3 rosyjskie kanały będą zakazane w Europie

dodano: 2022-05-04 15:22 | aktualizacja: 2022-05-05 23:23
autor: HP | źródło: parabola.cz/broadbandtvnews

Planeta Rtr rossiya 24 logo rosja turksat 360px.jpg W Europie nie będzie można odbierać kolejnych rosyjskich stacji telewizyjnych. Zakaz rozpowszechniania rosyjskich kanałów państwowych jest częścią proponowanego 6. pakietu antyrosyjskich sankcji. Sankcje w środę 4 maja zapowiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, ale nie powiedziała których kanałów to dotyczy.

Planeta Rtr rossiya 24 logo rosja turksat 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła zakaz nadawania 3 kolejnych rosyjskich kanałów telewizyjnych.

W przemówieniu na posiedzeniu plenarnym PE na temat społecznych i ekonomicznych konsekwencji dla UE wojny Rosji na Ukrainie – wzmocnienia zdolności UE do działania, powiedziała, że:

- Zabraniamy trzem dużym rosyjskim nadawcom państwowym dostępu do naszych anten. Nie będą już mogli rozpowszechniać swoich treści w UE, w jakiejkolwiek formie czy formie, czy to drogą kablową, satelitarną, w Internecie czy za pośrednictwem aplikacji na smartfony. Zidentyfikowaliśmy te kanały telewizyjne jako tuby, które agresywnie wzmacniają kłamstwa i propagandę Putina. Nie powinniśmy już dawać im szansy na rozpowszechnianie tych kłamstw. Ponadto Kreml polega na księgowych, konsultantach i spin doktorach z Europy. I to się teraz skończy. Zakazujemy świadczenia tych usług firmom rosyjskim.


Brytyjski portal Broadband TV News zauważa, że ​​Komitet Denisa Diderota, który określa się jako „nieformalna sieć profesjonalistów medialnych, którzy przyczynią się do przywrócenia swobodnego przepływu informacji, bez propagandy wojennej, między Europą a Rosją w celu udzielenia wsparcia Ukraińcom, społeczeństwa obywatelskie Rosji i Białorusi”, mówi, że ostatnia akcja pomija główny problem.

Mowa o dostępie do rosyjskiego rynku międzynarodowych kanałów informacyjnych, który od marca zapewniają dwie rosyjskie platformy NTV Plus i Trikolor, działające na satelitach Eutelsat na pozycji 36°E, należące do francuskiego operatora Eutelsat, której głównym udziałowcem jest państwo francuskie.

Komitet utrzymuje, że wobec obu rosyjskich platform DTH należy nałożyć sankcje.
Na zakończenie stwierdzono:

- Kierownictwo firmy Eutelsat SA poinformowało, że nie mogą decydować się na zerwanie umów z rosyjskimi klientami bez decyzji organów regulacyjnych. Jeżeli Unia Europejska chce zapobiec wykorzystywaniu europejskich satelitów przez kanały dezinformacyjne i propagandy wojennej, musi sprecyzować w swojej decyzji, że zakaz ten dotyczy również transmisji z europejskich satelitów, niezależnie od miejsca przeznaczenia. Taka decyzja zwolniłaby pojemność satelitów na rzecz wolnej i pluralistycznej informacji.


Chociaż Ursula von der Leyen nie wymieniła 3 rosyjskich kanałów, które zostaną zakazane w UE, według Politico trzech unijnych urzędników, wypowiadając się pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedziało, że są to RTR Planeta, Rossiya 24 i TV Centr.

Rosyjska telewizja publiczna przygotowała się na możliwe wyłączenie z europejskich satelitów. Jakiś czas temu uruchomiono nowe sygnały dystrybucyjne na rosyjskich satelitach, m.in. Express na pozycji 14°W. To jednak pozycja mało oglądana w Europie, więc dostępność rosyjskich stacji dla widzów w Europie jest bardzo ograniczona, a do tego unika się informowania na jakich częstotliwościach nadawane są poszczególne stacje.

Źródło: parabola.cz
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 199 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

329 zł Więcej...