Wyszukiwanie kanałów w odbiornikach Linux

dodano: 2022-01-11 15:52
autor: Mariusz Kobiela | źródło: SAT Kurier 9-10/2021

Linux Vu+ odbiorniki Linuksowe odbiorniki słyną z niezliczonych funkcji i ustawień. Nawet taka prosta opcja jak wyszukiwanie sprawia początkującym użytkownikom wiele problemów. W wydaniu SAT Kuriera 3-4/2021 wyjaśniliśmy, jak konfigurować głowice w zależności od konfiguracji anteny. Teraz przyszła kolej na poradnik dotyczący wyszukiwania kanałów w tunerach Linux. Niniejszy opis został stworzony w oparciu o oprogramowanie OpenATV v.6.4 i odbiornik Vu+ DUO 4K SE.

Linux


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

3. Satelita

Wybór satelity, z którego prowadzone będzie wyszukiwanie kanałów.

4. Transponder

Wybór transpondera, z którego prowadzone będzie wyszukiwanie kanałów.

5. Skanowanie sieci

Opcja ta powoduje skanowanie grupy transponderów powiązanych ze sobą. W danych przesyłanych na transponderze muszą być nadawane dane transponderów należące do tej sieci.

6. Wyczyść przed skanowaniem

Włączenie tej opcji powoduje skasowanie kanałów z wyszukiwanej częstotliwości i następnie wyszukanie kanałów. W efekcie końcowym na liście kanałów dostępne są tylko kanały, które są obecnie nadawane. Wyszukiwanie z wyłączoną opcją spowoduje, że tuner tylko wyszuka kanały i dołączy je do listy. Wówczas na liście dostępne będą kanały nowe i te, które już tam były, czyli też te, które zakończyły nadawanie. W ten sposób „robi się śmietnik” na liście. Dlatego przy każdym wyszukiwaniu zalecamy włączyć tę opcję.

7. Skanuj tylko FTA

Włączenie tej opcji spowoduje wyszukanie tylko niekodowanych kanałów. Jest to funkcja wykorzystywana przez osoby, które nie posiadają wykupionego pakietu, a chcą oglądać np. niemieckie kanały FTA z 19,2°E.

W tab. 5 przedstawiony został sposób wpisywania danych transponderów. Jak widać, najwięcej opcji ma transponder multistream, a najmniej DVB-S. W jaki sposób wpisywać parametry transpondera, opiszemy poniżej na przykładzie danych z tabel, które drukujemy w naszym czasopiśmie. Wykorzystamy przykładowy transponder multistream z satelity Eutelsat 5 West
TNT 12,648 V 29500 8/9 S2-8 PLS Gold: 121212 STREAM: 1

Dane te odczytać należy następująco i wpisać do tunera według opisu:
  • TNT – Nazwa operatora transpondera – nieistotna dla wyszukiwania
  • 12,648 – częstotliwość tp – wpisać należy pod pozycją nr 5 „Częstotliwość”
  • V – polaryzacja – pozycja 8 „Polaryzacja”
  • 29500 – SR – pozycja 7 „Wartość SR”
  • 8/9 – FEC – pozycja 9 „FEC”
  • S2-8 – rodzaj transpondera i modulacji – S2 to oznaczenie transpondera DVB-S2, które należy zmienić w pozycji 3 System, a „8” to oznaczenie rodzaju modulacji 8PSK i na taką wartość należy ustawić w pozycji 10 „Modulacja”.

PLS Gold: 121213 STREAM: 1 – Oznaczenie transmisji multistreamowej – W pierwszej kolejności należy zmienić ustawienie w opcji Transport Stream Type ze Zwyczajny na Multistream. Wtedy menu rozszerzy się o kolejne opcje: ID Strumienia Wejściowego, tryb PLS, PLS Code. Po wpisaniu tych danych tuner wyszuka kanały ze stereamu 1 na tym transponderze. Dostępne są jeszcze stream 2 i 3. Wystarczy zmienić te wartości i ponownie wyszukać kanały i dopiero wtedy będzie można oglądać wszystkie kanały z tego tp.
Tunery linuksowe mogą też służyć do odbioru sygnału z telewizji kablowej (DVB-C)
oraz naziemnej (DVB-T i DVB-T2). Aby mieć taką możliwość, należy zaopatrzyć się w dodatkową głowicę. Dla odbiorników Vu+ są to głowice DVB-C V.2 FBC (https://tiny.pl/rv4dr) i Dual DVB-T2/C MTSIF (https://tiny.pl/rv4ph).

Wyszukiwanie kanałów telewizji kablowej można wykonać według następujących opcji:
 Zdefiniowany transponder przez użytkownika – wszystkie parametry częstotliwości należy wprowadzić ręcznie (tab. 6).

– Zdefiniowany transponder – wyszukiwanie według parametrów zapisanych w pamięci tunera. Za te dane odpowiedzialny jest plik cable.xml katalogu etc/tuxbox. Tak jak w opcji satelitarnej dane częstotliwości Zmiana częstotliwości do przeszukania odbywa się analogicznie jak w wersji satelitarnej (tab. 7).

– Kompletny – czyli automatyczne skanowanie. Przeszukuje po kolei wszystkie transpondery (tab. 8).
 

Pozostaje jeszcze telewizja naziemna. Opcje wyszukiwania wyglądają następująco
 tryb Jeden transponder (tab. 9).
 

W tab. 9 przedstawiliśmy ustawienia do wyszukiwania kanałów naziemnej telewizji DVB-T i DVB-T2. Ustawienia w kolumnie DVB-T pokazują, jak wpisać parametry dla kanału 7 z MUX 8 z pasma VHF. W kolumnie DVB-T2 wpisane zostały parametry testowego MUX 5. Oba wpisy dotyczą parametrów nadajnika Chorągwica nadającego sygnał w Krakowie i okolicach. Należy pamiętać, że szerokość pasma na VHF wynosi 7 MHz, zaś na UHF 8 MHz. Pasmo VHF mieści się w przedziale częstotliwości od 174 do 230 MHz, a UHF od 470 do 694 MHz. Są to odpowiednio kanały dla VHF od 5 do 12, a dla UHF 21 do 48.
 

Drugi sposób wyszukiwania kanałów naziemnych możliwy jest poprzez automatyczne skanowanie całego pasma naziemnego. Czy w tej opcji wszystkie kanały zostaną prawidłowo wyszukane, zależy od pliku terrestrial.xml w katalogu etc/tuxbox.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

SAT Kurier - 11-12/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...