Opticum AX Lion NS - test odbiornika

dodano: 2022-02-18 15:02
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 11-12/2021

Opticum AX Lion NS Szczecińska firma AX Technology wprowadziła do oferty nowy odbiornik naziemnej telewizji cyfrowej – Opticum AX Lion NS. NS to skrót od Nowy Standard, by podkreślić, iż jest to urządzenie zgodne z wprowadzanym w Polsce standardem DVB-T2 H.265/HEVC HD. AX Lion NS nie dość, że nadaje się do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, to alternatywnie można go wykorzystać do odbioru niekodowanych kanałów cyfrowej telewizji kablowej, np. pakietu Start (33 kanały) w UPC Polska. Ponadto AX Lion NS pełni funkcję odtwarzacza multimediów oraz nagrywarki na zewnętrzne nośniki (PVR Ready). Innym obok AX Lion NS odbiornikiem wprowadzonym w przez AX Technology jest Nytro Box NS – urządzenie bardzo zbliżone do Liona i oczywiście również w pełni kompatybilne z nowym standardem nadawania naziemnej telewizji w Polsce.

AX Lion NS


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Użytkowanie

Interfejs użytkownika w odbiorniku AX Lion NS charakteryzuje się przejrzystym układem i dużą intuicyjnością. Wszystko jest jasno opisane, obsługa tunera nie powinna sprawiać problemów nawet osobom starszym. Czcionka jest czytelna, odpowiedniej wielkości. Tak samo pilot – jest dobrze opisany i wygodny w użytkowaniu, lekki.

Odbiornik wyróżnia się szybkim i stabilnym działaniem, sprawnym przełączaniem kanałów. Zastosowano w nim 4 MB pamięci flash i 64 MB pamięci DDRAM.
 
Lista kanałów

Aby wywołać listę kanałów, należy wcisnąć na pilocie przycisk OK. Poruszamy się po niej za pomocą strzałek góra/dół o jedną pozycję, Page +/- o całą stronę. Strzałkami lewo/prawo zmieniamy listę kanałów (np. możemy przejść do listy ulubionych). Żółtym przyciskiem przechodzimy do Edycji kanałów (omawianej już wcześniej), a zielonym do Wyszukiwarki (wpisywanie za pomocą klawiatury ekranowej).

Banner informacyjny wywołujemy klawiszem Info. Wyświetla się: numer kanału na liście i jego nazwa, tytuł aktualnej i następnej pozycji w programie wraz z godzinami rozpoczęcia i zakończenia, bieżąca data i godzina, standard kompresji (np. H.265), rozdzielczość (np. 1920x1080), ikonki wskazujące inne informacje o kanale, np. czy posiada napisy i teletekst, czy jest kodowany i w jakiej rozdzielczości jest nadawany (np. HD). Są tu także parametry multipleksu (częstotliwość i standard i operatora).
 
Banner informacyjny

Kolejne kliknięcie przycisku Info pokaże opis aktualnej i następnej audycji, a jeszcze następne Wskaźnik sygnału (siła, jakość, BER w formie pasków), format obrazu i dźwięku oraz wartości PID A, PID V i PCR.
 
Opis audycji
Wskaźnik sygnału

Należy przy okazji dodać, że odbiornik dobrze wyświetla wszystkie polskie znaki. Niestety poza opisem audycji brak dodatkowych informacji np. o reżyserze, gatunku, roku produkcji.

Czerwony przycisk USB wybrany podczas oglądania pozwala na przejście do Plików, zielony Subtitle do napisów, żółty TTX do teletekstu (podczas testów mieliśmy problemy z ustawieniami języka), niebieski Audio umożliwia zmianę ścieżki dźwiękowej.
 
Poprawne wyświetlanie napisów ekranowych

Warto wspomnieć jeszcze o przycisku TV/Radio, gdyż po jego kliknięciu, jeżeli nie mamy wyszukanych żadnych stacji radiowych, wyświetla się napis „Program nie istnieje!”. Jest to dość problematyczne, jeżeli kliknęliśmy ten przycisk nieświadomie, bo tylko jego ponowne kliknięcie umożliwi nam powrót do telewizji. Nie pomoże klikanie Exit, OK, Ch +/-. Właściwie działa tylko Menu i można odnieść wrażenie, że odbiornik się zepsuł. Nic bardziej mylnego. Należy wtedy ponownie przycisnąć TV/Radio na pilocie.

Wspominany już wcześniej przycisk EPG przenosi nas do przewodnika po programach.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

699 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Odbiornik Opticum T-BOX DVB-T2 H.265 HEVC HbbTV

Najnowszy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 i obsługą HbbTV marki Opticum...

289 zł Więcej...