników z włoska firmą na wystawie uznano za niepotrzebną pokazówkę, obawiając się czy to nie wpłynie negatywnie na dotychczasowe powodzenie tej jednej z największych wystaw TV-SAT-Cable w Europie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

339 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

449 zł Więcej...

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

469 zł Więcej...