TV naziemna Polsat Box - test dekodera NL-5101RT

dodano: 2022-11-21 16:28 | aktualizacja: 2022-11-21 17:45
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 9-10/2022

Polsat Box dekoder DVB-T2/HEVC Nie ma takiego rodzaju telewizji, jakiego nie oferowałby Cyfrowy Polsat. Pod marką Polsat Box szereg atrakcyjnych kanałów znajdą nie tylko zwolennicy anten satelitarnych czy osoby posiadające wyłącznie dostęp do Internetu, lecz także użytkownicy klasycznych anten do odbioru telewizji naziemnej. Ta ostania usługa jest nowością na polskim rynku, następcą TV Mobilnej. Jakie kanały znajdują się w ofercie TV naziemnej Polsat Box? Jaki dekoder jest wymagany do ich odbioru i ile kosztuje?

Polsat Box naziemna DVB-T2 dekoder NL-5101RT


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Instalacja pozwala na przeprowadzenie ponownego wyszukiwania kanałów. Można tego dokonać albo w sposób automatyczny, albo ręczny ze wskazaniem częstotliwości, pasma (1,7; 6; 7 lub 8 MHz). Dekoder wyświetla na ekranie poziom i jakość sygnału w procentach, LEV (poziom sygnału) w dbmV, SNR (stosunek sygnału do szumu) w dB oraz BER (bitową stopę błędów).
 
Wyszukiwanie ręczne

Nadzór gromadzi następujące podkategorie: Zablokuj kanał, Wyszukaj program, Ulubione, Kontrola rodzicielska i Zmiana PIN.

Zablokuj kanał to prosta lista, z której możemy wybrać kanały, jakie chcemy zablokować. Do ich włączenia konieczne będzie wpisanie kodu PIN.

Wyszukaj program to wspomniana już wyszukiwarka tytułów. Nie działa ona jednak w sposób intuicyjny, ponieważ konieczne jest wpisanie liter dokładnie o takiej wielkości, jak w EPG. Przykładowo, wpisując „MAGAZYN” nie znajdziemy nic, ale już wpisując „Magazyn” wyników jest znacznie więcej. Ponadto, jeśli dekoder nie doczyta EPG na niektórych kanałach, wyszukiwarka nie będzie miała w swojej bazie wszystkich tytułów.

Ulubione to bardzo podobna lista jak Zablokuj kanał z tą różnicą, że tutaj tworzymy listę ulubionych kanałów, jakie będzie można potem wywołać naciskając na pilocie OK, a następnie strzałkę w prawo.

Do edycji zarówno zablokowanych kanałów, jak i ulubionych można się dostać naciskając na pilocie przycisk FAV. Można też tam znaleźć Szukaj, Kontrolę i Zmianę PIN, czyli de facto to samo, co w menu Nadzór.

Kontrola rodzicielska pozwala na wybór, od jakiego wieku mają być blokowane programy. Przykładowo, jeśli wybierzemy Niezalecane dla dzieci poniżej 10 lat, do oglądania audycji oznaczonych w EPG jako niezalecane dla dzieci poniżej 10 lat niezbędne będzie wpisanie kodu PIN. Do wyboru są granice: 10 lat, 12 lat, 14 lat, 16 lat i 18 lat oraz Nigdy nie blokuj jako opcja domyślna.

Aby zmienić domyślny PIN 0000 lub jakikolwiek inny wcześniej przez nas ustawiony, należy wpisać aktualny kod PIN, nowy PIN oraz jeszcze raz nowy PIN w celu potwierdzenia.

Gry to w dzisiejszych czasach rzadkość w dekoderach. Na dekoderze Polsat Box do telewizji naziemnej mamy aż 5 prostych i popularnych gier: GoBang (go), MineSweeping (saper), Wąż, Sokoban i Tetris.
 
Gry

System CA zwiera: Wiadomość, Status produktu, Status usługi, Status klienta i Status loadera. Są to dane, które mogą okazać się przydatne podczas kontaktu z infolinią w razie wystąpienia problemów z usługą.

USB gromadzi: Listę plików, Odłącz pamięć USB oraz Formatuj pamięć USB. W Liście plików można przeglądać zawartość podłączonej pamięci USB, w tym poruszać się po katalogach i usuwać pojedyncze pliki lub katalogi o ile są puste (dlatego konieczne jest wpisanie najpierw kodu PIN). Ten prosty menedżer plików wyświetla również informacje o pojemności pamięci USB, wolnym miejscu, wielkości pliku i dacie modyfikacji.

Odłączanie pamięci USB pozwala na bezpieczne wypięcie jej z portu w dekoderze.

Przed sformatowaniem pamięci USB również konieczne jest wpisanie kodu PIN. Potem wystarczy kliknąć na pilocie tylko OK i pamięć zostanie błyskawicznie sformatowana.

Aktualizacja SW zawiera jedną pozycję: Aktualizacja OTA, czyli update oprogramowania z poziomu strumienia telewizji naziemnej – OTA to skrót od Over The Air, a SW to skrót od software.

Użytkowanie

Typowo dla wszystkich urządzeń Cyfrowego Polsatu, dekoder Polsat Box do odbioru TV naziemnej działa bardzo szybko, nie zawiesza się, mimo iż tym razem nie jest to urządzenie produkowane w Polsce.

Interfejs oprogramowania dekodera jest miły dla oka oraz intuicyjny. Również pilot zdalnego sterowania jest wygodny w użytkowaniu: lekki, odpowiednio wyważony i z dobrze rozmieszczonymi przyciskami. Jest to model bardzo zbliżony do tego oferowanego na przykład z odbiornikami Opticum, a więc popularny i sprawdzony.

Najważniejszym elementem podczas użytkowania dekodera jest oczywiście lista kanałów. Można ją wywołać naciskając na pilocie przycisk OK.

Lista pokazuje się z lewej strony i jest częściowo półprzeźroczysta. Można się po niej poruszać strzałkami góra/dół lub Page+/-, kiedy chcemy przejść od razu o całą stronę/ekran. Poprzez naciśnięcie strzałek lewo/prawo można zmienić listę na inną: Ulubione lub Radio. Natomiast wybierając czerwony przycisk na pilocie można zmienić sposób sortowania z domyślnego LCN (logiczny numer kanału) na według nazwy programu lub ID usługi.
 
Lista kanałów

Często pojawiającym się na ekranie elementem jest banner/pasek informacyjny. Pokazuje się on na przykład podczas przełączania kanałów czy wychodzenia z listy kanałów, ale można go też wywołać naciskając na pilocie przycisk INFO.

Pasek ten zawiera kilka podstawowych informacji: numer i nazwę kanału, to czy jest on kodowany (znaczek dolara), tytuł aktualnej i następnej audycji, ograniczenie wiekowe, aktualną godzinę oraz pasek postępu dla audycji. Podpowiada też, że czerwonym przyciskiem można przejść do opisu audycji, zielonym do zmiany ścieżek audio (lub AUDIO na pilocie), żółtym do teletekstu (jest też przycisk TXT) lub włączenia/wyłączenia napisów (o ile dostępne przy danej audycji – polskie znaki są wyświetlane poprawnie), a niebieskim do listy przypomnień.
 
Pasek informacyjny

Kolejne naciśnięcie przycisku INFO wyświetli na ekranie informacje o oprogramowaniu oraz sygnale, takie jak: częstotliwość, szerokość pasma, poziom sygnału w dBmV, jakość sygnału w dB, BER, ID NIT, ID TS, ID usługi, PID wideo, PID audio, PID PCR, ścieżkę wideo i audio. Brakuje informacji o rozdzielczości obrazu.

Gdy wyświetla się banner informacyjny, naciśnięcie strzałek w lewo/prawo spowoduje wyświetlenie tytułów poprzednich/kolejnych audycji.

Poruszać się po liście kanałów można naciskając strzałki dół/góra lub dedykowane przyciski CH-/+. Analogicznie, strzałkami lewo/prawo można zmniejszyć/zwiększyć głośność, ale też przeznaczonymi ku temu przyciskami VOL-/+.

Odtwarzanie multimediów

Odtwarzanie plików multimedialnych na dekoderze jest możliwe po podłączeniu pamięci USB z obrazami, muzyką i/lub wideo, a następnie wejściu do Menu i Mediów. Tam w osobnych kategoriach można przejść do wyświetlania obrazów, odtwarzania muzyki lub materiałów wideo.

Choć operator nie specyfikuje w instrukcji obsługi, jakie formaty plików multimedialnych są obsługiwane, przeprowadziliśmy krótkie testy, które pozwoliły nam ocenić, z jakimi formatami urządzenie sobie radzi, a z jakimi nie. Wśród formatów audio udało nam się odtworzyć MP3, AAC i WAV, natomiast problemy wystąpiły z WMA, OGG czy FLAC. Jeśli chodzi o formaty wideo, działają m.in. MP4, AVI, TS (także z wbudowanymi napisami). Brak wsparcia dla WMV. Z formatów graficznych udało nam się wyświetlić JPG (tylko do określonej rozdzielczości) i animowany GIF. Urządzenie nie radzi sobie z przeźroczystymi GIF i PNG czy też w BMP. Warto dodać, że dekoder nie odtworzy wideo UHD 4K, gdyż wspiera rozdzielczość do HD 1080p.

Odtwarzacz multimediów nie oferuje zbyt wielu funkcji. Wideo wyświetlane jest w oryginalnej rozdzielczości, a nie na pełnym ekranie i nie da się tego zmienić.

PODSUMOWANIE

Nowy dekoder Polsat Box, choć wyjątkowo nieprodukowany w Polsce, wpisuje się w strategię Cyfrowego Polsatu polegającą na oferowaniu abonentom sprzętu szybkiego i niezawodnego.

Jest kilka drobiazgów, które można by poprawić, jednak całokształt oceniamy bardzo dobrze. Urządzenie z powodzeniem zaspokaja podstawowe potrzeby użytkownika naziemnej telewizji cyfrowej, a do tego – za stosunkowo niewielką miesięczną opłatą – oferuje aż 10 dodatkowych kanałów rozrywkowych, sportowych i informacyjnych oraz stacje radiowe.

Minusem jest brak możliwości nagrywania (i timeshiftu) na zewnętrzny nośnik pamięci, co właściwie jest standardem w przypadku niezależnych odbiorników DVB-T2.

Z wiadomych względów dekoder nie ma też możliwości połączenia z Internetem. Polskie przepisy wymagają, by „internetowe” odbiorniki telewizji naziemnej obsługiwały HbbTV, a wdrożenie tej funkcji jest zbyt kosztowne, więc producenci decydują się na rezygnację z portu Ethernet i modułu Wi-Fi.

TV naziemna w Polsat Box to tani i wygodny sposób na rozszerzenie oferty podstawowych bezpłatnych kanałów o Polsat Sport, Eleven Sports, Eurosport, Polsat News czy TVN24.

PLUSY:
  • szybkie i bezproblemowe działanie
  • kompaktowe wymiary
  • wygodny pilot
  • dostęp do atrakcyjnego pakietu płatnych kanałów i kilkunastu stacji radiowych przy braku konieczności instalacji anteny satelitarnej
  • przyjazny użytkownikowi interfejs

MINUSY:
  • brak możliwości nagrywania i timeshiftu
  • brak możliwości połączenia z Internetem, z uwagi na brak HbbTV
  • brak obsługi 4K
  • brak wyświetlacza
 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

249 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

269 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...