Polsat Box 4K Lite - test dekodera

dodano: 2022-08-05 12:23 | aktualizacja: 2022-08-05 18:32
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 5-6/2022

Polsat Box 4K Lite W wydaniu 9-10/2021 magazynu SAT Kurier opublikowaliśmy raport z testów dekodera Polsat Box 4K. Było to pierwsze urządzenie 4K zaoferowane przez Cyfrowy Polsat – operatora platformy Polsat Box. Niecałe trzy miesiące później do oferty zawitał kolejny dekoder 4K – Polsat Box 4K Lite. Czym różnią się te urządzenia? Z jakimi pakietami telewizyjnymi są dostępne? Jakie treści 4K można za ich pośrednictwem oglądać?

Polsat Box 4K Lite


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Klastyczny banner informacyjny można wyświetlić naciskając przycisk i na pilocie. Następne naciśnięcie wywoła opis audycji (także kliknięcie przycisku w dół na pilocie).

Przytrzymanie przez kilka sekund klawisza i podczas oglądania kanału wywoła zaawansowane Informacje o sygnale.

Klawisz w prawo na pilocie uruchamia Menu akcji, w którym można znaleźć następujące opcje: Oglądaj, Inne emisje programu (wyszuka inne emisje programu o tej nazwie w bazie EPG wszystkich kanałów), Znajdź podobne (wyszuka w EPG programy o podobnej nazwie), Szukaj (wyszuka w EPG wpisaną frazę), Otwórz w Polsat Box Go (jeśli dostępne), Dodaj/Usuń z ulubionych (dodanie lub usunięcie stacji z głównej listy kanałów ulubionych), Nagraj (lub Nagraj sezon i Nagraj odcinek w przypadku powtarzających się audycji, np. seriali), Więcej informacji (wyświetli rozszerzony opis audycji).
 
Menu akcji

Wciśnięcie klawisza w lewo na pilocie pokaże inną, bardziej rozbudowaną formę bannera informacyjnego, wzbogaconą dodatkowo o m.in. możliwość uruchomienia timeshiftu.

EPG (Program TV) wywołujemy naciskając przycisk EPG na pilocie. Po naciśnięciu przycisku w prawo przechodzimy z listy programów do kanałów. Kolejne kliknięcie tego przycisku przełącza nas do kategorii. Natomiast naciśnięcie na liście programów przycisku w lewo umożliwia wybór czasu (dzień, pora dnia dzisiejszego). EPG obejmuje rekordy z 7 dni wstecz i 7 dni naprzód. Następne kliknięcie w lewo pozwala na wybór listy kanałów. Klikając po raz kolejny w lewo, możemy wybrać opcję przełączenia się na inny widok EPG (listy bądź tabeli – dekoder zapamięta nasz wybór przy kolejnym wejściu w EPG).
 
EPG w widoku tabeli

Pod niebieskim przyciskiem Opcje na pilocie kryje się menu umożliwiające skalowanie obrazu, uruchomienie napisów ekranowych i wybór ścieżki dźwiękowej (te dwa ostatnie – o ile dostępne w danej audycji).

Przycisk Wstecz pozwala na przełączenie się do poprzednio oglądanego kanału, żółty wyświetla menu Ustawień (tak samo jak dedykowany przycisk w prawej górnej części pilota).

Multimedia i nagrywanie

Polsat Box 4K Lite wspiera odtwarzanie plików multimedialnych w ramach menu Moje pliki. Mogą być one odtwarzane z pamięci USB podłączonej do portu USB lub serwera DLNA.

W specyfikacji podano, że dekoder odtwarza pliki wideo w formatach AVI, MKV, MP4, TS w kompresji MPEG-2, MPEG-4 i HEVC. Max. obsługiwaną rozdzielczością jest 3840x2160 (4K), a fps 24/25/30 dla MPEG-2 i 6~30 dla pozostałych. Potwierdzamy bezproblemowe odtwarzanie TS, także z HEVC. W plikach wideo wspierane są formaty dźwięku MP3 dla wszystkich obsługiwanych plików oraz dodatkowo E-AC3 dla MP4 i TS. Podczas testów nie udało nam się odtworzyć plików audio w formacie MP3.

W temacie plików graficznych, dekoder wyświetla obrazy JPEG, PNG, GIF (bez animowanych) i BMP. Max. rozmiar pojedynczego pliku wynosi 19 MB, a w przypadku PNG, GIF i BMP dodatkowo nie może przekroczyć rozdzielczości 3072x3072 (nie dotyczy JPEG).

Dekoder nie wspiera nagrywania na zewnętrzne nośniki pamięci. Możliwe jest za to nagrywanie w chmurze do 100 godzin treści. Nagrania są dostępne przez 30 dni. Ewentualnie można dokupić w cenie 15 zł miesięcznie miejsce na 1500 godzin nagrań z przechowywaniem 120 dni.

Polsat Box 4K Lite nie posiada dostępu do znanych z dekoderów Android TV aplikacji YouTube, Netflix czy innych.
 
Menu z funkcjami nagrywania i timeshiftu
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

299 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

675 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...