Opticum AX Lion NS - test odbiornika

dodano: 2022-02-18 15:02
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 11-12/2021

Opticum AX Lion NS Szczecińska firma AX Technology wprowadziła do oferty nowy odbiornik naziemnej telewizji cyfrowej – Opticum AX Lion NS. NS to skrót od Nowy Standard, by podkreślić, iż jest to urządzenie zgodne z wprowadzanym w Polsce standardem DVB-T2 H.265/HEVC HD. AX Lion NS nie dość, że nadaje się do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, to alternatywnie można go wykorzystać do odbioru niekodowanych kanałów cyfrowej telewizji kablowej, np. pakietu Start (33 kanały) w UPC Polska. Ponadto AX Lion NS pełni funkcję odtwarzacza multimediów oraz nagrywarki na zewnętrzne nośniki (PVR Ready). Innym obok AX Lion NS odbiornikiem wprowadzonym w przez AX Technology jest Nytro Box NS – urządzenie bardzo zbliżone do Liona i oczywiście również w pełni kompatybilne z nowym standardem nadawania naziemnej telewizji w Polsce.

AX Lion NS


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
AX Lion NS to jeden z kilku odbiorników naziemnej telewizji cyfrowej w asortymencie firmy AX Technology. Ogromną popularnością cieszą się m.in. modele Nytro Box, Nytro Box Plus oraz AX Lion 5 Air, dostępne już od wielu miesięcy na rynku, a jak poinformował nas producent, wkrótce jego oferta zostanie wzbogacona o modele: Optibox nGen, Premium Box H.265, Nytro Box NS Plus oraz odbiornik ze wsparciem telewizji hybrydowej HbbTV. Ten ostatni będzie prawdziwą perełką, ponieważ na naszym rynku właściwie nie ma zewnętrznych tunerów obsługujących HbbTV – wsparcie tego standardu jest domeną nowoczesnych telewizorów. A jak wiadomo, HbbTV umożliwia korzystanie z dodatkowych kanałów telewizyjnych i serwisów internetowych udostępnianych przez nadawców, np. TVP GO z wieloma kanałami na żywo, w tym TVP World, TVP Kultura 2, TVP Historia 2, TVP ABC 2 czy wszystkimi 16 regionalnymi wersjami TVP3.

Nasza redakcja otrzymała do testów cztery zapowiadane na styczeń modele, w tym dwa z nich w wersjach beta. Już teraz możemy potwierdzić poprawną obsługę HbbTV na jednym z testowych odbiorników.

Wygląd i wyposażenie

AX Lion NS jest dostarczany w niewielkim kartonowym pudełku zawierającym oprócz samego odbiornika: pilot, dwie baterie AAA do pilota oraz instrukcję obsługi w kilku językach, w tym polskim (brak zasilacza, kabel zasilający jest zintegrowany z urządzeniem). Wymiary odbiornika wynoszą 148 x 81 x 34 mm, a masa 245 g.
 
Opticum Lion NS

Na panelu przednim znajdują się: port USB 2.0, 4-pozycyjny 7-segmentowy wyświetlacz LED pokazujący numer kanału lub zegar, przyciski CH-/CH+ do zmiany kanału i wyboru w menu oraz przycisk POWER do przełączania między trybem pracy i czuwania.

Panel tylny mieści: wejście antenowe, cyfrowe wyjście audio (koaksjalne), port USB 2.0, wyjście wideo HDMI oraz wyjście wideo SCART (przydatne, kiedy chcemy podłączyć odbiornik do starszego modelu telewizora).
 
Opticum AX Lion NS - panel tylny

Pilot zdalnego sterowania do AX Lion NS jest modelem dobrze znanym użytkownikom tunera Opticum Nytro Box Plus, testowanego w wydaniu SAT Kuriera 9-10/2020.

Pilot wyróżnia się spośród innych funkcją samouczenia, dzięki której można zaprogramować go do obsługi podstawowych funkcji telewizora, tj. włączania/wyłączania, wyboru źródła sygnału i zwiększania/zmniejszania poziomu głośności.

Pierwsze uruchomienie

Przy pierwszym włączeniu odbiornika lub po przywróceniu ustawień fabrycznych na ekranie wyświetli się Instrukcja instalacji, gdzie należy wybrać Język OSD (polski, niemiecki, chorwacki, czeski, francuski, włoski, rosyjski, hiszpański, angielski), Kraj (m.in. Polska), Tylko FTA (czy tylko FTA czy też wszystkie kanały mają zostać wyszukane), Tryb wyszukiwania (DVB-T2, DVB-T), Zasilanie anteny (wyłącz, włącz). Po 10 s bezczynności odbiornik automatycznie rozpocznie wyszukiwanie kanałów. Jak tylko wyszukiwanie zostanie zakończone, odbiornik przełączy się na pierwszy kanał na liście.
 
Wyszukiwanie DVB-T/T2

Konfiguracja

Menu odbiornika, które można wywołać dedykowanym przyciskiem na pilocie, podzielone jest na 7 sekcji: Program, Obraz, Szukaj, Czas, Opcje, System, USB.

W sekcji Program można dokonać edycji listy kanałów, przejść do przewodnika po programach (również za pomocą przycisku EPG na pilocie podczas oglądania telewizji), posortować kanały na liście (według multipleksu TP, ID, nazwy, LCN lub ONID), włączyć lub wyłączyć LCN, włączyć lub wyłączyć automatyczną aktualizację listy (ACU) oraz ustawić, czy poziom głośności ma być zapamiętywany dla każdego kanału osobno czy też ma być ogólny dla wszystkich.
 
Menu - zakładka Program

Edycja kanałów pozwala na: usuwanie (klawisz 1 na pilocie), przesuwanie (2), pomijanie (3) i blokowanie kanałów (4, wymaganie podanie kodu PIN – domyślnie 000000), dodawanie ich do ulubionych – 32 listy (5) oraz zmianę nazwy kanałów (przycisk zielony). Po wybraniu pożądanej opcji (1-5) i zaznaczeniu kanałów przyciskiem OK na pilocie dokonaną zmianę należy zatwierdzić przyciskiem Exit.

Przewodnik (EPG) w górnej części ekranu wyświetla podgląd kanału na żywo, aktualną datę i godzinę, nazwę kanału dla wybranej w EPG audycji oraz jej tytuł, czas rozpoczęcia i zakończenia. Natomiast dolna obejmuje listę kanałów i listę audycji na dany dzień (możliwość wyświetlenia programu na maksymalnie 7 dni do przodu, o ile udostępnia go nadawca). Klawisz zielony cofa program o jeden dzień do tyłu, a żółty jeden dzień do przodu. OK przenosi do szczegółów wybranej w EPG audycji, a czerwony zabiera do terminarza, gdzie można zaplanować, co ma się stać podczas rozpoczęcia emisji tej audycji: uruchomienie nagrywania (PVR) na zewnętrzny nośnik, który musi być w tym czasie podłączony do odbiornika, włączenie odbiornika lub przypomnienie o audycji. Natomiast opcja wyłączenia zasilania wyłączy odbiornik po zakończeniu emisji danej audycji.
 
Przewodnik po programach - EPG

W Obrazie znajdują się: Współczynnik proporcji (auto, 16:9, 16:9 pillar box, 16:9 pan scan, 4:3 letter box, 4:3 pan scan, 4:3 full), Rozdzielczość (1080i, 1080p, 576i, 576p, 720p), Format TV (PAL, NTSC), Wyjście SCART (CVBS, RGB), Ustawienia OSD (procentowe ustawienia przeźroczystości, jasności, barwy, kontrastu i czasu wyświetlania banera informacyjnego – 3, 5 lub 8 s). W Panelu ustawień można zdecydować o jasności wyświetlacza LED (normalna, wysoka, niska), czy ma się na nim pokazywać numer kanału czy aktualna godzina oraz czy po wyłączeniu odbiornika ma się wyświetlać zegar czy też nie.

W sekcji Szukaj możliwe jest wyszukanie kanałów na nowo – albo w trybie automatycznym (jak podczas pierwszej instalacji), albo ręcznie po wpisaniu parametrów.

Czas to miejsce, gdzie można ustawić region i czas (przesunięcie czasu, czas letni), po ilu godzinach odbiornik ma przejść w tryb uśpienia (wyłącz, 1-12, domyślnie 3). Można stąd też przenieść się do ustawień timera, czyli listy zdarzeń, jakie zostały zaplanowane np. z poziomu EPG (jest możliwość ich edycji, usuwania lub dodawania po wpisaniu częstości występowania, daty, czasu rozpoczęcia, czasu trwania i kanału). Ostatnią opcją w sekcji czas jest ustawianie czasu automatycznego włączania i wyłączania zasilania.

W Opcjach można ustawić język OSD oraz domyślny język EPG, napisów (można też je wyłączyć) i teletekstu. Można również wybrać pierwszy język audio i drugi język audio, włączyć lub wyłączyć audiodeskrypcję oraz ustawić dźwięk cyfrowy na PCM, bypass lub auto.

Za pomocą menu System można sprawdzić numer seryjny odbiornika i wersję zainstalowanego oprogramowania, zaktualizować oprogramowanie przez USB lub utworzyć na USB kopię zapasową wszystkich ustawień, przywrócić ustawienia fabryczne (domyślny kod: 000000, uwaga: wszystkie kanały, listy ulubionych, ustawienia, itp. zostaną usunięte), włączyć (dla wieku 4-18) lub wyłączyć kontrolę rodzicielską, włączyć lub wyłączyć blokadę kanału dla osób poniżej wskazanego wieku, włączyć lub wyłączyć blokadę menu (aby dokonać jakichkolwiek zmian ustawień odbiornika konieczne będzie wpisanie kodu) i zmienić hasło/kod (trzeba znać stare hasło). O tym, czy dany program nadaje się dla dziecka w określonym wieku decyduje nadawca i ustawia taką informację w przekazie, a następnie odbiornik na podstawie tej informacji albo blokuje kanał, albo nie.

W USB można uzyskać dostęp do plików na podłączonym do odbiornika nośniku pamięci USB, w tym naszych nagrań. Można również zarządzać timeshiftem: włączyć go lub wyłączyć, podać czas od 2 do 12 godzin, jaki ma być zarezerwowany na timeshift, a także uaktywnić nagrywanie timeshift.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...