Szwajcaria za ustawą „Lex Netflix”

dodano: 2022-05-16 20:10 | aktualizacja: 2022-05-19 13:31
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Swissinfo.ch

szwajcaria_PV_360px.jpg Wyborcy w Szwajcarii poparli proponowaną ustawę „Lex Netflix”, która zmusiłaby serwisy streamingowe do finansowania lokalnych produkcji treści. W niedzielnym głosowaniu 58,4% głosujących Szwajcarów poparło tę propozycję. Zyska szwajcarski przemysł filmowy.

Szwajcaria netflix lex tax 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W związku z tym operatorzy transmisji strumieniowych, tacy jak Netflix i Disney, będą teraz musieli ponownie zainwestować co najmniej 4% swoich szwajcarskich przychodów w lokalną produkcję treści, skutecznie dostosowując je do nadawców w Szwajcarii.

Inwestycje operatorów usług streamingowych mogą przybrać formę kupowania lokalnych programów oprócz ich produkcji, podczas gdy operatorzy będą mieli również możliwość umieszczenia tego w funduszu inwestycyjnym.

Nowe prawo filmowe szwajcarskiego parlamentu, nazwane na cześć światowego numeru 1 w dziedzinie strumieniowego przesyłania rozrywki, zobowiązuje globalnych graczy do finansowania tworzenia szwajcarskich filmów i seriali, przy czym cztery procent ich sprzedaży generowanej w Szwajcarii.

Podobne środki są już stosowane w krajach sąsiednich. 
Szczególnie daleko posuwają się Francja z obowiązkową składką w wysokości 26% i Włochy z 20%. 
Podobne przepisy wprowadzono w Portugalii (gdzie streamerzy muszą płacić 1% swoich dochodów Instytutowi Kina i Audiowizualnego). Dania i Hiszpania rozważają podobne przepisy.

Ustawa Lex Netflix była jednym z trzech referendów, które odbyły się w niedzielę15 maja. W drugim referendum 72% głosujących zaaprobowało zwiększenie finansowania agencji ochrony granic Frontex. W trzecim referendum 60% głosujących zatwierdziło zmiany w przepisach dotyczących przeszczepów narządów, które umożliwią im wycofanie się.

Źródło: tagesanzeiger.ch
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Telewizja
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...