AB PULSe 4K Twin - test odbiornika

dodano: 2021-09-07 14:57
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 7-8/2021

AB PULSe 4K Twin Słowacka firma AB-COM wprowadza na rynek odbiornik satelitarny PULSe 4K. Wkrótce można się też spodziewać wersji Mini tego tunera. Wersja tzw. większa odbiornika PULSe 4K ma mieć 3 różne konfiguracje: Single z pojedynczą głowicą tunera DVB-S2X, Twin z podwójną głowicą DVB-S2X oraz Combo – satelitarny DVB-S2X z tunerem DVB-T2. Tu przedstawiamy odbiornik PULSe 4K w wersji Twin.

AB PULSe 4K Twin


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Już kiedy odebrałem paczkę z odbiornikiem PULSe 4K do testów przesłaną ze Słowacji, od razu zauważyłem ekologiczne opakowanie i to takie podobne do tych znanych z odbiorników Vu+. Wtedy pomyślałem sobie, że to musi być coś konfekcjonowanego przez tego samego producenta. Od razu więc sięgnąłem po równie ekologiczną, czarno-białą instrukcję obsługi, którą bardzo dobrze przygotowano i przetłumaczono na języki angielski, czeski, słowacki, niemiecki i polski.

Jakież było moje zdziwienie, kiedy odpakowałem i zobaczyłem obudowę odbiornika 4K w wersji Twin, czyli z podwójnym tunerem DVB-S2X. Sama obudowa coś mi przypominała, szczególnie tylny panel. Za to panel przedni zupełnie inny. Za nieco inną klapką sam układ gniazd CI/CA oraz USB od razu dał do zrozumienia, że to „odbiornik – tzw. mutant”, czyli odbiornik linuksowy 4K znany pod innymi nazwami. Konkretnie, bo tu nie ma co ukrywać – PULSe 4K w Polsce jest doskonale znany jako 4K BOX HD61 z firmy AX Technology.

Trzeba tu jasno napisać, że odbiorniki 4K od AX Technology zawsze cieszyły się zainteresowaniem, bo zwykle były stosunkowo tanie i dobrze przygotowane pod kątem możliwości i software’u. Nie ma więc w tym nic dziwnego, że przy pewnych problemach z dobrymi procesorami dla tunerów 4K pojawia się sprawdzony odbiornik pod inną marką. Widać więc, że powodem jest dobry stosunek jakości i możliwości do ceny.
Nie będę się tu dużo rozpisywał nad tym odbiornikiem, bo wielu już go zna i nie ma co się powtarzać.

Istotne jest to, że PULSe 4K umożliwia odbiór satelitarnych kanałów SD, HD i UHD w standardach DVB-S/S2/S2X, z kompresjami MPEG-2,MPEG-4/H.264 i HEVC/H.265. Wersja PULSe 4K Combo pozwala na odbiór z naziemnych nadajników DVB-T/T2 oraz z kablówki DVB-C. Nie mam go do testów, więc nie będzie potwierdzenia, czy na bank jest to samo, ale można tak podejrzewać.
 

Podstawowe informacje

Odbiornik PULSe 4K Twin wyposażony w dwie głowice DVB-S2X z przelotką LNB i wbudowane sprzętowe kodeki wideo H.265/HEVC pozwala na oglądanie i nagrywanie programów w UHD 4K. Wspiera zatem najnowsze formaty wideo.

Sprawdzałem dość dokładnie specyfikację PULSe 4K, czy na pewno ma ten sam hardware i nie zauważyłem zasadniczych różnic poza innym wzorem panelu przedniego.

Też zastosowano bardzo wydajny procesor ARM Cortex-V7 rev. 4, który posiada cztery 64-bitowe rdzenie taktowane 1,6 GHz. Sercem odbiornika jest procesor Hi3798MV200 firmy HiSilicon. Pamięć RAM wynosi 2 GB, a pamięć flash 8 GB.

Opcja Multiboot umożliwia wgranie 4 niezależnych dystrybucji Linuksa (testy przeprowadzono na oprogramowaniu OpenATV z 2021 roku, bo firma AB-COM ma dobre układy z programistami OpenATV). PULSe 4K dzięki systemowi Linux ma nieograniczone możliwości, jak to prawie każdy Linux – nie ma co tu tego rozważać.

Istotne jest to, że ma 2 gniazda modułu dostępu warunkowego CI oraz czytnik kart, a to jest coraz bardziej istotne, bo pozwala na oglądanie stacji 4K także z płatnych ofert. Im więcej jakichś kieszeni na karty i moduły, to komfort dla użytkownika jest większy. Można zainstalować dysk do 4 TB w specjalnej kieszeni z tyłu. W komplecie zewnętrzny czujnik podczerwieni do pilota IR – na kablu.
 

Opis odbiornika

Odbiornik PULSe 4K będzie dostarczany w obudowie w kolorze czarnym bez względu na wersję. Ma takie same wymiary 270 x 62 x 190 mm (szer. x wys. x gł.) co HD61. Na panelu przednim 4-cyfrowy 7-segmentowy wyświetlacz jasno świecący na biało, wskazujący czas lub numer kanału. Po lewej jest nieco inny przycisk włącznika niż w HD61, ale też fajny. Nie ma też żadnych innych przycisków na panelu.

Za uchylną pokrywą po prawej umieszczono 2 gniazda CI oraz jeden uniwersalny czytnik kart, jeden czytnik kart microSD oraz jeden port USB 2.0. Na tylnym panelu znajduje się wejście LNB tunera satelitarnego z drugim tunerem DVB-S2X z przelotką. Dalej są optyczne złącze audio S/PDIF, wyjście HDMI 2.0a, złącze USB 2.0, złącze Ethernet 10/100 Mb/s, gniazdo EX IR dla zewnętrznego czujnika podczerwieni do pilota IR na kablu, który jest w zestawie. Umieszczono też gniazdo zasilacza 12 V/3 A – nad nim jest wyłącznik sieciowy.

Odbiór kanałów HD i 4K

Odbiornik nie jest już jakąś nowością na rynku, a oprogramowanie OpenATV daje mniej więcej podobne możliwości. Dylematem zawsze w takim przypadku jest dobór oprogramowania dla obsługi tego, co umieścimy w 2 gniazdach CI i czytniku kart.
 
EPG - przewodnik po programach

Użytkowników większości kart i modułów możemy uspokoić. Testowaliśmy przede wszystkim najnowszy moduł CAM 4K CI+ z ECP dla platformy CANAL+, bo tzw. niebieski CAM 4K CI+ (ten bez ECP i CANAL+ 4K) też działa. Jest więc odbiór CANAL+ 4K, jak i Museum 4K. Sprawdzaliśmy też różne kombinacje dwóch CAM-ów: Cyfrowego Polsatu i CAM platformy CANAL+, Cyfrowego Polsatu i/lub tivùsat, Fransat czy HD+. Bez problemów, choć jasne jest, że przy zastosowaniu dwóch polskich CAM-ów trzeba przydzielić zadania CAM-u dla dekodowania wybranych kanałów z odpowiedniego modułu, kiedy są dwa różne systemy dostępu warunkowego dla jednego kanału, np. Eurosport, TVP1, TVP Sport. Tu niestety musi to zrobić sam użytkownik i tego klienci często nie rozumieją, że serwis nie jest w stanie tego zrobić zdalnie i nie jest to wada odbiornika, a raczej zaleta.

Karty „nc+/CYFRY+” w Seca MediaGuard, TNK czy Smart HD+ tym bardziej nie stanowią problemu, nawet gdy w slotach CI umieszczone są jakieś moduły. Nie ma specjalnych konfliktów przy dekodowaniu, zresztą podobnie jest z kartami erotycznymi w Viaccess.

Odbiornik radzi sobie z kartami Seca umieszczonymi w module UniCAM i to nawet po zmianie 5 kanałów CANAL+ na 64-bity.

Trzeba dodać, że PULSe 4K wyjątkowo dobrze radzi sobie z obsługą 3 różnych slotów (2x CI i czytnik) w różnych kombinacjach, co jest jego wyjątkową cenną zaletą.
 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

459 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

339 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...