Test dekodera 4K DualBox+

dodano: 2023-02-15 15:05 | aktualizacja: 2023-09-07 13:34
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 11-12/2022

4K DualBox+ CANAL+ Dość długo – pięć lat, abonenci CANAL+ w Polsce czekali na wprowadzenie do oferty nowego dekodera do odbioru telewizji satelitarnej w rozdzielczości 4K. Choć trzeba tu przyznać, że model 4K UltraBox+, dwukrotnie nagrodzony statuetką SAT Kurier Awards i będący pierwszym w Polsce dekoderem 4K satelitarnego operatora DTH, nadal jest pełnowartościowym sprzętem, za sprawą mocnych podzespołów i regularnych aktualizacji oprogramowania. 13 września 2022 roku dołączył do niego młodszy brat – 4K DualBox+, który docelowo ma zastąpić nieprodukowany już 4K UltraBox+.

4K DualBox+


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Naciśnięcie przycisku PILOT/INFO podczas oglądania wyświetli w dolnej części ekranu półprzeźroczysty banner z paskiem postępu i podstawowymi informacjami o audycji. Kolejne jego naciśnięcie spowoduje pokazanie szczegółowych informacji – opisu (o ile jest dostępny).

OPT na pilocie pozwala na zmianę ścieżki dźwiękowej oraz na włączenie lub wyłączenie napisów. Można też przejść stąd do Wyszukiwania lub teletekstu (o ile obecny). Jeśli naciśniemy OPT na włączonym EPG uzyskamy możliwość przełączenia widoku z domyślnego widoku tabeli na widok listy czy na zmianę dnia tygodnia. EPG jest dostępne na maksymalnie 14 dni do przodu i jeden dzień wstecz.
 
Banner informacyjny
Opis audycji

Nagrywanie

W celu uzyskania pełnej funkcjonalności PVR, do portu USB dekodera należy podłączyć zewnętrzny dysk twardy. Pojemność takiej pamięci nie może być mniejsza niż 500 GB, czyli nie nada się zwykły pendrive, chyba że taki 512 GB lub pojemniejszy.

Pamięć USB umożliwi nie tylko nagrywanie, lecz także timeshifting (do 2 godzin).

W ofercie CANAL+ można znaleźć zewnętrzny dysk twardy o pojemności 500 GB (model HDD-500SE), przeznaczony właśnie dla 4K DualBox+. Stawia się na nim dekoder, a następnie łączy kablem USB.
 
Pilot, dekoder i dysk

Teraz kilka słów o konfiguracji nagrywania (Menu ustawień i Opcje nagrywania). Można tam wprowadzić informację, kiedy rozpocząć nagrywanie – czy na czas, zgodnie z EPG, czy też wcześniej (1, 3, 5, 10, 15 min). To samo dotyczy końca nagrywania (na czas czy po upływie wskazanej liczby minut). Można też ustawić, czy wyświetlane ma być ostrzeżenie o kończącym się miejscu na dysku. Dekoder może określać ilość dostępnego miejsca na dysku czasem, w którym może w sposób ciągły nagrywać audycje. Zakres ostrzegania o obszarze nagrań można ustawić od 1 do 7 dni. Można też ustawić długość odcinka czasu, o który odtwarzanie przesunie się do przodu/tyłu po naciśnięciu przycisku Forward/Backward (5, 10, 30 s, 1, 2, 3, 4, 5 min) oraz FastForward/Rewind (wyłączony, 5, 10, 15 min).

Nagrywanie albo można uruchomić w czasie rzeczywistym czerwonym przyciskiem na pilocie, albo zaplanować nagrywanie z EPG.

Uwaga! Nagrania zrealizowane za pomocą dekodera są szyfrowane. Ich odtwarzanie jest możliwe jedynie na dekoderze, na którym nagrania zostały wykonane.

Podsumowanie

Dekoder 4K DualBox+ nie sprawił nam żadnych problemów podczas użytkowania. Mieliśmy nawet okazję pooglądać na nim kanał TVP 4K z transmisjami MŚ w Katarze.

Nie da się ukryć, że dekoder 4K DualBox+ to nieco uszczuplona wersja modelu 4K UltraBox+. Brakuje w nim przede wszystkim wyjścia cyfrowego dźwięku S/PDIF, portu USB 3.0 oraz głowicy FBC z 8 demodulatorami, która umożliwia szybkie przełączanie kanałów czy nagrywanie nawet trzech programów i jednoczesne oglądanie czwartego.

Cieszy obsługa szerokiego zakresu dynamiki (HDR) w aż trzech standardach: HDR10, HDR10+ i HLG, płynne odtwarzanie treści w rozdzielczości 4K, mnogość funkcji internetowych, z których można korzystać także przy odłączonym kablu antenowym czy możliwość nagrywania i timeshiftingu.

Dodajmy, że CANAL+ planuje wprowadzenie kolejnego dekodera 4K – modelu DSIW374 firmy Sagemcom, opartego o software iWedia. Sagemcom jest znany abonentom CANAL+ za sprawą produkcji „szachownicy” – modelu o nazwie WifiBox+. Data premiery DSIW374 na polskim rynku nie jest jeszcze znana.

PLUSY:
 • funkcjonalne i dopracowane oprogramowanie z wieloma opcjami internetowymi, w tym możliwością odtwarzania od początku, przewijania czy wracania do audycji wyemitowanych już wcześniej
 • możliwość nagrywania na zewnętrzną pamięć USB
 • pilot uniwersalny umożliwiający dodatkowo sterowanie telewizorem (po odpowiedniej konfiguracji)
 • obsługa HDR10, HDR10+ i HLG oraz możliwość konwersji z HDR do SDR
 • pierwszy dekoder na rynku, który wspiera kodek wideo AV1

MINUSY:
 • brak wyjścia cyfrowego dźwięku S/PDIF
 • dedykowany dysk o pojemności tylko 500 GB (dla 4K UltraBox+ było to 1 TB)
 • pamięć USB do nagrywania musi mieć co najmniej 500 GB pojemności
 • USB tylko w wersji 2.0
 • pilot bez komend głosowych (bez Bluetooth, tylko podczerwień)
 • głowica nie jest FBC – można jednocześnie tylko oglądać jeden i nagrywać drugi program
 • brak wyświetlacza
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 5-7/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-7/2023

12 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...