Komisja Europejska wprowadzi USB-C jako standard ładowania

dodano: 2021-09-23 18:39
autor: Jan Borejko | źródło: KE

USB-C złącze smartfon 2021360px.jpg Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie ujednoliconego standardu ładowania smartfonów USB-C w krajach Unii Europejskiej. Wymóg będzie dotyczył również tabletów, aparatów fotograficznych, słuchawek, przenośnych głośników i konsol do gier. Chodzi o to, że wszystkie urządzenia konsumenckie były dostarczane na rynek europejski z tym samym portem.

USB-C standard ładowania złącze smartfon 2021 360px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Komisja Europejska proponuje wprowadzenie w UE jednolitego standardu ładowania telefonów komórkowych USB-C, a także dzielenie się ich sprzedażą z samymi urządzeniami.

Komisja proponuje:

  • Zharmonizowany port ładowania dla urządzeń elektronicznych: USB-C będzie wspólnym portemDzięki temu konsumenci będą mogli ładować swoje urządzenia tą samą ładowarką USB-C, niezależnie od marki urządzenia.
  • Zharmonizowana technologia szybkiego ładowania pomoże zapobiec nieuzasadnionemu ograniczaniu prędkości ładowania przez różnych producentów i zapewni taką samą prędkość ładowania przy użyciu dowolnej kompatybilnej ładowarki do urządzenia.
  • Oddzielenie sprzedaży ładowarki od sprzedaży urządzenia elektronicznego: konsumenci będą mogli kupić nowe urządzenie elektroniczne bez nowej ładowarki. Ograniczy to liczbę zakupionych lub niewykorzystanych ładowarek. Szacuje się, że ograniczenie produkcji i utylizacji nowych ładowarek zmniejszy ilość odpadów elektronicznych o prawie tysiąc ton rocznie.
  • Lepsze informacje dla konsumentów: producenci będą musieli dostarczać odpowiednie informacje o wydajności ładowania, w tym informacje o mocy wymaganej przez urządzenie i czy obsługuje ono szybkie ładowanie. Ułatwi to konsumentom sprawdzenie, czy ich dotychczasowe ładowarki spełniają wymagania nowego urządzenia, lub pomoże im wybrać kompatybilną ładowarkę. W połączeniu z innymi środkami pomogłoby to konsumentom ograniczyć liczbę kupowanych nowych ładowarek i pomogłoby im zaoszczędzić 250 mln euro rocznie na niepotrzebnych zakupach ładowarek.
Propozycja ta musi zostać zatwierdzona przez Radę UE i Parlament Europejski, który m.in. będzie mógł go zmienić. Jeśli zostanie to uzgodnione, państwa będą miały 2 lata na wdrożenie nowych przepisów.

W 2020 roku w UE sprzedano około 420 mln telefonów komórkowych i innych gadżetów.
Średnio każdy klient ma 3 ładowarki, z których 2 korzysta regularnie. Jednak 38% konsumentów napotkało problem, gdy nie wszystkie złącza pasują do ich telefonu, zauważa komisja.

KE dodała, że ​​obywatele krajów unijnych wydają 2,4 mld euro rocznie na autonomiczne ładowarki, które nie są dostarczane z urządzeniami elektronicznymi. Ponadto co roku zamieniają się w kilka ton śmieci.

Komisja Europejska pracuje nad rozwiązaniem tego problemu od 2009 roku.
W szczególności promował dobrowolne porozumienie w branży, które doprowadziło do zmniejszenia liczby istniejących portów z 30 do 3, podkreślono w komunikacie.

Amerykańska firma Apple używa już złączy USB-C w niektórych swoich iPadach i laptopach, ale twierdzi, że unijne przepisy narzucające uniwersalną ładowarkę do wszystkich telefonów komórkowych w Unii Europejskiej są nieuzasadnione.

Apple twierdzi, że może to nadal być poważnym problemem dla branży, ponieważ może uniemożliwić sprzedaż istniejącego sprzętu.

Źródło: europa.eu
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Okablowanie
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...