Rosja zakazuje Deutsche Welle w sporze RT DE

dodano: 2022-02-04 17:54
autor: RO | źródło: cableman.ru/digitalfernsehen.de

DW i RT (Deutsche Welle i Russia Today) Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej poinformowało o zamknięciu biura prasowego Deutsche Welle i pozbawieniu akredytacji wszystkim korespondentom niemieckiego nadawcy, a także złożyło wniosek o uznanie nadawcy za "zagranicznego agenta". Na efekty długo nie trzeba było czekać. Kanał DW opuszcza rosyjskie platformy i kablówki, np. MTS TV z satelity ABS-2A (74,9°E).

DW English Deutsche Welle 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Powyższe jest odpowiedzią na ograniczenia w nadawaniu kanału RT DE w Niemczech. Rosja poszła o krok dalej, gdyż zakazała pracy dziennikarzom DW, podczas gdy dziennikarze RT w Niemczech nie mają takiego zakazu.
 

Spodziewaliśmy się pewnych działań ze strony rosyjskiej, ale to co ogłoszono, było w pełni przesadną reakcją ze strony rosyjskiego rządu, ponieważ jeśli biuro zostanie zamknięte, to nie będziemy mogli nadawać, a korespondenci będą musieli wyjechać. Oczywiście jest to przesadna reakcja. Bardzo rozczarowująca

- powiedział dyrektor generalny niemieckiego DW, Peter Limbourg.


Dodał, że wprowadzone ograniczenia zostaną przeanalizowane od strony prawnej, czy są zgodne z rosyjskim prawem. DW planuje też przeprowadzić konsultacje z niemieckimi agencjami rządowymi. Ponadto ma zakwestionować roszczenia rosyjskich władz w sądzie.

MSZ Niemiec już stwierdziło, że nie można porównywać sytuacji z nadawaniem Deutsche Welle w Rosji i nadawaniem RT DE w Niemczech. DW działa jako niezależna organizacja medialna, której korespondenci od lat są niezależni w Rosji i działają na podstawie lokalnych przepisów i zezwoleń. RT DE nadaje dzisiaj bez licencji.

Niewątpliwie całą sytuację można ocenić w kontekście ogólnego pogorszenia stosunków rosyjsko-niemieckich, które w niedługim czasie mogą ulec nasileniu, zwłaszcza na poziomie medialnym. Związek Dziennikarzy Rosji poparł zamknięcie biura DW w Rosji. Uważa, że jeśli inne organy nie pozwalają rosyjskim mediom na pracę, ograniczają ich wolność i naruszają wolność słowa, to rosyjskie MSZ ma prawo do podjęcia działań odwetowych.

Wcześniej niemiecki regulator MABB zakazał dystrybucji RT DE w Niemczech. Niemiecki organ tłumaczył decyzję brakiem koncesji na nadawanie w Niemczech. Zgodnie z tą decyzją, francuski operator Eutelsat przerwał transmisję RT DE przez satelitę Eutelsat 9B (9°E). Niemieckojęzyczny kanał RT DE nadaje w sieci, za pośrednictwem aplikacji mobilnych i Smart TV.

Źródło: cableman.ru
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

690 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...