AB IPBox TWO Combo na systemie Android - test odbiornika

dodano: 2022-06-06 13:42 | aktualizacja: 2022-06-06 20:56
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 3-4/2022

AB IPBox TWO Combo Wracamy do zapowiedzianych w wydaniu SAT Kuriera 1-2/2022 odbiorników 4K na systemie Android – AB IPBox. Przypomnijmy, są to: ONE z głowicą DVB-S2X, TWO z dwiema głowicami DVB-S2X oraz TWO Combo z głowicami DVB-S2X i DVB-T2/C. W bieżącym numerze opisujemy ten trzeci model, najbardziej rozbudowany. Dostarczyła nam go słowacka firma AB-COM.

AB IPBox TWO Combo


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Przy pierwszym uruchomieniu najpierw należy przeprowadzić wyszukiwanie kanałów (Scan) naziemne lub satelitarne.

W naziemnym możemy wybrać tryb wyszukiwania: Autowyszukiwanie (wskazując konkretną częstotliwość), Wyszukiwanie ręczne (z wieloma dodatkowymi opcjami) lub najprostszą opcję Auto Scan. Należy też wskazać, czy ma to być wyszukiwanie naziemne czy kablowe. Po naciśnięciu niebieskiego przycisku pokazują się dodatkowo opcje zaawansowane.

W satelitarnym należy wskazać tryb wyszukiwania: Autowyszukiwanie, Wyszukiwanie ręczne, Pełne wyszukiwanie (Blind Scan) oraz Fast Scan (dla takich platform, jak: Skylink, UPC Freesat, Antik, CanalDigitaal, TV Vlaanderen, TeleSAT, Austriasat i NC+).

Konieczne jest też właściwe ustawienie portów DiSEqC, zgodnie z posiadaną instalacją.
 
Lista kanałów w aplikacji Live TV

Wyszukane kanały można przenieść do domyślnych lub nowo utworzonych grup ulubionych. Możliwe jest usuwanie, blokowanie kanałów lub dodawanie do ulubionych. Wszystkie ustawienia lub listy kanałów można przechowywać na zewnętrznym nośniku pamięci. Następnie można w dowolnym momencie przywrócić je z kopii zapasowej.

Ciekawa jest możliwość filtrowania według: kanałów FTA, HDTV, kodowanych, UHDTV, itd.
 
Grupa z kanałami UHDTV

Odbiornik bardzo dobrze sobie radzi z odbiorem stacji o niskim SR. AB IPBox TWO obsługuje również odbiór kanałów w trybie Multistream. Jest to opcja wykorzystywana przez niektórych operatorów dla satelitarnych dosyłów do nadajnikach DVB-T/T2. Większość popularnych urządzeń nie odbiera takich transmisji, a szkoda, bo w ten sposób dystrybuowanych jest kilka pakietów, głównie FTA, m.in. wybrane kanały francuskie i włoskie. Najpopularniejsze są włoskie pakiety z Eutelsat 5 West (5°W) i Eutelsat 9B (9E).

Banner i dodatkowe informacje o programie, a także EPG są bardzo wygodne w użytkowaniu, z polskimi znakami.
 
Banner informacyjny
Opis programu

Nagrywanie/timeshift

AB IPBox TWO umożliwia nagrywanie na kartę microSD, której gniazdo znajduje się po lewej stronie odbiornika, na podłączoną pamięć USB, a także w lokalnej sieci. Można planować nagrywanie (funkcja timera) lub ustawiać przypomnienia. Oprócz nagrywania odbiornik wspiera funkcję Timeshift, która pozwala na przewijanie oglądanego programu, jego zatrzymywanie i wznawianie.

Nagrania są realizowane w bezstratnym formacie TS (w katalogu PVR na nośniku pamięci, z nazwą odpowiadającą nazwie audycji).

Ponadto odbiornik umożliwia odtwarzanie plików multimedialnych w wielu formatach. Służy ku temu aplikacja Media Center, dostępna także pod przyciskiem Red List na pilocie. Tutaj można też podglądać nagrania.

Podsumowanie

Rodzina odbiorników słowackiej firmy AB-COM powiększyła się o kolejne bardzo ciekawe produkty. Jednak tym razem nie są to modele oparte o system operacyjny Linux (E2). Producent poszedł w zupełnie innym kierunku – jego uwagę przykuł Android, którego można znaleźć nie tylko w telewizorach, lecz także w rosnącej liczbie boxów, np. CANAL+ Box 4K czy Vectra TV Smart 4K Box. Android jest interesujący ze względu na prosty i intuicyjny interfejs, do którego użytkownicy mogą szybko się przyzwyczaić, nawet bez długiego studiowania instrukcji. Cały system współpracuje z aplikacjami, które można pobrać ze sklepu Google Play, dzięki czemu jego funkcje i opcje można w przyszłości rozbudować.

Odbiornik AB IPBox TWO Combo uruchamia się dość sprawnie, pracuje stabilnie i bezawaryjnie. Można go polecić nie tylko osobom swobodnie poruszającym się po Androidzie, lecz także tym, którzy dopiero chcą zapoznać się ze światem wielu ciekawych aplikacji.

Pewnym minusem jest brak certyfikacji Google czy Netflixa, co oznacza, że aplikacje to mogą nie pracować w pełnym zakresie, np. może zabraknąć 4K.

PLUSY:
 • duża szybkość działania
 • intuicyjny i popularny interfejs Android
 • pilot Bluetooth z wyszukiwaniem głosowym
 • duży wyświetlacz LCD
 • szerokie możliwości konfiguracyjne w aplikacji Live TV
 • obsługa Multistream
 • wsparcie dla niskiego SR
 • odpowiedni dla polskiego DVB-T2/HEVC
 • możliwość obsługi kart CA
 • dwa porty USB, w tym jeden (3.0) oraz czytnik kart microSD
 • wygodna lista kanałów z możliwością filtrowania na FTA, HDTV, kodowane, UHDTV, itd.

MINUSY:
 • brak certyfikacji Netflixa
 • domyślnie brak sklepu
 • Google Play (należy doinstalować z STB Market)
 • brak HbbTV
 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5155 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5155 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

679 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...