Ukraińskie kanały nie będą kodowane?

dodano: 2022-03-20 11:17
autor: RO | źródło: satkurier.pl

Narodowa Rada Ukrainy ds. telewizji i radia We wtorek, 15 marca Rada Najwyższa Ukrainy przedłużyła stan wojenny na Ukrainie do 25 kwietnia 2022 roku. To oznacza, że największe grupy medialne w kraju nie wrócą do szyfrowania swoich kanałów telewizyjnych na satelitach Astra 4A (4,8°E) i Amos 3/7 (4°W). Pytanie czy w ogóle wznowią kodowanie?

Ukraina Plac Niepodległości w Kijowie


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Po rozpoczęciu ofensywy rosyjskich wojsk na Ukrainę, telewizja w tym kraju zmieniła się diametralnie. Większość kanałów zaczęła emitować wspólne pasmo informacyjne „Zjednoczone informacje” tworzone przez reporterów mediów publicznych i prywatnych. Tylko niektóre kanały niszowe zachowały swoje oryginalne ramówki.

Kanały krajowe od największych nadawców Inter Media Group, 1+1 Media, Media Group Ukraine i StarLightMedia koncentrują się na wspólnym paśmie informacyjnym. W ich kanałach obserwujemy też zwiększoną liczbę treści dla dzieci - zarówno bajek, jak i filmów. Do wyboru są jeszcze kanały muzyczne, które od muzyki nie odeszły i oferują nowe teledyski w otoczeniu zbombardowanych bloków mieszkalnych i infrastruktury cywilnej. Produkcja i emisja licencjonowanych programów rozrywkowych w zasadzie nie istnieje.

Trudno sobie wyobrazić, aby po zakończeniu wojny ukraińscy nadawcy powrócili do kodowania sygnału na satelicie. Od początku rosyjskiej inwazji Ukrainę opuściło już kilka milionów ludzi. Ponad 2 mln przyjechało do Polski. Zaszyfrowanie przekazu na satelicie odcięłoby dostęp do najświeższych wydarzeń z ojczyzny. Niestety tylko nieliczna grupa osób wykupiłaby abonament ukraińskiej platformy dla najpopularniejszych stacji. Wydaje się, że kwestią najważniejszą będzie zapewnienie darmowego odbioru większości ukraińskich kanałów, zarówno na Ukrainie, jak i za granicą.Nadawcy nie oszczędzają na darmowej dystrybucji satelitarnej.
Grupa StarLightMedia i jej wybrane kanały są ponownie dostępne w standardzie DVB-S i kompresji obrazu MPEG-2 dla posiadaczy starszej generacji odbiorników satelitarnych SD, a kanały Inter, 1+1 i ICTV zaczęły nadawać w trybie FTA z satelity Eutelsat Hot Bird 13C (13°E). Zwiększone wydatki poczyniono na nadawanie międzynarodowe, w tym utworzenie kanałów Rada Rus, Rada Eng czy Ukraina 24 International.

Podstawowe pakiety ukraińskiej telewizji nadal w sprzedaży.
Należy zauważyć, że pakiet Xtra Nacionalnyj ukraińskiej platformy Xtra TV ciągle jest oferowany do sprzedaży - aktualnie w cenie 99 hrywien za miesiąc (choć dane ze strony internetowej mogą nie być aktualizowane). Obecnie jego zawartość składa się z kanałów FTA. Inne stacje niedostępne do odbioru FTA to OTV Music, Trofey, Terra, Nauka, X Sport, Fauna, Paramount Comedy, Rybalka i TV1000 Action.

Konkurencyjna platforma Viasat Ukraine oferuje w sprzedaży pakiet Socialnyj w promocyjnej cenie 49 hrywien (pierwotnie 99 hrywien). Dodatkiem do oferty są kanały Kvartal TV, Paramount Comedy, English Club TV, Bolt, Film.UA Drama, History, X Sport i OTV Music.

Jak odbierać ukraińskie kanały telewizyjne w FTA przez satelitę? Przeczytaj nasze poradniki:
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

209 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...