Awaria Canal+ online i myCanal podczas Ligi Mistrzów UEFA [akt.]

dodano: 2022-09-06 21:56 | aktualizacja: 2022-09-07 13:33
autor: Anita Kaźmierska | źródło: satkurier.pl

CANAL+ online Streamingowe fatum dopadło również CANAL+. Dotychczas problemy z transmisją strumieniową podczas ważnych wydarzeń sportowych na żywo były domeną wyłącznie Viaplay. Teraz dołączył do tego niechlubnego „grona” CANAL+ online. Problemy zaczęły się we wtorek, 6 września około godziny 21:00 wraz z rozpoczęciem drugiej serii meczów 1. kolejki Ligi Mistrzów UEFA, a całkowicie zakończyły się około 23:00, czyli po zakończeniu tych rozgrywanych równolegle 6 spotkań. Co było ich przyczyną? Czy subskrybenci CANAL+ online mogą liczyć na rekompensaty?

awaria błąd Canal+ online


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Problemy dotyczyły nie tylko CANAL+ online, lecz także jego francuskiego odpowiednika myCANAL. Prawdę mówiąc, ich źródłem był właśnie CANAL+ we Francji, który obsługuje cały ruch.

Reakcja francuskiego CANAL+ w mediach społecznościowych była dość szybka. Już o godz. 21:14 operator wystosował komunikat o następującej treści:

W przypadku dużego natężenia ruchu możesz napotkać trudności z połączeniem z myCANAL. Zachęcamy do odczekania kilku minut, aby uniknąć zbyt wielu jednoczesnych połączeń. Przepraszamy za spowodowane niedogodności.

Następnie, o godz. 22:12 CANAL+ we Francji opublikował kolejny komunikat:

Nasze zespoły są w pełni zmobilizowane i aktywnie pracują nad rozwiązaniem obecnego problemu z połączeniem. Przepraszamy subskrybentów, którzy nie mogli się w tym czasie połączyć.

 
Redakcja satkurier.pl jeszcze 6 września zwróciła się do rzecznika prasowego CANAL+ z prośbą o oficjalny komentarz w sprawie wtorkowej awarii: jaka była jej przyczyna i czy subskrybenci mogą liczyć na rekompensaty? Gdy tylko otrzymamy odpowiedź, zostanie ona opublikowana.

Na czym polegała awaria? Od około godz. 21:00 w CANAL+ online niemożliwe stało się uruchomienie streamingu kanałów na żywo. Zatem problem nie dotyczył tylko Polsat Sport Premium 1 i 2 oraz 4 serwisów PPV Polsat Sport Premium, a całej sekcji Live TV, choć wydaje się, że to właśnie Liga Mistrzów UEFA spowodowała wysokie obciążenie, które doprowadziło do... przeciążenia, choć nie wyklucza się również cyberataku. Problemy nie występowały podczas odtwarzania treści VOD.
 
„Kolekcja” błędów, jakie udało się zaobserwować redakcji satkurier.pl na CANAL+ online

Awaria była również szeroko komentowana w mediach społecznościowych, zarówno z języku polskim, jak i francuskim. Ponadto, w serwisie Downdetector, który umożliwia przegląd w czasie rzeczywistym awarii oraz przerw w dostawie dla różnych rodzajów usług, można było podejrzeć godziny występowania awarii w myCANAL. W szczytowym momencie, kilka minut po godzinie 21 odnotowano prawie 20 tys. raportów z błędami. Użytkownicy zgłaszali problemy również w kategorii CANAL+. Tam było to ponad 11 tys. raportów w peaku. Awaria nie ominęła też usługi Free, gdzie oferowany jest pakiet CANAL+. Tam było to 751 zgłoszeń w szczytowym momencie.
 
Źródło: downdetector.fr

Jeśli okaże się, że przyczyną awarii było przeciążenie, nie wróży to zbyt dobrze dla przyszłości streamingu wydarzeń sportowych (takie same problemy odnotowano w przypadku DAZN w Niemczech). Choć warto wspomnieć, że wczorajsza awaria nie dotyczyła usługi Polsat Box Go. W ostatnim czasie wiele osób decyduje się na wykupywanie subskrypcji w celu oglądania sportu na żywo jako alternatywny wobec abonamentu platformy satelitarnej czy sieci kablowej. Okazuje się, że na dzień dzisiejszy znacznie pewniejszym źródłem sygnału jest satelita czy kabel. Niestety miłośnicy Bundesligi czy Premier League nie mają za bardzo legalnej alternatywny - albo zdecydują się na Viaplay, który zaliczył już kilka poważnych awarii, albo całkiem zrezygnują z oglądania swoich ulubionych klubów, albo będą nakręcać rynek pirackich transmisji (promocja na Premier League w ramach abonamentu CANAL+ ma się zakończyć z końcem września). Ludzie chcą płacić, ale chcą też oglądać. Dziś kontynuacja 1. kolejki Ligi Mistrzów UEFA - przed CANAL+ poważny sprawdzian.

Aktualizacja:

Publikujemy oficjalne stanowisko CANAL+ Polska w sprawie awarii w dniu 6 września:

- Wczorajsze problemy z dostępem do serwisu CANAL+ online i kanałów na żywo w trakcie transmisji spotkań Ligi Mistrzów UEFA były spowodowane bardzo dużym natężeniem ruchu na globalnych serwerach. Przepraszamy wszystkich użytkowników serwisu za zaistniałą sytuację. Dokładamy wszelkich starań, aby takie problemy nie wystąpiły w przyszłości. Użytkownicy, którzy ze względu na wczorajsze problemy techniczne nie mogli skorzystać z serwisu, mogą złożyć reklamację w formularzu kontaktowym po zalogowaniu na stronie canalplus.com w zakładce „Moje konto” - przekazał satkurier.pl Piotr Kaniowski, rzecznik prasowy, dyrektor ds. PR i komunikacji wewnętrznej w CANAL+ Polska.

Dowiedz się, jak złożyć reklamację.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii CANAL+
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 1-2/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2023

12 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

339 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...