Rosjanie nie będą mieli co oglądać?

dodano: 2022-04-20 13:00 | aktualizacja: 2022-07-23 10:49
autor: RO | źródło: tele-satinfo

Brak sygnału telewizja Za kilka dni miną 2 miesiące od napaści Rosji na Ukrainę. W tym okresie rosyjski rynek medialny spotkała poważna transformacja, ponieważ swoje umowy zaczęli zawieszać najwięksi zagraniczni gracze w obszarze kina, sportu czy telewizji. Wszystko w kontekście powstrzymania wojny i rozlewu krwi w Ukrainie.

wyłączenia kanały


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Należy zauważyć, że z Rosji wycofały się nie tylko wiodące studia filmowe (Disney, Universal Pictures, Warner Bros., Sony i inne), ale także serwisy streamingowe typu Netflix i wiele popularnych kanałów telewizyjnych. Koniec nadawania BBC World News, CNN, France 24, TV5Monde, Deutsche Welle, Bloomberg, Discovery Channel, Animal Planet, TLC, Eurosport, Cartoon Network, National Geographic, FOX i wiele innych.

20 kwietnia z rosyjskiego rynku wychodzą wszystkie usługi związane z Paramount, w tym najpopularniejsze kanały linearne MTV Russia, Nickelodeon Russia czy Paramount Channel.

Przed wielkim wyzwaniem stoją rosyjscy (i białoruscy) operatorzy sieci kablowych, platform satelitarnych i IPTV, bo wyłączone treści i usługi trzeba czymś zastąpić. Na razie nikt nie śpieszy się z wyborem zamiennych treści, ponieważ rynek oczekuje, że wrócą one po zniesieniu sankcji. Tymczasem zamiast rekompensaty za utracone usługi, abonenci muszą jeszcze przełknąć... podwyżki. Kluczowym powodem jest wzrost kosztów obsługi i utrzymania sieci w wyniku wzrostu cen sprzętu, kabli i materiałów przez nałożone sankcje.

Przed gigantycznym problemem stoją rosyjscy nadawcy.
Po pierwsze znaczny spadek dochodu z reklam, ponieważ wielu zagranicznych producentów odmówiło reklamy w rosyjskich telewizjach.

Największy nadawca sportowy Match TV musi cały czas zmieniać ramówkę.
Już wiadomo, że nie wyemituje finałowego meczu Pucharu Francji z powodu zawieszenia umowy o prawa telewizyjne. Jedyny pozostały mecz w pakiecie Match TV, który jest zaplanowany na 7 maja, nie będzie pokazywany dla rosyjskich widzów. Inne mecze, np. Bundesligi są przerywane lub nie są wcale pokazywane w obawie przed wyskakującymi napisami „STOP WAR, PUTIN!” i „STAND WITH UKRAINE” na bandach reklamowych i stadionowych ekranach.

Największa organizacja kobiecego tenisa Women’s Tennis Association (WTA) zawiesiła transmisje w Rosji, więc nadchodzące turnieje w Stuttgarcie i Stambule nie będą mogły zostać wyemitowane w serwisie multimedialnym Okko. To samo uczyniły wcześniej ATP i ITF czy nawet angielska piłka nożna Premier League.  Z kolei organizatorzy turnieju Wimbledon zdecydowali o wykluczeniu z gry wszystkich rosyjskich i białoruskich sportowców.

Działalność rosyjskich serwisów streamingowych jest poważnie zagrożona.
Problemem jest już nie tylko brak wyświetlania zagranicznych filmów w kinach (i ich późniejszy brak w serwisach OTT), ale kwestia istniejących bibliotek hollywoodzkich filmów. Produkty Hollywood stanowią ponad 90% treści wszystkich rosyjskich usług wideo. Jeżeli Hollywood odejdzie, to w postaci zamiennika można będzie pokazać filmy... z Bollywood lub Chin. Ta nietypowa tendencja może stać się gwoździem do trumny dla rosyjskiego OTT. Jest też druga droga - formalne piractwo, którą podobno mają tolerować władze Federacji Rosyjskiej, ale wiadomo, że to bardzo zła droga, która może być jeszcze bardziej kosztowna dla Rosji, a także Białorusi.

Rosyjscy widzowie będą musieli oswoić się z nową tendencją na rosyjskim rynku, na którym pozostaną tylko krajowe treści. W przypadku sportu poza Pucharem Rosji czy ligi krajowej, będą mogli obejrzeć np. ligę Kataru, Egiptu, Maroka, Turcji...
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

429 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

279 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...