Bośnia i Hercegowina włączyła DVB-T2

dodano: 2022-01-11 17:26
autor: RO | źródło: avaz.ba/portal.media-sat.net

DVB-T2 Z dużym opóźnieniem w porównaniu z sąsiednimi krajami i resztą Europy, proces przejścia z telewizji analogowej na cyfrową w Bośni i Hercegowinie wszedł w fazę konkretów, z których mieszkańcy natychmiast odczują korzyści.

DVB-T2


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Agencja Regulacji Łączności w połowie listopada ubiegłego roku udzieliła licencji na wykorzystanie częstotliwości naziemnych do świadczenia usług cyfrowych przez Multipleks D.

Licencjobiorca, który rozpoczyna działalność pod marką VIDITV wyjaśnia, że licencja dotyczy nadawania sygnałów cyfrowych dla komercyjnych stacji telewizyjnych, a wcześniejsza licencja dla Mux A i B jest przeznaczona dla usług publicznych.

Niestety choć Bośnia i Hercegowina zobowiązała się do 17.06.2016 r. zakończyć nadawanie analogowe, to służby techniczne nadal nie zrealizowały tego projektu. Jednak wraz z uruchomieniem sieci DVB-T2 tuż przed końcem 2021 roku, niektórzy odbiorcy otrzymali możliwość korzystania z telewizji cyfrowej. Nadajniki działają w miejscowościach Grdonj, Udrigovo i Kozara, które umożliwiają mieszkańcom większych obszarów Sarajewa, Banja Luki, Prijedoru, Bijeljiny i Brczko odbiór sygnału cyfrowego. Proces rozbudowy będzie kontynuowany stopniowo w tym roku, a planowane osiągnięcie zasięgu powyżej 90% ma nastąpić do końca 2022 roku.

Telewizja cyfrowa wymaga minimalnych nakładów inwestycyjnych dla użytkowników końcowych lub gospodarstw domowych. Do oglądania potrzebna jest antena wewnętrzna lub zewnętrzna. Cyfrowa transmisja zapewnia lepszy odbiór i lepszą jakość obrazu.

VIDITV zauważa, że to tylko niektóre z korzyści, jakie telewizja cyfrowa w BiH przyniesie użytkownikom końcowym.

Uruchomiono także portal viditv.ba, na którym mieszkańcy mogą na bieżąco śledzić wszystkie wiadomości związane z rozwojem usług telewizji cyfrowej w kraju.

Posiadacze odbiorników DVB-T2 mogą początkowo odbierać 11 kanałów: RTV TK, Nova BH, Prva BH, Hayat TV, O Kanal, MTV Igman, BN TV, ATV, OBN, Una TV i K3.

Źródło: avaz.ba
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii DVB-T2
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Modulator cyfrowy DVB-T HD Edision Lite Quad

4-kanałowy modulator cyfrowy DVB-T/MPEG-4 HD Edision. Ma on 4 wejścia...

1 750 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

329 zł Więcej...

Konwerter Single Televes LNB

Ostatni model pojedynczego konwertera Universal hiszpańskiej firmy Televes. Charakterystyczna pomarańczowa...

39 zł Więcej...