Opticum AX Lion NS - test odbiornika

dodano: 2022-02-18 15:02
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 11-12/2021

Opticum AX Lion NS Szczecińska firma AX Technology wprowadziła do oferty nowy odbiornik naziemnej telewizji cyfrowej – Opticum AX Lion NS. NS to skrót od Nowy Standard, by podkreślić, iż jest to urządzenie zgodne z wprowadzanym w Polsce standardem DVB-T2 H.265/HEVC HD. AX Lion NS nie dość, że nadaje się do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, to alternatywnie można go wykorzystać do odbioru niekodowanych kanałów cyfrowej telewizji kablowej, np. pakietu Start (33 kanały) w UPC Polska. Ponadto AX Lion NS pełni funkcję odtwarzacza multimediów oraz nagrywarki na zewnętrzne nośniki (PVR Ready). Innym obok AX Lion NS odbiornikiem wprowadzonym w przez AX Technology jest Nytro Box NS – urządzenie bardzo zbliżone do Liona i oczywiście również w pełni kompatybilne z nowym standardem nadawania naziemnej telewizji w Polsce.

AX Lion NS


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Nagrywanie i timeshift

Odbiornik AX Lion NS obsługuje funkcje nagrywania i timeshiftu po podłączeniu pamięci USB. Może być ona sformatowana w FAT/FAT32 lub NTFS.

Aby rozpocząć nagrywanie, należy kliknąć na pilocie przycisk z czerwoną kropką (REC), aby je zatrzymać – z kwadratem. Ponowne naciśnięcie podczas nagrywania REC pozwoli na wskazanie zamierzonej długości materiału wideo. Nagrania są zapisywane w formacie TS (strumienia transportowego) – w formie bezstratnej i niezaszyfrowanej, przez co można je bez problemu odtworzyć np. na komputerze przy pomocy popularnych aplikacji multimedialnych. Nagrania zapisywane są w katalogu o nazwie GxPvr.
 
Nagrywanie

Podczas nagrywania programu możliwe jest przełączanie i oglądanie kanałów tylko w ramach tego samego multipleksu. Możliwe jest również używanie w tym czasie timeshiftu, ale tylko na tym kanale, który jest nagrywany. Uwaga! Nie da się potem zatrzymać samego timeshiftu – naciśnięcie stop doprowadzi do zakończenia zarówno timeshiftu, jak i nagrywania. I jeszcze jedna sprawa: podczas nagrywania nie można wejść do menu odbiornika.

Funkcja Timeshift pozwala na zatrzymanie aktualnie oglądanego programu i następnie wznowienie go (przyciski pauza i odtwarzanie na pilocie). Aby przerwać timeshift, tzn. wrócić do oglądania w czasie rzeczywistym, należy nacisnąć stop i potwierdzić akcję. Podczas timeshiftu możliwe jest dowolne przewijanie materiału w przód i tył (z prędkością do x32). Po przerwaniu timeshiftu zapisany materiał nie jest usuwany z pamięci USB (nawet mimo wyłączenia opcji Nagrywanie timeshift) – konieczna jest poprawka w oprogramowaniu.

Uwaga! Aby timeshift był aktywny, należy włączyć tę funkcję w Menu. Kiedy timeshift jest nieaktywny, po naciśnięciu pauzy na pilocie nastąpi jedynie zatrzymanie klatki obrazu na ekranie.
 
Timeshift

Multimedia

Dostęp do nagrań w odbiorniku jest realizowany z poziomu sekcji USB w Menu, która jest podzielona na: Multimedia, Media PVR i Zarządzanie nagrywaniem. Tę ostatnią kategorię omawialiśmy już w Konfiguracji. Natomiast w Multimediach znajdują się: Plik, Wideo, Muzyka, Obraz. Można stąd przejść do odtwarzania wybranego pliku multimedialnego z pamięci USB. W Media PVR dodatkowo możliwe jest usunięcie nagrania.

Według specyfikacji, AX Lion NS odtwarza pliki MKV, MP3, MP4, JPG, itd. Potwierdzamy ich poprawne odtwarzanie/wyświetlanie, a także AAC, M4A, BMP, PNG, AVI, TS, MPG, VOB, M2TS. Brak obsługi m.in.: FLAC, OGG, WAV, WMA, GIF, WMV i RMVB. Nie ma problemów z odtwarzaniem dźwięku AC3, AAC i E-AC3 czy obrazu HEVC.

Oprócz podstawowych funkcji pauzy, odtwarzania czy cofania na początek nagrania, możliwe jest też jego przewijanie z prędkościami 2x, 4x, 8x, 16x lub 32x. W Ustawieniach możliwe jest przejście do określonego momentu nagrania, wpisując dokładny czas (funkcja ta nosi nazwę Szybki skok). Możliwa jest też zmiana Ścieżki audio, o ile w pliku zaszyta jest więcej niż jedna. Można też zdecydować, czy plik ma być odtwarzany Tylko raz, Powtórz raz lub w Sekwencji. Z kolei Tryb wyświetlania pozwala na zmianę z Pełnego ekranu na Oryginalny, 4:3, 16:9 lub Auto. Odtwarzacz multimedialny nie reaguje na VOL +/- na pilocie. Aby zmienić poziom głośności, trzeba wejść w odpowiednią opcję na pasku odtwarzania. Przydatną opcją jest możliwość podejrzenia informacji o odtwarzanym pliku: nazwa, rozmiar, rozdzielczość, kodek, szybkość transmisji i częstotliwość wyświetlania klatek.

PODSUMOWANIE

Opticum AX Lion NS jest kolejnym udanym modelem odbiornika naziemnej telewizji cyfrowej w ofercie AX Technology. Przede wszystkim należy podkreślić, że jest on zgodny z nowym standardem DVB-T2/HEVC, który zacznie obowiązywać w Polsce już od połowy przyszłego roku.
Dodatkowymi przydatnymi funkcjami są timeshift i nagrywanie na zewnętrzne nośniki pamięci USB. Nagrania w formacie TS można potem zgrać na komputer i odtworzyć np. za pomocą programu VLC media player.

Z minusów można wymienić brak możliwości połączenia z internetem i – co za tym idzie – brak HbbTV. Nie jest to jednak nic nadzwyczajnego, gdyż praktycznie wszystkie zewnętrzne odbiorniki dostępne na rynku nie wspierają HbbTV. AX Technology zamierza przełamać ten trend i wprowadzić wkrótce tuner DVB-T2/HEVC z HbbTV.
 

PLUSY:
 • szybkie i stabilne działanie
 • zgodność z nowym standardem DVB-T2/HEVC
 • obsługa DVB-C (alternatywnie: odbiór niekodowanych kanałów z kablówki)
 • wyjście SCART dla starszych telewizorów
 • 2 porty USB
 • możliwe nagrywanie na zewnętrzne nośniki pamięci
 • timeshift
 • odtwarzacz multimedialny obsługujący wiele formatów plików
 • intuicyjny i atrakcyjny z wyglądu interfejs
 • atrakcyjna cena - około 110 zł

MINUSY:
 • brak funkcji sieciowych (modułu Wi-Fi i gniazda Ethernet)
 • brak obsługi HbbTV
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

429 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

639 zł Więcej...