Chiny nie chcą podłączenia Mongolii do sieci Starlink?

dodano: 2023-07-26 11:34
autor: KuKa | źródło: babr24/Asia Times

Starlink satelita na tle nieba 360px.jpg 6 lipca 2023 r. rząd Mongolii podpisał umowę z firmą SpaceX o włączeniu państwa do globalnego systemu satelitarnego Starlink, który zapewnia szybki, szerokopasmowy Internet satelitarny na całym świecie. Jednak Chiny mogą postrzegać pomysł Mongolii połączenia się ze Starlink jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Antena Starlink kemping 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Dziennikarze hongkońskiej gazety Asia Times zrobili analizę, która pokazała, że niektórzy eksperci w Chińskiej Republice Ludowej (ChRL) negatywnie odnoszą się do planów Mongolii, ponieważ satelity SpaceX najbliżej granicy mogłyby pomagać Chińczykom omijać reżim ścisłej cenzury w Internecie. Tutaj eksperci podkreślili fakt, że usługi Starlink nie można wyłączyć w przypadku niepokojów społecznych, a ludzie będą mogli szukać informacji osób trzecich w zagranicznych źródłach.

Obecnie mieszkańcy Chin nie mogą uzyskać dostępu do stron internetowych bez skorzystania z VPN, ponieważ są one blokowane przez tzw. projekt "Złotej Tarczy". Warto odnotować, że chińskie władze odmówiły używania Starlink w obawie o bezpieczeństwo narodowe.

Ponadto SpaceX mogłoby wesprzeć wojsko Stanów Zjednoczonych w przypadku konfliktu zbrojnego z Chinami.
Chiński dziennik Armii Ludowo Wyzwoleńczej (Liberation Army Daily) opublikował w maju 2022 r. artykuł, podkreślając, że oprócz oferowania szybkiego Internetu dla ludności cywilnej, SpaceX ma duże doświadczenie we współpracy z wojskiem USA. Satelity Starlink mogłyby zwiększyć siłę bojową USA w zakresie zdalnych badań dotyczących komunikacji, nawigacji i pozycjonowania.

Dziennikarze Asia Times zauważyli, że firma SpaceX nie przekazała im żadnych komentarzy do takich wypowiedzi chińskich ekspertów. Jednak przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju Cyfrowego Mongolii w rozmowie z dziennikarzami publikacji powiedział, że korzystanie przez kraj z satelitów Starlink nie wpłynie na stosunki z sąsiednimi państwami. Powiedział, że infrastruktura komunikacji transgranicznej podlega traktatom międzynarodowym, które zostały wspólnie uzgodnione przez wszystkie kraje, w tym Mongolię. Traktaty te stanowią podstawę do zacieśniania współpracy i wzajemnego zrozumienia między państwami.

Przedstawiciel podkreślił, że Mongolia utrzymuje przyjazne stosunki dwustronne ze swoimi sąsiadami i bardzo szanuje suwerenność wszystkich narodów. Jeśli chodzi o Chiny, to źródło zauważyło, że Pekin ustanowił własne zasady i mechanizmy kontrolne dla takich technologii, jak Starlink. W rezultacie, konsumenci w Chinach będą podlegać wyłącznie własnej jurysdykcji, zgodnie z prawem i przepisami swojego kraju.

Ponadto przedstawiciel dodał, że rząd Mongolii otwarcie zaprosił wszystkich dostawców komunikacji niskoorbitalnej do zbadania możliwości rynkowych w kraju, a Starlink został wybrany, ponieważ SpaceX jest liderem na rynku.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Internet
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

339 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...