Test dekodera 4K DualBox+

dodano: 2023-02-15 15:05 | aktualizacja: 2023-09-07 13:34
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 11-12/2022

4K DualBox+ CANAL+ Dość długo – pięć lat, abonenci CANAL+ w Polsce czekali na wprowadzenie do oferty nowego dekodera do odbioru telewizji satelitarnej w rozdzielczości 4K. Choć trzeba tu przyznać, że model 4K UltraBox+, dwukrotnie nagrodzony statuetką SAT Kurier Awards i będący pierwszym w Polsce dekoderem 4K satelitarnego operatora DTH, nadal jest pełnowartościowym sprzętem, za sprawą mocnych podzespołów i regularnych aktualizacji oprogramowania. 13 września 2022 roku dołączył do niego młodszy brat – 4K DualBox+, który docelowo ma zastąpić nieprodukowany już 4K UltraBox+.

4K DualBox+


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Ustawienia

Aby przejść do konfiguracji dekodera, należy przycisnąć na pilocie Menu i za pomocą strzałek wybrać ikonę trybiku.

Ekran podzielony jest na kilka sekcji: Ustawienia, Informacje diagnostyczne, Instalacja i Pomoc. Z Ustawień można przejść do następujących elementów: Użytkownik, Dekoder, Nagrywanie, Ulubione kanały, Rozdzielczość, Oszczędzanie energii i Kontrola rodzicielska. Informacje diagnostyczne obejmują: Diagnostykę, Miernik sygnału, Dysk, Kartę dostępu i Łącze HDMI. Instalacja gromadzi: Antenę, Ustawienia domyślne, Aktualizację, Sieć i Uprawienia. Ostatnia sekcja – Pomoc, zawiera: Pilot, Nowe funkcje i Info o usłudze. Można tu wyświetlić opis przycisków pilota, nowych funkcji oraz informacje o usłudze.
 
Ustawienia

W ustawieniach Użytkownika można skonfigurować język menu (tylko polski), główny i alternatywny język audio (polski, angielski), wyświetlanie napisów (tak, nie), główny i alternatywny język napisów (polski, angielski), tryb dla niesłyszących (tak, nie), ułatwienia dźwięku (wyłączone, dla niedowidzących, dla niedosłyszących), wyświetlanie interaktywnej pomocy (tak, nie) oraz wyczyścić historię wyszukiwania.

Opcje Dekodera gromadzą: Nazwę dekodera (można wpisać własną lub wybrać spośród domyślnych, np. Główny dekoder, Salon lub Kuchnia), Dolby Audio (nie (stereo/PCM), przelotowo (passthrough), zawsze), Synchronizację mowy (bez opóźnień lub z opóźnieniem od 10 ms do 250 ms), Sterowanie telewizorem (CEC) – tak lub nie, Rozmiar obrazu (zignoruj, dopasuj, zoom), Format obrazu (16:9 panoramiczny, 4:3 standardowy), Wygaszanie bannera (wyłączone, 2, 4, 8 lub 16 s), Wygaszanie ekranu (wyłączone, 3, 5, 10, 20, 30 min, 1 h, 1 h 40 min).
Opcje nagrywania zostaną omówione w dalszej części.

W Ulubionych kanałach można wskazać, które kanały i stacje radiowe mają trafić na listę ulubionych.

Rozdzielczości obrazu były już omawiane wcześniej.

W Oszczędzaniu energii poza opisywanym już Trybem czuwania, można wybrać, czy dekoder ma automatycznie przechodzić w stan czuwania, a jeśli tak, to po jakim czasie (1-8 godzin ze skokiem co godzinę, domyślnie 3 h).

Aby po raz pierwszy wejść w Kontrolę rodzicielską, należy wpisać na pilocie cztery zera. Tam kontrolę można aktywować lub dezaktywować i określić ograniczenie wiekowe (3+, 7+, 12+, 16+, 18+ lub brak). Można też zmienić kod PIN na nowy.

Diagnostyka wyświetli informacje o wersji aplikacji głównej, wersji Netflixa, szczegółowe informacje o urządzeniu oraz sieci. Diagnostykę można wysłać za pomocą zielonego przycisku, żółtym uruchomić ponownie, a niebieskim wejść w grupy.

Miernik sygnału to dobrze znane wszystkim paski poziomu i jakości sygnału. Zalecana wartość to co najmniej 50%. Przy ustawianiu anteny pomocna może okazać się opcja sygnalizatora. Po jego włączeniu, dekoder będzie wydawał dźwięki w zależności od poziomu sygnału.

Dysk wyświetla informacje o podłączonym dysku. Dysk 500 GB oferowany w CANAL+ pozwala na kilkadziesiąt godzin nagrań, choć oczywiście zależy to od jakości danej audycji – im wyższa, tym tych godzin będzie mniej.

W Karcie dostępu można znaleźć m.in. informację o numerze karty.

Łącze HDMI pokazuje aktualnie ustawioną rozdzielczość oraz listę innych akceptowanych rozdzielczości, obsługiwane audio czy wsparcie HDR.

Antena była już omawiana przy okazji Pierwszej instalacji.

Ustawienia domyślne pozwalają na przywrócenie urządzenia do ustawień fabrycznych – z usuwaniem nagrań bądź bez. Konieczne jest wpisanie kodu PIN (standardowy to 0000).

W Aktualizacji można sprawdzić, czy dostępna jest nowsza wersja oprogramowania. Nie trzeba tego robić – dekoder sam szuka nowszej wersji przy wyłączaniu do stanu czuwania.

W Sieci można przejść do opisywanych już wcześniej Ustawień sieci lub wyświetlić status połączenia.

Uprawienia to ekran pozwalający na dokupienie z poziomu dekodera dostępu do dodatkowych kanałów.

Użytkowanie

Menu ekranowe dekodera podłączonego do Internetu stanowi główny ekran obsługowy dekodera. Można stąd przejść nie tylko do Ustawień, lecz także do listy kanałów, treści VOD, aplikacji, nagrań i usługi Replay TV. Ekran startowy pokazuje podzielone tematycznie kafelki umożliwiające przeniesienie się do konkretnych treści, co znacznie ułatwia znalezienie interesujących filmów, seriali czy programów. Układ jest bardzo podobny do tego znanego z serwisu CANAL+ online.
 
Ekran główny

Kanały TV to wykaz kanałów posortowanych według numeru, ale można też zmienić ich kolejność na taką według alfabetu (A-Z lub Z-A). Są to znowu kafelki – z logo, ale bez nazwy w formie tekstowej i bez numeru. Znacznie wygodniejsze jest korzystanie z EPG – przewodnika po programach, który zawiera wiele dodatkowych informacji i jest bardziej intuicyjny. Aby do niego przejść, należy nacisnąć EPG na pilocie.
 
Kanały TV

VOD to biblioteka treści na życzenie, zarówno tych darmowych, jak i płatnych (dostępnych do wypożyczenia za jednorazową opłatą).
 
VOD

W Aplikacjach dostępne są Netflix, Player i Viaplay. Można tu też uzyskać dostęp do tak zwanych Funkcjonalności. Obejmują one: TV Rachunek, Wiadomości, Media Player, Ofertę dla Ciebie i Radio+. Ta ostatnia pozycja pozwala na słuchanie setek stacji radiowych dostępnych drogą internetową.
 
EPG

Replay TV to serwis typu catch up TV. Można tam znaleźć audycje wyemitowane na wybranych kanałach do 8 godzin wstecz. Do korzystania z tej funkcji nie jest potrzebne połączenie dekodera z instalacją antenową – wystarczy sam Internet.

Niewątpliwą zaletą tego dekodera z porównaniu z androidowym CANAL+ Box 4K jest możliwość zappingu, czyli szybkiego „skakania po kanałach” za pomocą przycisków +/-.

Co ciekawe przycisk OK na pilocie nie prowadzi do klasycznej listy kanałów, jak w wielu innych urządzeniach, a do ekranu zawierającego opis aktualnej audycji wraz z możliwością odtworzenia jej od początku, powrotu do trybu na żywo, nagrania, oceny, dodania do ulubionych czy przejścia do opisu innych pozycji w EPG. Uwaga! Nie wszystkie te funkcje są dostępne dla każdej audycji. Świetną opcją jest możliwość kliknięcia w nazwisko reżysera, aktora czy nazwę gatunku danej produkcji, co działa jak słowo kluczowe i przenosi nas do powiązanych treści.
 
Tymczasowy kanał TVP 4K
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

249 zł Więcej...

SAT Kurier - 8-10/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 8-10/2023

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2023

12 zł Więcej...