Pierwsze demo technologii Wi-Fi 7

dodano: 2022-01-24 23:22 | aktualizacja: 2022-01-28 12:59
autor: Jan Borejko | źródło: MediaTek

Mediatek Filogic Wifi 7 wi-fi 7 360px Wi-Fi 6 dopiero co pojawiło się na rynku konsumenckim, ale technologia szybko idzie naprzód. Na horyzoncie są już rozwiązania i urządzenia Wi-Fi 7. Firma MediaTek podała informację o pierwszych demonstracjach i testach na żywo Wi-Fi 7, które powinno być znacznie szybsze niż to, do czego jesteśmy przyzwyczajeni.

wifi7 filogic MediaTek wi-fi 7 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pierwsze demo technologii Wi-Fi 7 pokazuje prędkości nowej generacji
Urządzenia Wi-Fi 6 tak naprawdę pojawiły się na rynku dopiero w 2021 r., więc konsumenci powinni być obecnie zadowoleni ze wzrostu prędkości, jaki technologia zapewniła w porównaniu z poprzednią generacją. Ale ta satysfakcja z pewnością będzie ulotna, a mając to na uwadze, firmy należące do sojuszu Wi-Fi już pracują nad nową technologią, która może obsłużyć działania wymagające większej ilości danych.

Wkrótce można się spodziewać Wi-Fi 7 lub, jak to jest nazywane w kręgach technicznych, standardu IEEE 802.11be.
Sojusz Wi-Fi twierdzi, że ten nowy system powinien być w stanie osiągnąć maksymalną przepustowość co najmniej 30 Gb/s, co jest dużym krokiem naprzód w stosunku do maksymalnej przepustowości Wi-Fi 6 wynoszącej 9,6 Gb/s. Oczywiście te liczby są granicznymi możliwościami i nie należy się spodziewać, że uda się pobrać całe sezony seriali telewizyjnych w ciągu kilku sekund. Na razie nieoficjalnie mówi się, że wzrost prędkości w świecie rzeczywistym będzie około 2,4 razy szybszy.

Podczas gdy sojusz Wi-Fi wciąż pracuje nad szczegółami tego, co będzie zawierał nowy standard, jedna z jego firm członkowskich, MediaTek zaprezentował już technologię Wi-Fi 7 swoim kluczowym klientom i współpracownikom branżowym.

MediaTek twierdzi, że system demonstracyjny, oparty na platformie Filogic, jest w stanie osiągnąć maksymalną prędkość określoną w standardzie. Część tego pokazu obejmowała przedstawianie technologii operacji multi-link (MLO), która jednocześnie rozprowadza wiele kanałów w różnych pasmach częstotliwości. To pokazało, że system był w stanie utrzymać stałą prędkość nawet przy zakłóceniach lub przeciążeniach sieci.

Wi-Fi 5 wykorzystuje maksymalnie 80 MHz widma bezprzewodowego, następnie Wi-Fi 6 podwoiło to do 160 MHz, a teraz Wi-Fi 7 ponownie podwoi je do maksymalnie 320 MHz. Obejmie pasma 2,4 GHz, 5 GHz i 6 GHz – tak samo jak Wi-Fi 6E – a także nową technologię kwadraturowej modulacji amplitudy (QAM) 4K. Współpracując, zapewniają one do 2,4 razy większe prędkości niż Wi-Fi 6.

Wi-Fi 7 będzie dysponował kanałami o szerokości pasma 320 MHz, co pozwoli na jednoczesne przesyłanie większej ilości danych nawet przy tej samej liczbie anten. To, plus MLO i kilka innych sztuczek technicznych, powinno pomóc Wi-Fi 7 poradzić sobie ze zwiększonym wykorzystaniem sieci przez takie zastosowania, jak gry, strumieniowanie wideo 4K i 8K, aplikacje AR i VR, a może nawet metaverse.

MediaTek spodziewa się, że produkty korzystające z Wi-Fi 7 trafią na rynek już w 2023 roku, ale wydaje się to dość optymistycznym szacunkiem, biorąc pod uwagę, że Wi-Fi Alliance nie planuje sfinalizowania nowego standardu do początku 2024 roku.

Wi-Fi 7 prawdopodobnie pojawi się wcześniej, ale na oficjalny certyfikat trzeba będzie poczekać kilka lat.

Źródło: mediatek.com
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

479 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

529 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

429 zł Więcej...