Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 4°W?

dodano: 2021-10-19 12:41
autor: Rafał Olchowik | źródło: SAT Kurier 7-8/2021

Amos 4W Spacecom 4°West jest najstarszą lokalizacją orbitalną izraelskiego operatora satelitarnego Spacecom. Satelity na niej stacjonujące zapewniają usługi nadawcze i szerokopasmowe o zasięgu europejskim, bliskowschodnim i afrykańskim oraz łączność między regionami. Obecnie jest z niej nadawanych kilkaset kanałów TV, a jej klientami od wielu lat są izraelska platforma satelitarna Yes oraz operatorzy i czołowi nadawcy z Ukrainy.

Jak odbierać kanały z pozycji 4°W?


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Notowana na giełdzie w Tel Awiwie firma Spacecom jest globalnym operatorem satelitarnym i dostawcą rozwiązań komunikacyjnych dla branży mediów, z siedzibą w mieście Ramat Gan w Izraelu. Obsługuje własną flotę satelitów AMOS. Większościowym udziałowcem jest prywatna firma komunikacyjna Eurocom Group, choć tutaj może dojść do zmian jeszcze w 2021 r., bo 51 proc. udziałów chce przejąć węgierska firma informatyczna i telekomunikacyjna 4iG Plc. Inni udziałowcy to m.in. General Satellite Services Company (GSSC). Spacecom powstał w 1993 r.

Satelity stacjonujące na 4°W

Amos 3 poleciał na orbitę 28 kwietnia 2008 r. z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie na pokładzie rakiety nośnej Zenit-3SLB. Zaprojektowany i skonstruowany przez izraelskiego producenta Israel Aerospace Industries, wyposażony w 12 transponderów pasma Ku o szerokości 72 MHz i 2 transpondery pasma Ka maksymalnie do 500 MHz każdy. Wiązki pasma Ku mają pokrycie Europy Środkowej i Bliskiego Wschodu. Satelita ma masę 1270 kg z pełnym ładunkiem i 810 kg bez ładunku. Jego konstrukcja ma pozwolić na pełnienie misji orbitalnej przez 18 lat. Amos 3 zastąpił wystrzelonego w 1996 r. Amosa 1, którego żywotność była oceniona na 12 lat.

Amos 7 wystrzelono na orbitę jako AsiaSat 8 w dniu 5 sierpnia 2014 r. rakietą Falcon 9 z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie. Wyprodukowany i dostarczony przez firmę Space Systems Loral na bazie platformy 1300, wyposażony w 24 transpondery pasma Ku o szerokości 54 MHz oraz dodatkowy transponder w paśmie Ka. Satelita został umieszczony na pozycji 105,5°E, by uzupełnić przepustowość dla rynku Azji Południowo-Wschodniej. Pod koniec 2016 r. Spacecom zawarł umowę z AsiaSat o jego przesunięciu na pozycję 4°W w celu zastąpienia Amosa 2. Było to konieczne, ponieważ w wyniku eksplozji rakiety nośnej Falcon 9 został zniszczony przed startem nowy satelita Amos 6. Po skierowaniu AsiaSat 8 na drugą lokalizację, wiązki ustawiono na Europę Środkowo-Wschodnią, Bliski Wschód i Afrykę. Przewidywany czas pracy na orbicie wynosi 15 lat.
 
Mapa pokrycia Amos 3 - pasmo Ku - wiązka Europe
Mapa pokrycia Amos 3 - pasmo Ku - wiązka Middle East
Mapa pokrycia Amos 3 - pasmo Ku - wiązka North America
Mapa pokrycia Amos 3 - pasmo Ku - wiązka Ukraine
Mapa pokrycia Amos 7 - pasmo Ku - Middle East
Mapa pokrycia Amos 7 - pasmo Ku - wiązka CEE
Mapa pokrycia Amos 7 - pasmo Ku - wiązka PanEurope
Mapa pokrycia Amos 7 - pasmo Ku - wiązka Southern Africa
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

675 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...