Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 68,5°E?

dodano: 2023-08-26 11:08
autor: Rafał Olchowik | źródło: satkurier.pl

Intelsat 20 68,5°East jest jedną z najlepszych pozycji orbitalnych wykorzystywanych do dystrybucji platform DTT i DTH na rynkach wschodzących, takich jak Nigeria, Ghana, Tanzania, Etiopia i Kenia. Stacjonujące z niej satelity amerykańskiego operatora Intelsat docierają do około 40 mln gospodarstw domowych praktycznie w całej Afryce Subsaharyjskiej. Silna wiązka europejsko-afrykańska w paśmie KU satelity IS-20 zapewnia przyzwoity odbiór w Polsce na większych antenach satelitarnych.

Intelsat


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.


Jak wyszukać pozycję 68,5°E?
Zakładamy, że antena jest ustawiona na Eutelsat Hot Bird 13°E

1. Satelity Intelsat 20/Intelsat 36 stacjonują na 68,5°East długości geograficznej wschodniej. Antena musi być skierowana w pobliżu linii horyzontu w kierunku południowo-wschodnim. Lustro czaszy będzie obniżone o około 12 - 17 stopni w zależności od regionu. Konwerter w uchwycie obrócony bardziej w lewo patrząc na przód główki - linia symetrii LNB powinna przebiegać mniej więcej przez środek czwartej ćwiartki układu współrzędnych.
2. Przed rozpoczęciem prac należy upewnić się czy niebo w danym kierunku jest odsłonięte od drzew, budynków i innych przeszkód w najbliższym otoczeniu. Do określenia kierunku pomocny może być kompas lub aplikacja w smartfonie. UWAGA! Satelity Intelsat 20/Intelsat 36 znajdują się nisko nad horyzontem, na południowym-wschodzie. Nawet częściowe przysłonięcie może doprowadzić do całkowitego braku odbioru.
3. Podstawowe parametry, jak azymut/kąt elewacji anteny i skręcenie konwertera (skew) znajdziemy w Internecie, np. na stronie satlex.net w kategorii Technika/Kalkulatory lub jp.pum.edu.pl/satel/az/index.html. Dane będą potrzebne, aby określić położenie anteny.
4. Znając powyższe parametry i mając do dyspozycji niezbędne podziałki na elementach zawieszenia czaszy, możemy "celować" w pozycję 68,5°E.
5. Odbiornik pozostawiamy na aktywnym transponderze z silniejszej wiązki Europe/Africa, EU/ME/Central Asia lub Russia satelity Intelsat 20.
6. Bardzo pomocne będzie umieszczenie telewizora blisko anteny, aby zapewnić sobie jednoczesny podgląd na ekran telewizyjny. Jeżeli nasze warunki nie pozwalają tego spełnić (bo antena znajduje się np. na dachu), to należy uwzględnić koniecznie punkt 13 lub 14.
7. Aktualne wykazy transponderów można znaleźć w Internecie, np. na flysat.com. Do ustawienia anteny wybieramy duży multipleks z SR między 22000÷45000 – najlepiej w standardzie DVB-S/QPSK, później DVB-S2/QPSK, ostatecznie DVB-S2/8PSK. Należy wziąć pod uwagę korekcję błędów FEC – najniższa będzie najlepsza (np. FEC 1/2, następnie 2/3, 3/4; ostatecznie 5/6, 7/8). Oczywiście nie zawsze wszystkie kryteria będą spełnione, bo to operator ustala parametry transponderów, a odbiorcom pozostaje dostosować się do postawionych wymagań.
8. Przykładem do wyszukania satelity Intelsat 20 (68,5°E) może być multipleks Sentech DTH z wiązki Europe/Africa o częstotliwości 12,722 GHz, pol. V (SR: 26657, FEC: 1/2; DVB-S/QPSK). Aktualność podanych parametrów należy sprawdzić zgodnie z punktem 7.
9. Kolejnym krokiem jest obniżenie kąta elewacji w taki sposób, aby nachylenie czaszy było delikatnie powyżej od obliczonej wartości przez satlex.net lub jp.pum.edu.pl. Następnie ustawiamy azymut (obracamy o 55,5° w kierunku wschodnim) do wartości podanej przez strony internetowe. Najlepiej jest obrót podzielić na kilka mniejszych przesunięć - na początku dwa większe cykle co 20 stopni, później 1 cykl o 10 stopni, a kolejne ruchy delikatne co 2 stopnie, później o 1 stopień. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko, że obrócimy antenę zbyt daleko na wschód.
10. W razie konieczności należy korygować nachylenie czaszy (góra-dół). Każdy ruch anteną kończymy odczekaniem kilkunastu sekund, aby odbiornik przetworzył informacje i dopiero weryfikujemy pasek sygnału w menu widocznym na telewizorze. UWAGA! Niektóre odbiorniki do aktualizacji paska z sygnałem mogą potrzebować ponownego wybrania częstotliwości z listy.
11. Po uzyskaniu sygnału i upewnieniu się, że jesteśmy na właściwym satelicie (należy wyszukać kanały z danego transpondera), pozostaje delikatna korekta azymutu/elewacji anteny i skręcenia LNB dla słabszych transponderów, doprowadzając możliwie do optymalnego sygnału na wszystkich częstotliwościach.
12. Bardzo ważna jest technika dokręcania śrub blokujących antenę w poziomie – śruby należy dokręcać krzyżowo, na przemian i małymi ruchami, tak aby docisk z każdej strony rozkładał się równomiernie. Jednocześnie należy obserwować pasek sygnału na ekranie (najlepiej na najsłabszej częstotliwości) i na bieżąco korygować dokręcanie śrub.
13. Opisaną metodę wykonamy precyzyjniej i szybciej, wykorzystując miernik sygnału satelitarnego. Urządzenie możemy podpiąć bezpośrednio przy antenie, a dzięki dokładniejszej skali pomiarowej, lepiej ustawić wszystkie parametry. Jeżeli nie mamy podglądu na ekran telewizora będąc przy antenie, to wówczas należy skorzystać bezwzględnie z urządzenia pomiarowego.
14. Opcjonalnie na telefon z Androidem można pobrać aplikację DMSatFinder ze sklepu Google Play. DMSatFinder to przydatny miernik sygnału SAT, ale wymaga tunera opartego na oprogramowaniu Enigma2 (np. Dreambox), podłączonego do sieci LAN i z włączonym WebInterface.


Co zrobić, kiedy podziałki na zawieszeniu czaszy są nieczytelne, albo ich nie ma?

15. W takiej sytuacji jest ustawianie anteny na kolejne pozycje orbitalne, znajdujące się po 13°E w kierunku wschodnim. Czyli celujemy w satelity Astra (19,2°E), najpierw wybierając w tunerze silny transponder DVB-S/QPSK. UWAGA! Jeżeli któryś satelita nie emituje pakietów DVB-S, to wówczas należy wybierać pakiety DVB-S2. Aktualność parametrów należy sprawdzać zgodnie z punktem 7.
16. Kolejnym celem będzie np. Astra 2 (28,2°E), gdzie też sugerujemy się mocnym multipleksem DVB-S/QPSK.
17. Następnie celujemy w Eutelsat 36B (36°E). Możemy posłużyć się pakietem Vivacom MCPC na częstotliwości 11,345 GHz, pol. H (SR: 30000, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK).
18. Teraz wybieramy Hellas Sat 3/4 (39°E) i bardzo silny tp. albański Tring Digital (10,889 GHz, pol. H (SR: 30000, FEC: 5/6; DVB-S2/8PSK) z wiązki Europe FSS. W tym przypadku może być konieczne pochylenie czaszy w dół (o ok. 1° na wschodzie, o ok. 3° na zachodzie).
19. Następnie wybieramy Intelsat 38 (45°E) i bułgarski multipleks Vivacom z częstotliwości 11,555 GHz, pol. V (SR: 30000, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK).
20. Pochylamy czaszę w dół o około 4-5° i wybieramy się na Belintersat 1 (51,5°E), częstotliwość 11,350 GHz, pol. H (SR: 45000, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK).
21. Następnie również pochylamy czaszę w dół o 4-5° i kierujemy się na Intelsat 39 (62°E), wybierając aktywną transmisję z wiązki Europe.
22. W tym momencie do docelowej pozycji 68,5°E brakuje już tylko 6,5° na wschód. Pochylamy czaszę w dół o kolejne 3-4° i kierujemy się na Intelsat 20, wybierając duży pakiet z wiązki Europe/Africa, EU/ME/Central Asia lub Russia - realizacja punktu 8.
23. Antenę obracamy delikatnie w bardzo małych cyklach na wschód, jednocześnie obserwując paski sygnału w menu odbiornika.
24. Po uzyskaniu sygnału i upewnieniu się, że jesteśmy na właściwym satelicie (należy wyszukać kanały), pozostaje dalsza korekta azymutu/elewacji anteny i skręcenia LNB dla słabszych transponderów, doprowadzając możliwie do najbardziej optymalnego odbioru.
25. Przy końcowym dokręcaniu śrub należy uwzględnić punkt 12, a w przypadku problemów z wyszukaniem pozycji 68,5°E punkty 13 lub 14.

Podsumowanie:
Im większa czasza, tym więcej odbierzemy. Niestety większe anteny trudniej się ustawia i wówczas niezbędny może być dodatkowy sprzęt do sterowania anteną (obrotnica dla czasz do 130 cm lub zawieszenie polarmount z siłownikiem i pozycjonerem 12V w przypadku średnicy lustra od 150-180 cm i większej).
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...