Polsat Box 4K - test dekodera

dodano: 2021-11-17 14:30 | aktualizacja: 2022-08-29 13:16
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 9-10/2021

Polsat Box 4K Wrzesień był bardzo gorącym miesiącem w naszej branży za sprawą wielkich zmian w Grupie Polsat Plus. Przypomnijmy: Polsat Box zastąpił markę Cyfrowy Polsat, serwis streamingowy i VOD Polsat Box Go pojawił się w miejscu Cyfrowy Polsat Go oraz Ipli, powstała też zupełnie nowa marka – Polsat Go. Jednak najważniejszą z naszego punktu widzenia nowością było wprowadzenie do oferty tej największej w Polsce platformy dekodera Polsat Box 4K i kanałów w rozdzielczości 4K. Przyjrzyjmy się bliżej temu najnowszemu urządzeniu. Aktualizacja: Cyfrowy Polsat zablokował w dekoderze Polsat Box 4K możliwość odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

Polsat Box 4K


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Od 1 września br. w ofercie platformy Polsat Box dostępny jest dekoder Polsat Box 4K – nowoczesny sprzęt z pilotem Bluetooth i funkcją DUO, zapewniający dostęp do rozrywki w technologii satelitarnej lub kablowej IPTV oraz możliwość oglądania wybranych kanałów i treści w rozdzielczości 4K. Polsat Box 4K można podłączyć do Internetu przewodowo lub przez Wi-Fi. Usługa IPTV działa z Internetem stacjonarnym Plusa, Internetem szerokopasmowym Netii i Orange o min. prędkości 8 Mb/s dla kanałów w jakości HD i min. 25 Mb/s dla kanałów w jakości 4K.

Dzięki wspomnianej funkcji DUO użytkownik może przełączać źródło sygnału pomiędzy satelitą a IPTV, korzystając cały czas z tego samego pakietu kanałów – to nowość i pierwsze w Polsce tego typu rozwiązanie. Konieczne jest wówczas przywrócenie ustawień fabrycznych i ponowne przejście przez proces pierwszej instalacji.

Dodatkowo urządzenie umożliwia odbiór naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T/T2 z HEVCAktualizacja: Cyfrowy Polsat zablokował w dekoderze Polsat Box 4K możliwość odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

Dekoder Polsat Box 4K dostępny jest z pakietem M Sport lub pakietem L, kosztującymi po 60 zł miesięcznie, w formule użyczenia, w cenie 49 zł (jednorazowo).
 

Kanały 4K w Polsat Box

Wraz z wprowadzeniem do oferty dekodera 4K, w Polsat Box pojawiły się: Eleven Sports 1 4K, Insight TV UHD, Fashion TV 4K, NASA TV UHD oraz Hot Bird 4k1. Zatem abonenci, którzy zdecydują się na urządzenie Polsat Box 4K, mogą aktualnie oglądać pięć kanałów UHD.

Eleven Sports 1 4K (dostępny w pakiecie Eleven Sports, także w Polsat Box Go) – całodobowy kanał sportowy nadawany w 4K, transmitujący wybrane wydarzenia w natywnej jakości UHD, takie jak wyścigi Formuły 1 czy wybrane mecze LaLiga Santander. Pozycja 228 w EPG.
 
Eleven Sports 1 4K

Insight TV UHD (dostępny od pakietu podstawowego S) – jeden z wiodących na świecie kanałów 4K z setkami godzin programów nadawanych w UHD HDR, poświęconych odważnym podróżom, inspirującej nauce i technologii oraz sportom ekstremalnym. Pozycja 195.
 
Insight TV UHD

Fashion TV 4K (ogólnodostępny w telewizji satelitarnej) – najbardziej rozpoznawalny i mający ogólnoświatowy zasięg kanał poświęcony modzie. Telewizja przez całą dobę prezentuje widzom najnowsze pokazy mody, ostatnie trendy, znaczące wydarzenia, a także historię projektantów, kulisy happeningów, portfolio modelek i modeli, życie celebrytów i ich styl. Pozycja 220.

NASA TV UHD (ogólnodostępny w telewizji satelitarnej) – kanał amerykańskiej agencji kosmicznej. Można na nim oglądać wyjątkowe zdjęcia z amerykańskiego programu kosmicznego, w tym relacje ze startów rakiet, podglądać życie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, podziwiać widoki Ziemi z kosmosu, a nawet eksplorować kosmos, Układ Słoneczny czy Marsa. Wśród pokazywanych materiałów nie brakuje także archiwalnych filmów NASA, przedstawiających program Apollo, czy dokumentów o najnowszych pracach badawczo-rozwojowych agencji. Pozycja 221.

Hot Bird 4k1 (ogólnodostępny w telewizji satelitarnej) jest kanałem demonstracyjnym operatora satelitarnego Eutelsat. Oferuje różne treści o charakterze promującym technologię UHD. Pozycja 209.

Treści 4K w Polsat Box Go

Poza kanałami 4K abonenci Polsat Box mają dostęp do treści VOD w rozdzielczości 4K w serwisie Polsat Box Go, dostępnym zarówno na dekoderze Polsat Box 4K, jak i m.in. urządzeniach mobilnych. Wśród nich są: „Ślicznotki”, „Bodyguard Zawodowiec”, „Paddington 2”, „Jaskiniowiec” czy „Baranek Shaun Film. Farmageddon”. Wkrótce mają pojawić się także dodatkowe materiały biblioteki Insight TV UHD.

Dekoder Polsat Box 4K – wygląd i wyposażenie

Zawartość opakowania jest następująca: dekoder Polsat Box 4K, zasilacz sieciowy, pilot zdalnego sterowania wraz z bateriami, kabel HDMI oraz instrukcja obsługi w języku polskim.

Dekoder ma wymiary: 294 x 144 x 40 mm i waży 617 g. Charakteryzuje się minimalistycznym designem i jednolitym kolorem. Pod tym względem znacznie różni się od innych modeli wyprodukowanych przez polską firmę InterPhone Service dla Cyfrowego Polsatu, chociażby od utrzymanych w czerni i bieli Evobox IP czy Evobox PVR. Do tego w Polsat Box 4K całkiem zrezygnowano z jakichkolwiek napisów czy logo na panelu przednim. Dyskretny znaczek Polsat Box znajduje się na górnej części obudowy – w postaci wybłyszczenia na matowej powierzchni.

Na panelu przednim Polsat Box 4K znajdują się jedynie: odbiornik podczerwieni (IR) oraz dioda LED sygnalizująca różne stany pracy dekodera: kolor zielony – dekoder w trakcie uruchamiania, niebieski – dekoder jest włączony, czerwony – sygnalizuje stan dekodera „szybki start”, biały – „czuwanie”. Brak wyświetlacza.

Panel tylny jest miejscem dla: gniazda anteny naziemnej, wejścia do podłączenia sygnału z anteny satelitarnej, złącza HDMI, portu USB, złącza LAN (Ethernet) na potrzeby przewodowego połączenia z Internetem, czytnika kart kodowych, kieszeni na dysk twardy oraz wejścia zasilania z zasilacza zewnętrznego (DC IN 12 V).

Odnośnie wspomnianego czytnika kart, dekoder pracuje w bezkartowym systemie Irdeto, więc gniazdo jest nieużywane.

Jeśli chodzi o kieszeń na dysk, póki co jest ona nieobsługiwana, z myślą o potencjalnym wykorzystaniu w przyszłości. Po zainstalowaniu dysku słychać jego pracę, ale nic się nie dzieje. Nie można ani odczytać plików, ani nagrywać na dysk umieszczony w kieszeni (nagrywanie możliwe tylko w chmurze).

Obudowa wyróżnia się dużą liczbą otworów wentylacyjnych, przez co ciepło generowane podczas pracy urządzenia jest dobrze odprowadzane na zewnątrz i ryzyko przegrzania praktycznie nie istnieje.
 
Polsat Box 4K - panel tylny z wysuwaną kieszenią na dysk twardy

Pilot zdalnego sterowania jest modelem Bluetooth. Ze wszystkimi jego funkcjami można zapoznać się wchodząc do Menu/Strefa abonenta/Pomoc/Pilot. Wystarczy naciskać poszczególne przyciski, by na ekranie wyświetlał się ich opis. To bardzo wygodne i ciekawe rozwiązanie dla osób chcących poznać możliwości pilota. Zresztą podobne opisy zostały przygotowane również dla interfejsu dekodera.

Z dodatkowych uwag warto wspomnieć, że pilot posiada przycisk komend głosowych, ale obecnie sterowanie głosem nie jest dostępne – w momencie naciśnięcia przycisku dekoder miga tylko diodą, ale nic się nie dzieje.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

SAT Kurier - 1-2/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2023

12 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

429 zł Więcej...