Stany Zjednoczone nakładają sankcje na rosyjskie kanały TV

dodano: 2022-05-09 12:42 | aktualizacja: 2022-05-09 17:56
autor: Jerzy Kruczek | źródło: The White House/satkurier.pl

Stany Zjednoczone USA 8 maja br. Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na trzy główne rosyjskie kanały telewizyjne: Channel One (Pierwyj kanał), Russia-1 (Rossija-1) i NTV, które są kontrolowane przez władze państwowe lub pośrednio powiązane z Władimirem Putinem. Informacja została podana przez urzędnika administracji podczas niedzielnej telekonferencji Białego Domu. - Ogłaszamy, że dla trzech najczęściej oglądanych rosyjskich stacji telewizyjnych - państwowych lub kontrolowanych przez państwo, które obsługują machinę propagandową Putina, nie będą już dostępne dolary z amerykańskich reklam, amerykańska technologia nadawania, kamery, mikrofony czy sprzęt audio - poinformował Biały Dom.

Channel One Pierwyj kanał Russia-1 Rossija-1 NTV


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Nakładamy sankcje na trzy główne stacje telewizyjne w Rosji: Channel One, Russia-1, NTV. Są to stacje będące własnością państwa lub kontrolowane przez nie albo należące do najbliższych sojuszników Putina. Są również jednymi z najchętniej oglądanych w Rosji. Właśnie w ten sposób większość ludzi w Rosji otrzymuje wiadomości.

A wiecie, rzeczywistość jest taka: zachodnie firmy były jednymi z najlepszych reklamodawców na tych stacjach w zeszłym roku - te reklamy były warte znacznie ponad 300 mln dol. Wielu z reklamodawców ogłosiło od czasu inwazji, że zamierza ograniczyć swój biznes z tymi stacjami, ale chcemy mieć pewność, że ta decyzja będzie trwała i po prostu wysyłamy szerszy sygnał, że amerykańskie firmy nie powinny zajmować się finansowaniem rosyjskiej propagandy.

Drugim elementem tych sankcji jest to, że rosyjskie stacje telewizyjne w wielu przypadkach wykorzystują do szerzenia propagandy zachodnią technologię. I to właśnie miałem na myśli, kiedy wspomniałem o kamerach, mikrofonach, sprzęcie audio, oświetleniowym, serwerach oprogramowania. Rosja może spróbować wyprodukować te komponenty w kraju. Ale chodzi o to, żeby to było komercyjnie trudne, nieopłacalne, by nałożyć więcej ciężaru na państwo rosyjskie. I nie zamierzamy pomagać im w rozpowszechnianiu kłamstw i oszczerstw, które codziennie słyszymy od Putina.

Dodajmy, że w Polsce w lutym br. zakazana została dystrybucja kanałów RT (Russia Today), RT Documentary, RTR Planeta, Sojuz i Rossija-24. Również Unia Europejska nałożyła sankcje na rosyjskie media - RT i Sputnik, a w najbliższym czasie planuje wprowadzenie kolejnych obostrzeń w tym zakresie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

479 zł Więcej...

Odbiornik Opticum T-BOX DVB-T2 H.265 HEVC HbbTV

Najnowszy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 i obsługą HbbTV marki Opticum...

289 zł Więcej...