Polsat Box 4K Lite - test dekodera

dodano: 2022-08-05 12:23 | aktualizacja: 2022-08-05 18:32
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 5-6/2022

Polsat Box 4K Lite W wydaniu 9-10/2021 magazynu SAT Kurier opublikowaliśmy raport z testów dekodera Polsat Box 4K. Było to pierwsze urządzenie 4K zaoferowane przez Cyfrowy Polsat – operatora platformy Polsat Box. Niecałe trzy miesiące później do oferty zawitał kolejny dekoder 4K – Polsat Box 4K Lite. Czym różnią się te urządzenia? Z jakimi pakietami telewizyjnymi są dostępne? Jakie treści 4K można za ich pośrednictwem oglądać?

Polsat Box 4K Lite


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Konfiguracja

Menu Ustawienia zawiera 9 elementów: Informacje, Ustawienia sprzętowe, Ochronę rodzicielską, Sieć, Bluetooth, Obraz i dźwięk, Antenę, Ustawiania użytkowania i Diagnostykę.

W Informacjach można znaleźć Szczegóły sprzętowe, informacje o Dostępie warunkowym oraz sposoby skontaktowania się z centrum obsługi klienta (telefon, fax, www, e-mail, adres).

Ustawienia sprzętowe obejmują: Ustawienia domyślne, pozwalające na przywrócenie ustawień fabrycznych (wymagany jest kod PIN, domyślny to 0000) i Aktualizację oprogramowania.

Ochrona rodzicielska pozwala na zmianę PIN, ograniczeń wiekowych (domyślnie 18 lat) oraz wyświetlenie domyślnego kodu PIN.

Kategoria Sieć umożliwia zmianę opcji sieciowych. Możemy tutaj przełączyć się między połączeniem przewodowym a bezprzewodowym (Wi-Fi) lub całkiem wyłączyć sieć. Można też tutaj włączyć lub wyłączyć opcję QOS (Quality of Service).

Bluetooth umożliwia sparowanie pilota, gdyby ponownie zaistniała taka konieczność.

Obraz i dźwięk obejmuje: Regulację głośności TV (wyłączona lub włączona, jeśli chcemy sterować głośnością telewizora za pomocą pilota). HDMI CEC, jeśli aktywne, umożliwia jednoczesne włączenie dekodera i telewizora pilotem od dekodera. Podkategoria Dźwięk pozwala na wybór stereo lub dźwięku przestrzennego. W Formacie obrazu mamy trzy opcje: bez zmiany, rozciągnięcie, powiększenie. Chodzi o sposoby wyświetlania obrazu o proporcjach 4:3. W Rozdzielczości obrazu mamy do wyboru: 576p, 720p, 1080p, 1080i, 2160p50 i 2160p25.

Antena gromadzi: Wyszukiwanie automatyczne, Wyszukiwanie ręczne, Konfigurację i Instalację kanałów. Wszystkie te opcje dotyczą odbioru z satelity. Jest możliwość ręcznego wyszukiwania kanałów satelitarnych, wpisując parametry. Serwisy dopisują się na koniec listy, powyżej pozycji 1000.

W kategorii Ustawienia użytkownika mamy: Język menu (polski, angielski), Pilot mobilny (włączony, wyłączony), Przeźroczystość menu, EPG (0-4), Szukaj (wszystko, lokalnie), Automatyczne wyłączanie, Oszczędzanie energii, Pokaz slajdów (1-5 s), Wyświetlanie paska (2-10 s), Język napisów (polski, angielski, brak), Dźwięk (polski, angielski) i Strefa czasowa. Część z tych elementów znamy już z kreatora pierwszej instalacji.

Ostatnia kategoria menu Ustawienia to Diagnostyka. Możemy tutaj sprawdzić sygnał satelitarny, przetestować połączenie internetowe (sprawdza prędkość w Mb/s), rozpocząć zdalną diagnostykę (przez centrum obsługi klienta) oraz sprawdzić status połączenia sieciowego (dostajemy tu takie informacje, jak adres IP, maska podsieci, itp.).

Użytkowanie

Po uruchomieniu dekodera na ekranie pokazuje się ostatnio oglądany kanał (Polsat HD po pierwszej instalacji), a na nim półprzeźroczysty ekran startowy. W prawym górnym rogu można przejść do rozwijanego menu z kategoriami. Poniżej logo wyświetlane są informacje o aktualnie emitowanym programie (kanał, godzina, tytuł, opis). Poniżej można znaleźć kafelki z ostatnio oglądanymi kanałami wraz z informacją, co właśnie jest na nich nadawane. Kolejnymi elementami na ekranie są sekcje: Dla Ciebie, Aplikacja Sklep – Zamów pakiety, Nowości filmowe, Filmowe hity telewizji HBO, Programy rozrywkowe, itp. Umożliwiają one przejście do treści VOD. Aby wyłączyć ekran startowy, wystarczy nacisnąć na pilocie przycisk wstecz, a żeby go ponownie włączyć zielony przycisk z ikonką domku. Kolejne naciśnięcie domku przeniesie użytkownika do Menu dekodera.
 
Ekran główny

W Menu do wyboru są: Polecane, Do obejrzenia, Kanały TV, Polsat Box Go, HBO GO (nieaktywne odkąd serwis został przekształcony przez Warner Bros. Discovery w HBO Max), Program TV, Nagrania, Moje pliki, Radio, Szukaj, Strefa Abonenta, Sklep oraz Ustawienia.

Polecane umożliwia przejście do ekranu startowego.

W opcji Do obejrzenia można znaleźć pozycje, które wcześniej wskazaliśmy w Menu akcji.

Kanały TV są podzielone na: wszystkie, ostatnio oglądane, ogólne, edukacja, film, sport, dzieci, rozrywka, muzyka, informacja, erotyka, dla abonentów, radio, VOD. Jest to bardzo wygodna opcja pozwalająca na szybkie przejście do kanałów z danego gatunku.

Polsat Box Go uruchamia dedykowaną aplikację wideo na życzenie (konieczne jest podłączenie dekodera do Internetu).

Program TV umożliwia przejście do rozbudowanego EPG albo w widoku tabeli, albo widoku listy. Możliwe jest też wygodne przeglądanie pozycji programowych, dla których ustawiliśmy w EPG przypomnienie (opcja Zaplanowane).

Nagrania obejmuje Wszystkie, Najnowsze, Nieobejrzane, Ostatnio oglądane, Zaplanowane i Nieudane.

Moje pliki są podzielone na trzy podkategorie: Wideo, Muzyka, Zdjęcia. Ten element menu pozwala na przejście do odtwarzania plików multimedialnych. np. z pamięci USB.

Kolejna opcja to Radio z dwiema opcjami do wyboru: Radio satelitarne i internetowe.

Szukaj to podstawowa wyszukiwarka. Po wpisaniu frazy za pomocą klawiatury ekranowej i naciśnięciu OK uruchamia się Menu akcji dla danej pozycji. Mimo iż pilot posiada przycisk komend głosowych, to funkcja ta nie jest obsługiwana z poziomu oprogramowania.

Strefa abonenta podzielona na: Pomoc, Wiadomości i Płatności. W pierwszym z nich można wyłączyć plansze-podpowiedzi, które wyświetlają po kilku sekundach bezczynności w dowolnym menu. Ta opcja nazywa się Samouczek. W Pomocy znajdują się jeszcze: Podpowiedzi (dodatkowe informacje pomocne w codziennym użytkowaniu sprzętu), Pilot (przewodnik po funkcjach pilota) i Prezentacja (przewodnik po funkcjach dekodera). Wiadomości to lista komunikatów wysyłanych do abonenta ze strony operatora, natomiast Płatności to aplikacja informująca o płatnościach za abonament platformy.

W Sklepie można przejść do: Moich danych, Moich produktów oraz do Zamów produkty.

Aby podczas oglądania programu wyświetlić listę kanałów, wystarczy nacisnąć OK na pilocie lub strzałkę w górę.
 
Lista kanałów
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

279 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

459 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...