Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 45°E?

dodano: 2021-10-26 18:18
autor: RO | źródło: satkurier.pl

Azerspace-2 Intelsat 38 45°East to pozycja orbitalna wspólnie używana przez operatorów satelitarnych Intelsat i Azerkosmos. Obie firmy wykorzystały swoje mocne strony i umiejętności podczas projektowania i produkcji satelity telekomunikacyjnego Azerspace 2/Intelsat 38 oraz eksploatacji tej jednostki na orbicie. Projekt wspiera rosnący popyt na pojemność dla platform DTH, instytucji rządowych i usług sieciowych w Europie, Azji Środkowej i Południowej, na Bliskim Wschodzie i Afryce Subsaharyjskiej.

satelita


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wspólny projekt amerykańskiego Intelsat i azerbejdżańskiego Azerkosmos. Firmy sprzedają dedykowane pojemności z określonym zasięgiem, tak jakby to były dwa różne satelity. Intelsat oferuje pojemność pod nazwą Intelsat 38. Azerkosmos świadczy usługi używając nazwy Azerspace 2. Jak dotąd, azerski operator nie uruchomił żadnych usług (stan na 26 października 2021).

Azerspace 2/Intelsat 38 został wyniesiony rakietą Ariane 5 przez firmę Arianespace w dniu  25 września 2018 r. z Guiana Space Center (CSG), europejskiego portu kosmicznego Kourou w Gujanie Francuskiej. Producentem satelity jest amerykańska spółka Space Systems Loral (SSL), która jest również dostawcą systemów kontrolnych. Francuski Arianespace po raz drugi wspierał rozwój Azerkosmos, najważniejszego operatora satelitarnego w regionie południowego Kaukazu, poprzez wyniesienie jego satelity na orbitę geostacjonarną. Pierwszą jednostką Azerkosmos jest Azerspace 1, który stacjonuje na sąsiedniej pozycji 46°E.

Azerspace 2/Intelsat 38 jest wyposażony w 35 transponderów (o szerokości 36, 54, 72 i 76 MHz). Mogą one pracować w czterech wiązkach obejmujących Europę, środkową i południowo-zachodnią Azję, Bliski Wschód oraz tropikalną Afrykę. Satelita jest następcą Intelsata 12 i ma za zadanie kontynuować ciągłość usług na pozycji 45°E dla platform cyfrowych i sieci korporacyjnych. Czas pracy na orbicie jest określany na minimum 15 lat.

Najciekawsza dla odbiorców w Polsce - wiązka Europe satelity Intelsat 38 o mocy 53 dBW. Bardzo dobry odbiór w całym kraju z anteny 60 cm.

Druga wiązka Europe and Asia satelity Azerspace 2 o mocy 51 dBW na wschodzie i 48 dBW na zachodzie. Wiązka nieużywana od momentu uruchomienia Azerspace 2/Intelsat 38 na orbicie (stan na 26 października 2021 r.).
 
Satelita Pozycja Pasmo Wiązka Moc wiązki w Polsce [dBW] Wielkość anteny [cm] Uwagi dot. zasięgu Uwagi dot. sprzętu
Intelsat 38 45°E Ku Europe 53 od 60 - Dla DVB-S2X odbiornik powinien posiadać wsparcie tego systemu. To samo dotyczy stosowanych kompresji dla wideo HEVC/H.265 i innych

Dla transmisji PLS (Physical Layer Scrambling) jest wymagany profesjonalny odbiornik satelitarny lub karta DVB. Więcej na temat sprzętu w naszym poradnikowym artykule Odbiór kanałów w PLS/Multistream: 10 pytań i odpowiedzi na portalu satkurier.pl
Sri Lanka - - Poza zasięgiem -
Southern Africa - - Poza zasięgiem -
Steerable S1 - - Poza zasięgiem -
Azerspace 2 45°E Ku Europe and Asia 51
(wschód)

48
(zachód)
od 60
(wschód)

od 80
(zachód)
Sygnał słabnie na zachód Uwaga jw.
Central Africa - - Poza zasięgiem -
West Africa - - Poza zasięgiem -
Pakistan and Afganistan - - Poza zasięgiem -


 
Intelsat 38 - pasmo Ku, wiązka Europe
 
Azerspace 2 - pasmo Ku, wiązka Europe and Asia


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...