10 zasad idealnej naziemnej telewizji cyfrowej

dodano: 2023-08-18 13:39
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 3-4/2023

NTC telewizja naziemna DVB-T2 antena Brakuje niektórych kanałów telewizji naziemnej? Obraz sporadycznie „skacze” lub pikselizuje? Nie wiesz, czy czasem nie pojawiły się nowe kanały DVB-T2/HEVC? Oto 10 zasad, których należy przestrzegać, aby miło i przyjemnie oglądać wszystkie cyfrowe kanały naziemne, nawet jeśli antena jest już stara, a nie zamierzamy jej wymieniać.

idealna TV naziemna 10 zasad


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Zasada nr 4
Sprawdź anteny i całą instalację.

Jeśli kable antenowe i gniazda telewizyjne są w dobrym stanie, ale na kilku telewizorach w domu występują przerwy w dystrybucji sygnału wideo i/lub przesterowanie, należy również sprawdzić anteny i elementy instalacji odpowiadające za rozdzielenie sygnału.

Jeśli ktoś mieszka w bloku/apartamencie, to koniecznie powinien skontaktować się z administratorem, który z kolei powinien skontaktować się z zaufanym instalatorem anten w celu przeglądu instalacji antenowej.

Jeśli natomiast antena i instalacja antenowa jest własnością użytkownika (dom jednorodzinny, budynek z niezależną instalacją telewizyjną, itp.), a dach jest całkowicie bezpieczny, to przede wszystkim należy sprawdzić, czy antena jest prawidłowo ustawiona/skierowana na właściwy nadajnik. W skrajnych warunkach trzeba sprawdzić takie sprawy, jak rdza czy pęknięte elementy, np. kabli koncentrycznych, które mogą być przecięte lub popękane. Istotne są wszelkie łączenia kabli i innych elementów instalacji, bo tam łączenie może być wadliwe lub w inny sposób powodujące utratę sygnału 1-2 dB. Należy zwracać uwagę na zaciski i złącza F.

Po ustawieniu anten VHF/UHF na maksymalny sygnał (poziom) i najlepszą możliwą jakość (BER, MER) można ponownie wykonać połączenia lub, jeśli kable są uszkodzone lub po prostu stare, to należy je bezwzględnie wymienić – zwłaszcza te, które biegną na zewnątrz (wpływ słońca) od anteny do miejsca, gdzie następuje podział na poszczególne punkty/gniazda.

Ponowne wykonanie złączek czy wymiana kabli to dość proste operacje tylko wtedy, gdy ktoś wie, jak to zrobić. W przeciwnym razie i jeśli dostęp na dach jest niebezpieczny, najlepiej skontaktować się z instalatorem anten.

Następnie przechodzimy do zwrotnicy telewizyjnej (na maszcie antenowym lub wewnątrz np. pod dachem) w celu wykonania tych samych czynności, czyli przeglądu kabli i połączeń (do przerobienia lub wymiany w przypadku niesprawności) oraz regulacji trymerów wzmocnienia/tłumienia (tylko z miernikiem zakresu).

Regulacja wzmocnienia/tłumienia na zwrotnicy TV

Również w tym przypadku konieczna jest praca wyłącznie w warunkach całkowitego bezpieczeństwa oraz przy niezbędnej wiedzy teoretycznej i praktycznej o kablach, złączach, systemach odbiorczych i pomiarach. W przeciwnym razie zawsze zaleca się kontakt z profesjonalnym instalatorem anten, bo nawet przy prostej instalacji (nie satelitarnej) można sobie zaszkodzić przez niewiedzę lub brak praktyki.

Zasada nr 5
Ratuj się anteną wewnętrzną.

Jeśli antena na dachu działa nieprawidłowo i chwilowo nie można jej wymienić, większość problemów z odbiorem można rozwiązać kupując i podłączając wewnętrzną antenę naziemną dla DVB-T2 do telewizora/dekodera.

Anteny wewnętrzne nowej generacji są kompaktowe i eleganckie, łatwo integrują się z każdym otoczeniem (nawet nowoczesnym i minimalistycznym), można je również przymocować do okna i dobrze odbierać sygnały DVB-T2.

Należy jednak pamiętać, że najlepsza antena to taka, która jest na zewnątrz i jest to antena kierunkowa, a nie siatkowa czy dookólna. Antena wewnętrzna sprawdzi się tylko w miejscowości, gdzie blisko jest nadajnik DVB-T2 i gdzie nadawane są wszystkie multipleksy z w miarę jednakową mocą.

Generalnie nie zaleca się korzystania z takich rozwiązań jak anteny pokojowe. Dużo lepiej sprawdzają się klasyczne anteny kierunkowe.

Zasada nr 6
Kup nowy telewizor lub dekoder DVB-T2 z H.265.

Jeśli po sprawdzeniu instalacji antenowej nadal nie ma obrazu wszystkich spodziewanych kanałów DVB-T2/HEVC (poza kanałami od TVP w DVB-T, bo te docelowo zostaną przełączone na DVB-T2/HEVC), trzeba zmienić telewizor lub kupić zewnętrzny dekoder.

Oczywiście nowy telewizor obowiązkowo musi mieć wbudowany tuner DVB-T2/HEVC i wtedy kupno zewnętrznego dekodera nie ma sensu. Telewizor na pewno kosztuje dużo więcej, bo dekodery są w cenie około 100 zł.

Jest jeszcze jedna opcja: telewizor będzie miał HbbTV, a z dekoderami jest tak, że podstawowa wersja nie ma HbbTV. Tylko specjalistyczne i dużo droższe dekodery mają obsługę HbbTV, np. dla TVP Kultura 2.

Zasada nr 7
Wybierz nowy zewnętrzny dekoder.

Jeśli aktualnie używany telewizor ma tuner DVB-T/MPEG-4 i nie obsługuje transmisji DVB-T2/HEVC, to na razie można oglądać kanały TVP z MUX 3 i ewentualnie MUX 8. Jeśli na razie nie możesz lub nie chcesz wymieniać telewizora na nowy (ze względów finansowych lub innych), to najlepszym rozwiązaniem jest zakup zewnętrznego dekodera nowej generacji, nawet zminiaturyzowanego, aby schować go za telewizorem. To już jak kto woli. Można też kupić odbiornik Combo HD lub UHD, który ma tuner DVB-T2/HEVC.
 
Ustawienia dotyczące LCN na przykładzie odbiornika Opticum Nytro Box NS

Taki zewnętrzny dekoder/odbiornik wystarczy podłączyć kablem HDMI między TV a dekoderem, odłączyć kabel antenowy od telewizora i włożyć go do dekodera (ANT IN, IEC, itp.), wybrać wejście HDMI w telewizorze (1, 2 lub 3), włączyć dekoder DVB-T2 i wykonać pierwszą procedurę instalacji (ustawienie kraju/języka, wyszukiwanie kanałów, itp.). Warto włączyć tzw. LCN, bo wtedy kanały zostaną ustawione według pewnej kolejności.

Zasada nr 8
Korzystaj z usług HbbTV.

Większość markowych telewizorów sprzedanych w ostatnich 2-3 latach obsługuje „hybrydową” naziemno-internetową platformę HbbTV, która ma ciekawe funkcje i daje dostęp do kilku dodatkowych kanałów, np. TVP Kultura 2, TVP ABC 2, TVP Historia 2.
 
Przyciski HbbTV na kanale Polsat, odbiornik Opticum HbbTV T-Box

Oglądanie na zewnętrznym dekoderze HbbTV, których na polskim rynku długo brakowało, może być nieco wolniejsze ze względu na tańszy i wolniejszy procesor. Na polskim rynku są tylko 2 dekodery z HbbTV w wersji 2.0.1, która jest zgodna z rozporządzeniem Ministerstwa Cyfryzacji w Polsce. Mowa o odbiorniku Opticum HbbTV T-Box oraz podobnym tunerze Ferguson Ariva T800i HbbTV. Cena obu odbiorników HbbTV oscyluje wokół ceny 349-359 zł.

Zasada nr 9
Szukaj alternatyw dla odbioru kanałów dostępnych w NTC.

Cyfrowe kanały naziemne, które są dostępne w Polsce, można oglądać w inny sposób: satelitarnie, kablowo, IPTV, online, mobile lub przez aplikacje. Wcale nie trzeba korzystać z anteny naziemnej. Oczywiście najgorzej może być z lokalnymi kanałami TVP, choć ostatnio usługa CANAL+ online dołączyła wszystkie 16 stacji TVP3, czyli więcej niż z emisji z multipleksów DVB-T2. Kablówki czasami starają się udostępniać wszystkie kanały, jakie są naziemnie. Podobnie z przekazem z platform satelitarnych, choć część czasami pochodzi z odbioru po sieci, a nie z satelity, z czego abonent nie zdaje sobie sprawy. Tak robi też Orange Polska w swoich dekoderach.

Platformy CANAL+ Polska i Polsat Box mają tylko jeden kanał TVP3 Warszawa, a pozostałych stacji regionalnych TVP już brak, bo to koszty pojemności, za którą Telewizja Polska przecież nie zapłaci, choć mając te miliardy, to chyba powinno jej zależeć, a nie tak się ślizgać za pół darmo.

Trzeba też pamiętać, że alternatywa dla naziemnej emisji zawsze coś będzie kosztować, bo to płatne usługi. Nie ma już za darmo jak w NTC z jednorazowym zakupem odbiornika DVB-T2 lub telewizora z anteną.

Zasada nr 10
Czytaj artykuły na portalu satkurier.pl.

Satkurier.pl poświęca dużo miejsca cyfrowej telewizji naziemnej, przekazując na bieżąco wszelkie wiadomości i ciekawostki dotyczące kanałów, usług i zmian częstotliwości, informacje dotyczące zmian w multipleksach, a także opisuje nowe produkty, dekodery, anteny oraz publikuje poradniki dotyczące zakupu, np. jak kupić dobry odbiornik DVB-T2/HEVC.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

299 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...