Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 16°E?

dodano: 2021-09-06 14:39
autor: Rafał Olchowik | źródło: SAT Kurier 5-6/2021

Eutelsat 16A 16°East to wiodąca pozycja nadawcza w Europie Środkowej i Wschodniej, obejmująca również społeczności emigranckie w Europie Zachodniej. Dostarcza ponad 800 kanałów telewizyjnych w różnych wersjach językowych, by sprostać potrzebom odbiorców zróżnicowanych kulturowo. Do odbioru usług przystosowanych jest ponad 12 mln gospodarstw domowych w Europie Środkowej i ponad 0,5 mln na wyspach Oceanu Indyjskiego.

Eutelsat 16A 16E


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Eutelsat 16A został wyniesiony na orbitę 7 października 2011 roku rakietą Long March 3B z chińskiego kosmodromu Xichang. Zastąpił starsze konstrukcje Eutelsat Sesat, Eutelsat W2M i Eurobird 16A, które pracowały wspólnie na 16°E w wyniku anomalii Eutelsata W2 w styczniu 2010 roku (był u kresu swojej żywotności). Na etapie budowania był znany jako Eutelsat W3C. Nazwę zmieniono 1 marca 2012 roku po ujednoliceniu nazewnictwa wszystkich satelitów obsługiwanych przez francuskiego operatora Eutelsat Communications.

Satelita został wyprodukowany przez firmę Thales Alenia Space na platformie o nazwie Spacebus-4000C3. Posiada do dyspozycji pojemność 56 transponderów w paśmie Ku i 3 w paśmie Ka. Wyposażony jest w 5 wiązek pokrycia, w tym 3 o różnym zasięgu na kontynencie europejskim, ale wszystkie pokrywające Polskę. Odbiór wiązek Europe A i Europe B jest możliwy na antenach 70-90 cm. Pozostałe dwie wiązki z pasma Ku są kierowane na południowe obszary Afryki i Madagaskar.

Dwie interesujące wiązki z pasma Ku: Europe A i Europe B.
Obie mają bardzo dobre pokrycie na terytorium Polski – odbiór w całym kraju z anteny 80 cm. 
 
Mapa zasięgu - Eutelsat 16A - wiązka Europe A (pasmo Ku)
Mapa zasięgu - Eutelsat 16A - wiązka Europe B (pasmo Ku)
Mapa zasięgu - Eutelsat 16A - wiązka Europe C (pasmo Ka)

Główni operatorzy:
  • STN (Satellite Telecommunications Network Ltd.) ze Słowenii,
  • A1 Telekom Austria Group z Austrii,
  • Team: Media z Bośni i Hercegowiny,
  • OiV (Odašiljači i veze d.o.o.) z Chorwacji
  • dostawcy platform DTH (m.in. DigitAlb, SBB/Telemach, T-HT, Antik Telecom, Freesat Romania, Orange Slovensko).
 

Kilka platform płatnej telewizji

DigitAlb to jeden z dwóch wieloletnich klientów na pojemności Eutelsat 16A. Najpopularniejsza platforma w Albanii wystartowała 15 lipca 2004 roku w naziemnej telewizji cyfrowej dla głównych miast w kraju: Tirana, Durres, Kruja, Elbasan, Wlora, Szkodra. Operator rozpoczął transmisje DTH kilka miesięcy później, oferując najciekawszy wybór kanałów, włączając szereg własnej produkcji. Dzisiaj oferuje kanały filmowe (Film Autor, Film Hits, Film Thriller, Film Dramë, Film Komedi, Film Një, Film Dy, Film Family, Eurofilm), sportowe SuperSport czy dokumentalne (Explorer Shkencë, Explorer Natyra, Explorer Histori).

Nieco później, bo w 2006 roku ruszyła Total TV. Początkowo dla klientów z Serbii. Usługa stopniowo pojawiała się w innych państwach regionu bałkańskiego. Dzisiaj platformę można też oglądać w Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Macedonii Północnej i Słowenii. Operator oferuje najpopularniejsze stacje komercyjne w tych krajach. Ma też bogatą ofertę międzynarodową w lokalnych wersjach od takich nadawców, jak Discovery, Home Box Office, SPI International, FOX Networks Group czy ViacomCBS.

Największa w Chorwacji firma telekomunikacyjna Hrvatski Telekom (T-HT) udostępnia satelitarną wersję swojej platformy IPTV – MAXtv. W sektorze DTH operator zaczął działać w październiku 2010 roku, by umocnić swoją pozycję na rynku chorwackiej telewizji cyfrowej i dotrzeć do nowych odbiorców poza zakresem sieci ADSL, zwłaszcza do społeczności podmiejskich, wiejskich i chorwackich wysp na Adriatyku.

Druga platforma dla Chorwacji jest oferowana pod marką A1 Hrvatska przez A1 Telekom Austria Group. Austriacki operator ma około 24 mln klientów w siedmiu krajach. DTH ma też w Bułgarii. Ponadto działa jako dostawca usług IPTV lub OTT na rynku austriackim, słoweńskim, macedońskim, białoruskim i w Liechtensteinie.

Czesko-słowacka platforma Antik Sat od słowackiej firmy Antik Telecom prowadzi transmisje we współpracy z A1 Telekom Austria Group. Dostawca podstawowych kanałów dla Czech i Słowacji zadebiutował w listopadzie 2015 roku i oferuje usługi triple play (telewizja+internet+telefon). Z oferty korzystają abonenci Antik Telecom, którzy są poza dostępnością sieci światłowodowej.

Dla odbiorców w Rumunii nadawana jest platforma Freesat Romania z ofertą najczęściej oglądanych rumuńskich stacji telewizyjnych. Pakiet wyróżnia się brakiem okresu umownego i miesięcznych opłat. Płaci się jednorazowo za kartę (kosztuje 60 lei – około 55 zł), a później opłaca się usługę na jeden rok (99 lei – około 90 zł). W tej cenie klient otrzymuje dostęp do TVR1 HD, TVR2 HD, Pro TV, Kanal D, Prima HD, National TV, Pro 2, Pro Cinema, Pro X, Pro Gold, Boomerang, TNT i licznych kanałów zagranicznych FTA, które są nadal dostępne po upłynięciu ważności subskrypcji. Operator nie narzuca odbiorników, ale musi być on kompatybilny ze standardami DVB-S2, MPEG-4 i systemem Conax.

Darmowa telewizja FTA

Pozycja 16°E będzie szczególnie interesująca dla osób zainteresowanych urokiem Bałkanów – tamtejszą architekturą, kulturą ludową, historią, muzyką, przyrodą. Odbierzemy z niej bezpłatne kanały telewizyjne z Chorwacji, Serbii, Bośni i Hercegowiny, Albanii, Kosowa, Słowenii czy Rumunii. Najwięcej w bałkańskich kanałach FTA obejrzymy informacji z regionu. Nie brakuje też muzyki – zarówno współczesnej, jak i starych przebojów sprzed rozpadu Jugosławii. Kilka kanałów typowo ogólnych pokazuje seriale, filmy i reportaże ze swoich regionów.

Wśród ciekawszych stacji muzycznych BN Music HD od prywatnego nadawcy Radio-televizija BN z siedzibą w Bijeljina w północno-wschodniej Bośni i Hercegowinie. Największe przeboje ludowe wykonawców muzyki pop i występy gwiazd sceny folkowej prezentuje Pink Folk 1 serbskiego giganta mediowego Pink Media Group. Firmę założył i rozwinął przedsiębiorca Zeljko Mitrovic, który obsługuje już ponad 30 kanałów w regionie.
 
Pink Folk 1
BN Music HD

Znana w Serbii piosenkarka Dragana Mirković oferuje swój kanał muzyczny DM Sat, który jest bardzo popularny w Chorwacji. Promocję lokalnej sceny muzycznej z Serbii, Bośni i Hercegowiny czy Chorwacji znajdziemy w niszowych kanałach 101 TV, YU Planet czy P-TV Vienna. Pełno różnorodności nie brakuje w RTSH Muzike od albańskiego nadawcy publicznego Radio Televizioni Shqiptar – od festiwali tańca folkowego i krzewienia krajowych artystów, po największe koncerty międzynarodowej sceny muzycznej. Niemiecka grupa Folx Network w kwietniu 2021 wprowadziła trzy kanały: Adria Music Television HD z przebojami pop i rock ze wszystkich republik byłej Jugosławii, One Adra Music Television HD z anglojęzyczną ofertą dla młodego, średniego i starszego pokolenia – od najnowszych piosenek pop, pop-rock i dance po największe hity muzyczne wszech czasów i Folx Music Television Slovenija HD z oparciem na prawie zapomnianych tradycjach słoweńskiej przestrzeni muzycznej.
 
Folx Music Television Slovenija HD
Adria Music Television HD
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

675 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

299 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-7/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-7/2023

12 zł Więcej...