Play Box TV - test dekodera

dodano: 2023-09-29 11:39
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 5-7/2023

Play Box TV Dokładnie cztery lata temu opisywaliśmy na łamach SAT Kuriera dekoder Play Now TV Box, a właściwie jego pierwszą wersję opartą o układ Broadcom. W międzyczasie operator wprowadził dwie kolejne wersje, tym razem modele Amlogic, z coraz to mocniejszymi procesorami. W maju bieżącego roku doczekaliśmy się czwartego dekodera Play – Play Box TV, którego premierze towarzyszyło wprowadzenie Telewizji Nowej Generacji (nie mylić z nieistniejącą już telewizją nowej generacji n, która w wyniku połączenia z Cyfrą+ zapoczątkowała nc+, dziś pod nazwą Canal+).

Play Box TV


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
18 maja br. Play zaprezentował swoje nowe oferty usług dla domu z Telewizją Nowej Generacji i światłowodem do 5 Gb/s oraz abonamenty 5G z dużymi paczkami danych i promocją dla przenoszących numer. Tutaj skupimy się wyłącznie na ofertach telewizyjnych i na dekoderze Play Box TV.

Telewizja Nowej Generacji i Telewizja Max

Play przygotował dla swoich klientów usługę telewizyjną dostępną w dwóch wariantach: Telewizję Nowej Generacji łączącą pakiety kanałów z serwisami streamingowymi oraz Telewizję Max z szerokim portfolio kanałów. Oba warianty mają tę samą cenę – od 35 zł miesięcznie z rabatem dla klientów Play oraz od 55 zł miesięcznie bez rabatu.

Telewizja Nowej Generacji to rozwiązanie łączące ofertę telewizji z serwisami wideo. W ramach usługi klienci otrzymują do 79 kanałów oraz pulę punktów (25 lub 40 pkt miesięcznie w zależności od posiadanej umowy), które mogą dowolnie wymieniać na serwisy streamingowe, pakiety premium oraz pakiety dodatkowych kanałów. Dzięki temu każdy może tworzyć swoją własną ofertę co miesiąc od nowa tak, aby obejrzeć jak najwięcej interesujących filmów, seriali czy transmisji sportowych. A to wszystko w jednej cenie.

Z kolei drugi wariant – Telewizja Max, stworzony z myślą o tych, którzy rozrywki szukają przede wszystkim na kanałach telewizyjnych, zapewnia klientom do 165 kanałów z pakietu Max oraz dostęp do serwisu Netflix przez 2 miesiące w prezencie (po 2 miesiącach doliczana będzie opłata 29 zł miesięcznie, chyba że zrezygnuje się z usługi; oferta z Netflix w prezencie dostępna jest tylko przy pierwszej aktywacji), a także możliwość dokupienia w dowolnym momencie serwisów i pakietów premium.

Telewizję Play można oglądać w domu, na działce, na plaży, w Polsce i za granicą – w dowolnym miejscu Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wystarczy podłączyć dekoder do internetu. Operator zastrzega jednak, że niektóre kanały są dostępne wyłącznie za pośrednictwem internetu od Play lub UPC Polska. Dotyczy to m.in. wybranych kanałów z Grupy Polsat Plus (są one oznaczone w EPG pomarańczową ikoną).

Partnerem technologicznym usługi telewizyjnej Play jest Redge Technologies, który należy do Grupy Play.

Zarówno do Telewizji Nowej Generacji, jak i Telewizji Max oferowany jest dekoder Play Box TV.

Dekoder Play Box TV

Minimalistyczny design dekodera Play Box TV sprawia, że będzie on pasował do każdego salonu, sypialni czy innych pomieszczeń, w których będzie używany.

Dekoder ma kształt walca o średnicy 120 mm i wysokości 25 mm (bez uwzględnienia nóżek) oraz masę zaledwie 167 g. Większość złącz znajduje się na ściętym tyle dekodera, a port USB i gniazdo na kartę microSD z lewej strony. Z przodu jest przycisk włączania/wyłączania dekodera oraz czujnik podczerwieni w jednym (brak wyświetlacza). Na spodzie urządzenia zastosowano subtelne podświetlenie LED. Kiedy wszystkie diody LED świecą na fioletowo, dekoder działa poprawnie (zachowana jest łączność z internetem), kiedy pulsują na fioletowo – trwa aktualizacja oprogramowania. Kiedy świeci się pojedyncza czerwona dioda LED, dekoder jest w stanie czuwania, a kiedy wszystkie diody LED pulsują na czerwono – wskazuje to na brak łączności z internetem.

Dekoder Play Box TV wspiera 4K oraz technologię HDR, aby zapewnić najwyższą jakość obrazu. Certyfikowany system Android TV pozwala na dostęp do tysięcy gier i aplikacji, a przyjazny interfejs i możliwość sterowania dekoderem oraz telewizorem za pośrednictwem jednego pilota Bluetooth sprawiają, że jego obsługa jest wyjątkowo intuicyjna, z szybkim dostępem do wszystkich funkcji, takich jak wyszukiwanie głosowe, nagrywanie programów czy popularne aplikacje wideo.

Urządzenie działa w oparciu o system operacyjny Android TV w wersji 11. Do funkcjonowania potrzebuje połączenia z internetem, ale posiada też fizyczny tuner naziemno-kablowy DVB-T/T2/C. Z istotnych funkcji jest Chromecast.

Play Box TV jest wyposażony w gniazdo antenowe na potrzeby niekodowanej telewizji DVB-T/T2 lub DVB-C, wyjście HDMI, port USB 2.0, gniazdo microSD, złącze Ethernet, optyczne wyjście cyfrowego dźwięku S/PDIF oraz gniazdo zasilania. Na pokładzie jest 3 GB pamięci RAM (do tej pory, w modelach Play Now TV Box, było to 2 GB) oraz 16 GB pamięci flash (pamięć można rozszerzyć umieszczając w dedykowanym czytniku kartę microSD). Układ to Amlogic S905X4-J z 4-rdzeniowym procesorem ARM Cortex-A55 o częstotliwości taktowania 2 GHz oraz grafiką ARM Mali-G31 MP2 (dokładnie ten sam co w najnowszej wersji dekodera Play Now TV Box z 2022 r.).

Wbudowany moduł Wi-Fi obsługuje dwa pasma: 2,4 GHz i 5 GHz (Realtek RTL8852, 2x2, 802.11ax, czyli tak zwane Wi-Fi 6).

Bluetooth obsługiwany jest w wersji 5.
 
Play Box TV - panel tylny

Dekoder wspiera kodeki wideo: VP9, H.264 i H.265 (HEVC), a także technologię HDR w standardach Dolby Vision, HDR10+, HDR10 i HLG.

Ciekawy jest pilot Play Box TV. Dobrze leży w dłoni, nie palcuje się, jest dobrze opisany, posiada przyjemne w dotyku przyciski, w tym wszystkie niezbędne, ale też kilka dodatkowych, np. do szybkiego uruchamiania usług Netflix, Viaplay, Prime Video, HBO Max, Canal+ online i YouTube. Oczywiście jest to pilot Bluetooth, z obsługą Asystenta Google. Wystarczy nacisnąć przycisk z ikoną mikrofonu i użyć swojego głosu, aby wyszukać treści, zmienić kanały, otworzyć aplikacje i wiele więcej.
 
Pilot dekodera Play Box TV

Interesujące są kolorowe przyciski A, B, C, D na pilocie, które występowały już w poprzednich modelach dekoderów. Według informacji operatora można je zaprogramować tak, aby służyły do sterowania wybranymi funkcjami urządzeń domowych, np. klimatyzatora.

W zestawie z dekoderem Play Box TV znajdują się: kabel HDMI o długości 1,5 m, zasilacz, pilot, baterie do pilota 2x AAA, instrukcja obsługi oraz naklejki z numerem seryjnym. W ewentualny kabel antenowy i kabel Ethernet należy zaopatrzyć się we własnym zakresie.

Producentem Play Box TV jest chińska firma Shenzhen SDMC Technology. Ta sama firma dostarcza dekodery także dla Vectry i Orange Polska.
 
Opakowanie dekodera Play Box TV

Pierwsze uruchomienie

Najpierw należy podłączyć dekoder kablem HDMI z telewizorem, następnie opcjonalnie podpiąć kabel antenowy lub telewizji kablowej oraz kabel Ethernet, jeśli chcemy łączyć się z internetem w sposób przewodowy. Na koniec trzeba podłączyć Play Box TV do zasilania, włączyć telewizor oraz dekoder. Jeśli telewizor nie wykrył automatycznie Play Box TV, należy zmienić źródło w TV na port HDMI, do którego podłączony jest dekoder.

Dekoder powita nas ekranem z logo Play, a następnie poprosi o skierowanie pilota w kierunku dekodera i przytrzymanie przycisków V- i OK przez 3 s, w celu sparowania pilota z dekoderem. Według zaleceń operatora tę czynność należy przeprowadzać z zachowaniem odległości między pilotem a dekoderem nie większej niż 20 cm.

Następne kroki do typowa konfiguracja Android TV, w tym wybór języka i ustawienie sieci. Dekoder pobierze również niezbędne aktualizacje oraz poprosi o zalogowanie się do konta Google i o wybór nazwy dla urządzenia. Następnie wyświetli się krótki przewodnik po usłudze. Ciekawostką jest możliwość połączenia pilota z telewizorem, tak aby obsługiwał niektóre funkcje TV (wyciszanie dźwięku, regulowanie głośności, włączanie i wyłączanie telewizora). Urządzenie zapyta również, czy aktywować funkcję Szybki start, by dekoder uruchamiał się szybciej kosztem wzrostu zużycia energii elektrycznej w trybie czuwania.

Zalogować się do konta Google można ręcznie, wpisując za pomocą klawiatury ekranowej login i hasło, lub automatycznie używając smartfona zalogowanego do domowej sieci Wi-Fi.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Testy
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

675 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

690 zł Więcej...