Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 34,5°W?

dodano: 2023-06-24 18:19
autor: Rafał Olchowik | źródło: satkurier.pl

Intelsat 35e 34,5°West jest pozycją orbitalną amerykańskiego operatora satelitarnego Intelsat. Stacjonujący satelita Intelsat 35e z serii EpicNG zapewnia dobry sygnał w Polsce. Jako jeden z najbardziej wysuniętych na zachód może służyć do odbioru telewizji w naszym kraju ze stosunkowo niewielkich anten satelitarnych. Podstawowy zakres świadczonych usług obejmuje połączenia transatlantyckie dla klientów w Ameryce Łacińskiej, wschodnich Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, Afryce i Europie.

Intelsat 35e


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Kluczowi klienci na pojemność Intelsat 35e: Canal+ dla platformy DTH na Karaibach, a także Orange, INWI, Tele Greenland, Sonatel, Marlink i Speedcast dla infrastruktury bezprzewodowej, mobilnej i szerokopasmowego Internetu.

Intelsat 35e (IS-35e) został wyniesiony w nocy z 5 na 6 lipca 2017 r. o godz. 1:38 polskiego czasu z Cape Canaveral na Florydzie na pokładzie rakiety nośnej Falcon 9 SpaceX. Masa startowa wyniosła 6761 kg. Zbudowany przez Boeinga na bazie platformy BSS-702MP jest przeznaczony do dystrybucji usług szerokopasmowych dla operatorów sieci stacjonarnych i mobilnych, dostawców usług lotniczych i morskich czy przesyłu danych kierunkowych dla klientów w określonym regionie. Satelita zasięgiem obejmuje Europę, część Ameryki Północnej i Południowej, północny Atlantyk, Karaiby i Afrykę Subsaharyjską.

Zasilanie odbywa się przez dwa skrzydła, z których każde ma cztery panele słoneczne, zbudowane z ogniw GaAs z potrójnym złączem. Platforma 702MP została zaprojektowana do generowania od 6 do 12 kW.

Czwarty z wysokoprzepustowych satelitów nowej generacji Intelsat EpicNG
Implementacja technologii EpicNG charakteryzuje się ponownym wykorzystaniem częstotliwości w małych wiązkach punktowych, co daje wyższą wydajność i zwiększoną pojemność dla wymagających rozwiązań, w tym połączeń bezprzewodowych typu backhaul, usług dla przedsiębiorstw i usług mobilnych w regionach, gdzie specyfika rynkowa wymaga użycia wysoce niezawodnej przepustowości w paśmie C. EpicNG pozwala klientom wprowadzać innowacyjne systemy łączności i nowe modele biznesowe w celu rozwoju ich działalności.

Intelsat 35e jest czwartą jednostką z serii EpicNG, wyposażoną w cyfrowy ładunek komunikacyjny, który może być konfigurowany przez kontrolerów na Ziemi w celu szybkiego reagowania na potrzeby rynku. Intelsat 35e zastąpił starszą jednostkę Intelsat 903 na pozycji orbitalnej 34,5°W. Do dyspozycji posiada 112 transponderów w paśmie C i 39 transponderów w paśmie Ku w kilku wiązkach nadawczych, przy czym dla pasma C zawarto wiązki punktowe firmy Epic. Czas pracy na orbicie jest wyliczony na minimum 15 lat.

Wiązki satelity Intelsat 35e
Pasmo C
  • Global Beam to wiązka o szerokim zasięgu Europy, Afryki, Ameryki Południowej i wschodniej części Stanów Zjednoczonych i Kanady. W Polsce oferuje sygnał o mocy 33 dBW. Odbiór z anten 270 cm i większych.
  • Spot Beam składa się z 17 punktowych stref pokrycia dla różnych części naszego globu. Jedna z wiązek (C1) pokrywa zasięgiem całą Europę, a do Polski dociera z mocą sygnału na poziomie 49-47 dBW (słabnie na południowym-wschodzie). Odbiór z anten 80-90 cm.

Pasmo Ku
  • Africa/Europe Beam obejmuje całą północną stronę kontynentu afrykańskiego. W Polsce jest dostępna podstrefa o mocy 46-44 dBW, która słabnie w części południowo-wschodniej kraju. Odbiór z anten od 100-130 cm.
  • Europe/Mediterranean Beam rozciąga się po całej Europie i dodatkowo obejmuje kraje położone wokół basenu Morza Śródziemnego. W Polsce jest dostępna podstrefa o mocy sygnału 51,9-50,5 dBW. Odbiór z anten od 70 cm.
  • Caribbean Beam kierowana jest wyspy leżące na wodach Morza Karaibskiego. Rozciąga się od Florydy po Miami, przez Kubę, Jamajkę i Dominikanę, aż do Gujany Francuskiej. W Europie poza zasięgiem.
Kluczowe parametry pasma C i Ku:
  • C: 3.625 do 4.200 GHz, 112 transponderów 36 MHz w polaryzacji kołowej (L/R), możliwość ponownego wykorzystania częstotliwości dzięki małym wiązkom punktowym (Spot Beam)
  • Ku: 10.95 do 11.2; 11.45 do 11.7; 39 transponderów 36 MHz w polaryzacji liniowej (H/V), pojemność konfigurowalna w wiązkach Africa/Europe, Europe/Mediterranean i Caribbean Beam
 
Satelita Pozycja Pasmo Wiązka Moc wiązki w Polsce [dBW] Wielkość anteny [cm] Uwagi dot. zasięgu Uwagi dot. sprzętu
Intelsat 35e 34,5°W C Global 33 od 270 - Pasmo C wymaga użycia konwertera C-band z promiennikiem (zakres pasma 3,4-4,2 GHz). Konwerter powinien być wyposażony w prostokątną wkładkę na polaryzacje kołowe L/R i odpowiednią obejmę do zamocowania na wysięgniku (w przypadku anten typu offset). W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem może być zastosowanie anteny parabolicznej, która będzie miała na wyposażeniu dedykowany uchwyt 60-65 mm
Spot Beam (wiązka C1 - Europe) 49-47 od 80-90 Sygnał może być słabszy na południowym-wschodzie
Ku Africa/Europe Beam 46-44 od 100-130 Sygnał może być słabszy na południowym-wschodzie Dla DVB-S2X odbiornik powinien posiadać wsparcie tego systemu. To samo dotyczy stosowanych kompresji dla wideo HEVC/H.265 i innych
Dla transmisji PLS (Physical Layer Scrambling) jest wymagany profesjonalny odbiornik satelitarny lub karta DVB. Więcej na temat sprzętu w naszym poradnikowym artykule Odbiór kanałów w PLS/Multistream: 10 pytań i odpowiedzi na portalu satkurier.pl
Europe/Mediterranean Beam 51,9-50,5 od 70 -
Caribbean Beam - - poza zasięgiem


 
Mapka pokrycia: Intelsat 35e - wiązka Spot Beam, pasmo C

Mapka pokrycia: Intelsat 35e - wiązka Africa / Europe, pasmo Ku

Mapka pokrycia: Intelsat 35e - wiązka Europe / Mediterranean, pasmo Ku

Mapka pokrycia: Intelsat 35e - wiązka Caribbean, pasmo Ku

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

299 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

339 zł Więcej...