Kazachskie kanały przestały nadawać przez protesty

dodano: 2022-01-08 14:18
autor: RO | źródło: cableman.ru/Orda.kz

Kazakhstan TV Szereg kanałów telewizyjnych w Kazachstanie zawiesiło transmisje z powodu protestów, które rozpoczęły się 2 stycznia 2022 r. przeciwko dwukrotnemu wzrostowi cen za gaz płynny (LPG) i szybko rozprzestrzeniły się na główne ośrodki miejskie w całym kraju. Dniem kulminacyjnym okazał się 5 stycznia - wówczas przestały działać sklepy, punkty usługowe, radio, telewizja i Internet.

Kazakhstan TV


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Niepokoje społeczne pojawiły się 2 stycznia 2022 roku, ponieważ ceny gazu LPG od 1 stycznia podwoiły się z 60 tenge do 120 tenge za litr.

Protesty rozpoczęły się w znanym głównie z wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego mieście Żangaözen, ale szybko rozprzestrzeniły się na inne miasta: Ałmaty, Aktau, Aktobe, Karaganda, Nur-Sułtan, Szymkent, Kokczetaw i Uralsk. Ich uczestnicy szybko przeszli od postulatów gospodarczych do politycznych, domagając się dymisji rządu i rezygnacji z polityki 81-letniego byłego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa.


Na tle protestów w kraju rozpoczęły się na szeroką skalę przerwy - najpierw w telefonii komórkowej, a od 4 stycznia w Internecie przewodowym. W szczególności w Ałmacie, stolicy Nur-Sułtanie i innych dużych miastach przestał działać Internet mobilny i komunikatory WhatsApp, Telegram i Signal. Państwowy operator Kazakhtelekom odłączył Internet w całym kraju. Operatorzy Beeline i Kcell zaczęli borykać się z przerwami Internetu mobilnego "z przyczyn od nich niezależnych".

5 stycznia poinformowano, że kazachski kanał telewizyjny KTK, należący do Funduszu Nazarbajewa, został zniszczony i wstrzymał nadawanie - pracownicy opuścili budynek centrum telewizyjnego. Później wyszła informacja o szturmowaniu siedziby państwowej telewizji Kazakhstan TV i oddziału kanału telewizyjnego Mir 24. W tym samym czasie kilku innych nadawców zawiesiło swoje transmisje, umieszczając na antenie planszę z informacją o czasowym zawieszeniu.

Tego samego dnia Prezydent Kazachstanu, Kasym-Żomart Tokajew, zdymisjonował rząd i ogłosił stan wyjątkowy do 19 stycznia w stolicy i największych miastach w kraju. Ponadto Tokajew zastąpił urzędującego Nursułtana Nazarbajewa na stanowisku szefa Rady Bezpieczeństwa. Jego wiadomość wideo do obywateli została opublikowana w sieciach społecznościowych, do których dostęp jest utrudniony.

W kolejnych dniach dostęp do Internetu jest stopniowo przywracany, a według stanu na 9 stycznia br. wznowiono emisję niektórych czołowych stacji telewizyjnych w platformach satelitarnych Otau TV (TV Com) i Alma TV z satelity KazSat-3 (58,5°E).

Są nadawane np. Kazakhstan TV, Almaty TV, 31 kanal, ale ciągle nie działają kazachskie strony internetowe kanałów Kazakh TV, El-Arna, 24 KZ, 7 kanal, STV, Almaty TV, NTK, 31 kanal, Pierwyj kanal Eurasia i wielu innych.

Źródło: cableman.ru
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 8-10/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 8-10/2023

12 zł Więcej...

Odbiornik Opticum T-BOX DVB-T2 H.265 HEVC HbbTV

Najnowszy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 i obsługą HbbTV marki Opticum...

289 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2023

12 zł Więcej...