Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 56°E?

dodano: 2021-08-22 12:09 | aktualizacja: 2021-08-26 11:10
autor: Rafał Olchowik | źródło: satkurier.pl

antena satelitarna 56°East jest pozycją orbitalną stworzoną na rzecz rozwoju łączności nadawczej na Syberii. Ta kraina geograficzna wchodzi w skład Federacji Rosyjskiej. Położona jest w północnej Azji, między Uralem na zachodzie, Oceanem Arktycznym na północy, zlewiskami Oceanu Arktycznego i Spokojnego na wschodzie oraz stepami Kazachstanu i Mongolii na południu. Z tej pozycji nadają wiodące rosyjskie platformy Trikolor i NTV Plus, a także niektóre kanały FTA z Rosji.

Express-AT1


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W nocy z 15 na 16 marca 2014 roku rakieta nośna Proton M/Breeze M z powodzeniem umieściła na orbicie dwa rosyjskie satelity Express-AT1 i Express-AT2. Ten pierwszy trafił na pozycję 56°E, aby świadczyć usługi telekomunikacyjne dla Syberii. Komercyjne uruchomienie nastąpiło 22 kwietnia 2014 roku. Drugi znalazł się na 140°E w celu pracy dla rosyjskiego Dalekiego Wschodu.

Express-AT1 to rosyjski satelita telekomunikacyjny należący do państwowego operatora Kosmiczeskaja Swiaz (RSCC). Powstał we współpracy zakładów ISS im. Reszetniewa z francuską firmą Thales Alenia Space w ramach Federalnego Programu Kosmicznego na lata 2006-2015. Satelita został zbudowany na platformie Express-1000H. Posiada 32 transpondery o szerokości 33 MHz w paśmie Ku, które pracują dla klientów Europy Wschodniej i Rosji. Transmisja w dwóch wiązkach: szerokiej Wide, obejmującej głównie zachodnią i środkową Rosję, kraje bałtyckie, Ukrainę, gdzie EIRP wynosi maksymalnie 52 dBW i wschodnią East, przeznaczoną dla pokrycia zachodniej i środkowej Syberii z mocą 52 dBW. Wiązka wschodnia jest wykorzystywana przez rosyjskie platformy Trikolor Sibir i NTV Plus Wostok. Jego masa wynosi 1726 kg.

Express-AT1 zastąpił satelity Bonum 1 (wyniesiony w listopadzie 1998 roku) i DirecTV-1R (rezerwowy, przesunięty z 95°W na wypadek awarii Bonum 1). Długo oczekiwany satelita posiada nawet 4-krotnie więcej pojemności w porównaniu do swojego poprzednika, co pozwoliło zaoferować pełną gamę usług Trikolor i NTV Plus dla syberyjskich klientów. Na orbicie geostacjonarnej ma spędzić nie mniej niż 15 lat.

 
Satelita Pozycja Pasmo Wiązka Moc wiązki w Polsce [dBW] Wielkość anteny [cm] Uwagi dot. zasięgu Uwagi dot. sprzętu
Express-AT1 56°E Ku Wide do 52
(północny wschód)

poniżej 47
(południowy zachód)
od 70
(północny wschód)

od 90-100
(południowy zachód)
Sygnał szybko spada w kierunku południowo-zachodnim Antena musi posiadać konwerter do odbioru polaryzacji kołowych (L/R)! Więcej o modyfikacji zwykłego konwertera

Dla DVB-S2X odbiornik powinien posiadać wsparcie tego systemu. To samo dotyczy stosowanych kompresji dla wideo HEVC/H.265 i innych

Dla transmisji PLS (Physical Layer Scrambling) jest wymagany profesjonalny odbiornik satelitarny lub karta DVB. Więcej na temat sprzętu w naszym poradnikowym artykule Odbiór kanałów w PLS/Multistream: 10 pytań i odpowiedzi na portalu satkurier.pl
East - - Poza zasięgiem


 
Express-AT1 - wiązka Wide
Express-AT1 - wiązka East


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

249 zł Więcej...

SAT Kurier - 11-12/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2023

12 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...