„Monte Cassino. Ostatni rozdział” w TV Republika

dodano: 2023-06-09 17:34 | aktualizacja: 2023-06-10 11:32
autor: Łukasz Knapik | źródło: Telewizja Republika/satkurier.pl

TV Republika Telewizja Republika (od 9 października 2017 roku) W sobotę, 10 czerwca br. o godz. 20:10 w TV Republika wyemitowany zostanie polski film dokumentalny „Monte Cassino. Ostatni rozdział”. Producentem filmu jest Picaresque, a wsparcia finansowego udzielił Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Wystąpili Władysław Dąbrowski, Alfons Mrzyk, Leon Piesowocki, Edward Moczulski, Czesław Balc, Marian Bajdy, Feliks Osiński, Krzysztof Flizak i Tomasz Łysiak.

TV Republika Telewizja Republika (od 9 października 2017 roku)


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W sobotę, 10 czerwca br. o godzinie 20:10 TV Republika zaprasza widzów na film „Monte Cassino. Ostatni rozdział” w reżyserii Tomasza Łysiaka. Weterani 2. Korpusu Polskiego opowiedzą o swojej drodze do armii generała Władysława Andersa, heroicznych walkach pod Monte Cassino i gorzkim dla Polski zakończeniu wojny.

„Monte Cassino. Ostatni rozdział” to opowieść o bitwie o Monte Cassino pisana wspomnieniami weteranów: Władysława Dąbrowskiego, Alfonsa Mrzyka, Leona Piesowockiego, Edwarda Moczulskiego, Czesława Balca, Mariana Bajdy, Feliksa Osińskiego i Krzysztofa Flizaka. Uzupełniają je archiwalne fotografie oraz omówienie przebiegu bitwy. Większość zdjęć do filmu powstała w 2021 roku w czasie podróży weteranów do Bolonii celem upamiętnienia rocznicy powstania armii generała Władysława Andersa.

Tomasz Łysiak powiedział, że bohaterami dokumentu są polscy weterani, którzy wyjaśniają, dlaczego i o co walczyli:

- To jest opowieść o tym co oni ze sobą nieśli, to jest też opowieść o Polsce, bo oni to Polska. Z tego wyłania się odpowiedź na pytanie: „Dlaczego tam szli?”. To, po co tam szli, różni ich od innych żołnierzy, bo oni nieśli ze sobą też doświadczenie tego co spotkało Polskę. Ze strony najpierw niemieckiej, a później sowieckiej. Ta walka pod Monte Cassino była nie tylko walką militarną, ale też swego rodzaju krzykiem: walczymy, ale też opowiadamy światu o tym co się czai tam w Związku Sowieckim

- podkreślił.


Reżyserami filmu „Monte Cassino. Ostatni rozdział” są Tomasz Łysiak i Tadeusz Łysiak, autorem scenariusza jest Tomasz Łysiak, za zdjęcia odpowiadał Konrad Bloch, za dźwięk Mikołaj Sosnowski, za montaż i korekcję koloru Mariusz Gos, za postprodukcję dźwięku Mikołaj Sosnowski, a narratorem jest Tomasz Łysiak. Film powstał dzięki dofinansowaniu z dotacji Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na finansowanie lub dofinansowanie zadań związanych z kultywowaniem i upowszechnianiem tradycji walk o niepodległość i suwerenność Rzeczypospolitej Polskiej oraz pamięci o ofiarach wojny i okresu powojennego - tytuł zadania - „Realizacja filmów upowszechniających tradycję narodową i pielęgnujących polskość oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej” (więcej tutaj).

Film „Monte Cassino. Ostatni rozdział” pojawił się w kinach w środę, 11 maja 2022 roku.

„Monte Cassino. Ostatni rozdział” - emisja w sobotę, 10 czerwca 2023 roku o godz. 20:10 w TV Republika.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

199 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 690 zł Więcej...