UE z zielonym światłem dla nowej floty satelitów LEO

dodano: 2022-11-18 13:10 | aktualizacja: 2022-11-21 13:01
autor: Jan Borejko | źródło: UE

IRIS2 system LEO UE Unia satelita 2022 360px Unia Europejska dała zielone światło dla budowy niezależnej europejskiej floty statków szerokopasmowych i nawigacji satelitarnej poruszających się po niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) - nazwa projektu to IRIS 2 (Infrastructure for Resilience, Interconnectivity and Security by Satellite).

IRIS2 system LEO UE Unia satelita 2022 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Unijna konferencja ministerialna zatwierdziła wydatek 6 mld euro na nowy, satelitarny system internetowy, aby zapewnić Europie bezpieczeństwo poprzez zmniejszenie jej zależności od zagranicznych, czyli pozaeuropejskich dostawców szerokopasmowych usług satelitarnych.

17 listopada przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej, grupy 27 krajów UE, zgodzili się na porozumienie w tej sprawie.

KE jest gotowa zainwestować 2,4 mld euro z różnych projektów UE i Europejskiej Agencji Kosmicznej, a także wykorzystać niewydane pieniądze z innych projektów UE, podczas gdy oczekuje się, że sektor prywatny dołoży dodatkowe finansowanie na poziomie 3,6 mld euro.

Początkowa flota będzie niewielka: prawdopodobnie tylko 6 satelitów. Ostateczny plan zakłada budowę i wyniesienie do 170 satelitów w latach 2025–2027.

Celem Unii Europejskiej jest posiadanie własnego satelitarnego systemu szerokopasmowego i nawigacji satelitarnej na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), który zapewniłoby wsparcie w sytuacjach awaryjnych, a także zlikwidowało „przepaść cyfrową” w domach i firmach z nieodpowiednimi usługami szerokopasmowymi.

Posiadanie własnego systemu pozwoli UE obsłużyć szerokopasmowym zasięgiem całą Europę, a także Afrykę i Bliski Wschód, a tym samym przeciwstawić się chińskim i rosyjskim konkurentom.

Nowy projekt IRIS2 byłby pewnego rodzaju równoważnikiem dla innych pozaeuropejskich systemów tego typu.

Mowa tu o:
  • amerykańskim, działającym już systemie Starlink Elona Muska,
  • planowanym, amerykańskim systemie projektu Kuiper wspieranego przez Amazon,
  • kanadyjskim Telesat i jego programie Lightspeed,
  • brytyjsko-indyjskim OneWeb wraz z francuskim operatorem Eutelsat - system OneWeb
  • rosyjskim systemie LEO, który na razie jest w powijakach, a ze względu na wojnę w Ukrainie zapewne zostanie zaniechany
  • kilkunastu innych specjalistycznych usług na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), np. Blue Walker 3 firmy AST SpaceMobile

Wyzwaniem dla sektora prywatnego jest teraz potwierdzenie chęci uczestnictwa, a chociaż istnieją dwa aktywne konsorcja, które chcą się zaangażować, nie jest jasne, kto mógłby się pojawić. Istnieje również irytująca kwestia „złotego udziału” Wielkiej Brytanii w OneWeb. Firma OneWeb jest w trakcie połączenia z francuskim operatorem satelitarnym Eutelsat.

Co ciekawe, KE jeszcze w czerwcu 2022 r. oświadczyła, że ​​nie zamierza uznawać połączonych firm dwóch operatorów Eutelsat/OneWeb za uczestnika swojego programu Internetu szerokopasmowego.
 

Źródło: europa.eu
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

SAT Kurier - 11-12/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

429 zł Więcej...