Zakończenie lata z Kopernikiem w stacji TVP Nauka

dodano: 2023-09-20 16:46
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP/satkurier.pl

TVP Nauka „Rok Mikołaja Kopernika” „Kopernik 550” Mikołaj Kopernik Zakończenie lata z Mikołajem Kopernikiem w stacji TVP Nauka. W sobotę i niedzielę, 23 i 24 września br. kanał TVP Nauka zaprasza widzów na programy związane z „Rokiem Mikołaja Kopernika” („Kopernik 550”), takie jak „Gród Kopernika”, „Szkoła mistrzów”, „Laboratoria przyszłości”, „Z Kopernikiem w przyszłość”, „Debata Kopernikańska”, „Frombork Kopernika”, „Niebo Kopernika” i „Podsumowanie roku Mikołaja Kopernika”. Programy powstają dzięki współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki (MEiN).

TVP Nauka „Rok Mikołaja Kopernika” „Kopernik 550” Mikołaj Kopernik


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
„Kopernik 550” na kanale TVP Nauka:

W sobotę i niedzielę, 23 i 24 września br. kanał TVP Nauka zaprasza do Fromborka, gdzie podsumuje „Rok Mikołaja Kopernika” obchodzony w związku z 550. rocznicą jego urodzin. Miejsce na podsumowanie jest nieprzypadkowe, gdyż to we fromborskiej katedrze spoczywają prochy astronoma. Codziennie podczas programu widzowie spotkają się z gośćmi specjalnymi stacji TVP Nauka, w tym z amerykańskim astronautą Terrym Virtsem, który dwukrotnie brał udział w lotach kosmicznych i poza Ziemią spędził 213 dni.

W sobotę, 23 września br. kanał TVP Nauka zaprasza widzów o godzinie 12.05 na „Gród Kopernika”. Prowadzący Robert Szaj, dyrektor anteny, zaprosi na spacer szlakiem Mikołaja Kopernika po wzgórzu katedralnym we Fromborku. O śladach związanych z astronomem opowie gospodarz tego miejsca ksiądz prałat kanonik doktor Jacek Wojtkowski. W kolejnym programie, „Szkoła mistrzów”, o godzinie 13:05 widzowie spojrzą przez specjalne teleskopy w niebo Mikołaja Kopernika, a potem razem z popularyzatorem nauki Pawłem Piszczałką będą świadkami doświadczeń fizycznych i chemicznych oraz odwiedzą „Laboratoria przyszłości”, projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki. O godzinie 15:30 stacja zaprosi na kolejne spotykanie z Fromborka, pod tytułem „Z Kopernikiem w przyszłość”. W tej części Robert Szaj, pomysłodawca naukowego kanału TVP, porozmawia z amerykańskim astronautą Terrym Virtsem, który po raz pierwszy znajdzie się w domu Mikołaja Kopernika. Natomiast o godzinie 19:30 wyemitowana zostanie „na żywo” „Debata kopernikańska”.

W niedzielę, 24 września br. o godzinie 12:05 pojawi się program „Frombork Kopernika”. W tej relacji „na żywo” we wnętrzach nowego Pałacu Biskupiego Marta Kielczyk i Robert Szaj podsumują obchody roku kopernikańskiego. W drugiej części programu stacja  zaprosi widzów do XVIII-wiecznego szpitala Świętego Ducha na spotkanie z doktorem Łukaszem Grabarczykiem, który opowie o związkach Mikołaja Kopernika z medycyną. W programie „Niebo Kopernika” o godzinie 15:00 pojawi się rozmowa z twórcami, m.in. z rzeźbiarzem Andrzejem Renesem i malarką Agnieszką Markowicz, w trakcie której, w obecności astronauty Terrego Virtsa, zostanie odsłonięta specjalna instalacja „Niebo Kopernika”, wspólne dzieło widzów kanału TVP Nauka i Andrzeja Renesa (więcej tutaj). Natomiast o godzinie 21.00 stacja zaprosi widzów na „Podsumowanie roku Mikołaja Kopernika”. - Z uwagi na to, że 24 września będzie pierwszym dniem jesieni, w programie pokażemy i objaśnimy działanie stworzonej przez Mikołaja Kopernika „Tablicy astronomicznej”, instrumentu służącego do wyznaczania równonocy wiosennej i jesiennej - zapowiada nadawca (więcej tutaj).

Programy powstają dzięki współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki.
 
Marta Kielczyk w programie „Raport naukowy”, foto: TVP
Marta Kielczyk w programie „Raport naukowy”, foto: TVP
Bill Nelson i Robert Szaj w wywiadzie dla kanału TVP Nauka, foto: Arsen Petrovych/TVP
Bill Nelson i Robert Szaj w wywiadzie dla kanału TVP Nauka, foto: Arsen Petrovych/TVP
„Kopernik 550”: TVP Nauka świętuje 550. urodziny Mikołaja Kopernika, foto: TVP
„Kopernik 550”: TVP Nauka świętuje 550. urodziny Mikołaja Kopernika, foto: TVP
Plakat promujący kanał TVP Nauka, foto: TVP
Plakat promujący kanał TVP Nauka, foto: TVP
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

449 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

429 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...