Jak odbierać kanały z pozycji 10°E?

dodano: 2021-06-15 13:51 | aktualizacja: 2021-06-16 14:48
autor: Rafał Olchowik | źródło: SAT Kurier 3-4/2021

Eutelsat logo 1.07.2020 Pozycja 10°E jest jedną z wieloletnich lokalizacji orbitalnych należących do konsorcjum Eutelsat, a obecnie jest to kluczowa pozycja dla danych i profesjonalnych usług wideo. Potężny zasięg 10°E zapewnia kilka wiązek satelity Eutelsat 10A obsługujących Europę, Bliski Wschód, Afrykę, Indie i część Azji, a także Amerykę Łacińską. Usługi świadczone są nieprzerwanie z tej lokalizacji od 1987 roku.

Eutelsat 10A


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wielu nadawców wykorzystuje pozycję 10°E do realizacji przekazów dosyłowych, co szczególnie interesuje DX-erów. Do części przekazów z pasma Ku wystarczy standardowa antena satelitarna 80 cm i tuner z szybką funkcją Blindscan, by samodzielnie łapać okazjonalne transmisje.

Eutelsat 10A (pierwotnie nosił nazwę W2A) wyniesiono 3 kwietnia 2009 r. o godzinie 18:24 czasu polskiego z centrum kosmicznego Bajkonur w Kazachstanie przy pomocy rakiety nośnej Proton M. Misja trwała 9 godzin i 10 minut. Masa startowa satelity wynosiła 5700 kg. Zastąpił Eutelsata W1 w nocy z 18 na 19 maja, którego przekierowano na inny slot orbitalny do podjęcia nowych zadań – konkretnie na 4°E, gdzie przejął obowiązki EuroBirda 4 (ex Hot Bird 3). Na orbicie Eutelsat 10A ma spędzić 15 lat.

Do 34 transponderów może obejmować sygnałem w paśmie Ku terytorium Europy, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Pozostałe transpondery pasma Ku mają pokrycie Afryki Północnej i wysp na Oceanie Indyjskim.
 
Eutelsat 10A - pasmo C - wiązka Global
Eutelsat 10A - pasmo Ku - wiązka South Africa
Eutelsat 10A - pasmo Ku - wiązka Wide

Eutelsat W2A został zaprojektowany i wyprodukowany przez francuski oddział francusko-włoskiej firmy Thales Alenia Space dla operatora satelitarnego Eutelsat (Paryż, Francja). Umowa o wyniesienie satelity rosyjską rakietą Proton-M została zawarta z International Launch Services (ILS). Satelita został wyprodukowany na platformie Alcatel Alenia Space Spacebus 4000C4. Jest wyposażony w 46 transponderów pasma Ku i 10 transponderów pasma C (4 GHz). Dodatkowo satelitę rozbudowano o nowoczesne wyposażenie pokładowe, działające w paśmie S o częstotliwości 2,2 GHz, które w ówczesnym czasie mogło dać początek transmisji mobilnych usług multimedialnych z satelity (telewizja komórkowa, radio cyfrowe, itp.) dla użytkowników we Francji, Niemczech, Włoszech, Polsce, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.
 

Usterka z pasmem S

Eutelsat Communications wykrył nieprawidłowości w działaniu satelity W2A. Problem dotyczył pojemności w paśmie S. Antena nadawcza nie spełniała wymagań, co negatywnie wpływało na moc i zasięg, dlatego operator musiał zrezygnować z tej części usług. Pojemność miała być używana przez dwóch gigantów satelitarnych SES Astra i Eutelsat we wspólnym przedsięwzięciu Solaris Mobile. Spółka joint-venture powstała na potrzeby realizacji telewizji mobilnej i radia w standardzie DVB-SH dla całej Europy. Częściowa wady satelity nie zagrażała, ani nie ograniczała pojemności w paśmie Ku i C, która jest wykorzystywana do celów komercyjnych.

Planowany satelita Eutelsat 10B

Francuski operator z Paryża pod koniec października 2019 r. podpisał umowę z Thales Alenia Space na produkcję i dostawę nowego satelity telekomunikacyjnego Eutelsat 10B. Będzie to w pełni elektryczny satelita oparty na platformie Spacebus NEO, który trafi na pozycję 10°E, głównie na potrzeby usług łączności podczas lotów atlantyckich oraz łączności morskiej. Na orbitę zostanie wyniesiony w 2022 roku.

Eutelsat 10B przez 15 lat będzie świadczył usługi na pozycji 10°E, oferując niezrównane pokrycie stref europejskich, bliskowschodnich i afrykańskich. Nowy satelita będzie wyposażony w dwie szerokie wiązki w pasmach C i Ku. Łącznie 32 transpondery w ekwiwalencie 36 MHz (12 transponderów odpowiadających 36 MHz w paśmie Ku i 20 transponderów odpowiadających 36 MHz w paśmie C) zapewnią ciągłość istniejących usług dla Eutelsat 10A, który ma działać do 2023 roku.

Historia rozwoju pozycji 10°E – kluczowe daty
  • Październik 1988: Uruchomienie Eutelsat I-F5 po trzech miesiącach testów. Na tej pozycji pracował do kwietnia 1991 r. Później był przesuwany na inne pozycje orbitalne. Na satelitarną emeryturę udał się w maju 2000 r.
  • Styczeń 1991: Uruchomienie Eutelsat II-F2, który zajmował tę lokalizację do czerwca 1999 r. Później był przesuwany na inne pozycje orbitalne. Życie na orbicie zakończył w listopadzie 2005 r.
  • Czerwiec 1999: Tymczasowe przejęcie obowiązków przez Eutelsat II-F4 (wyniesiony 9 lipca 1992 r., wycofany w grudniu 2003 r.).
  • Wrzesień 2000: Uruchomienie Eutelsat W1.
  • Maj 2009: Zastąpienie Eutelsat W1 nowym satelitą Eutelsat W3A.
  • Marzec 2012: Zmiana nazwy Eutelsat W3A na Eutelsat 10A. Nowy system nazewnictwa objął wszystkie satelity należące do spółki Eutelsat Communications, by marka prezentowała się w sposób spójny i jednolity.

Pojedyncze kanały FTA z pasma Ku

Największą aktywność od lat wykazują nadawcy z Bliskiego Wschodu, a w szczególności z krajów Maghrebu, Iraku i ogólnie Regionu Kurdystanu. Nadają w pojedynczych transmisjach SCPC w celu dosyłu sygnału do większych pakietów MCPC na inne satelity dostępne w Europie. Jedną z nich jest nadawana z irackiego Kurdystanu Zagros TV HD. Należy do Partii Demokratycznej Kurdystanu i ma siedzibę w Irbil. Stacja bierze swoją nazwę od Gór Zagros.
 
Zagros TV

Posiada ogólną ofertę programową z naciskiem na informacje i reportaże, a celem jej działania jest promowanie dialogu między etnicznymi, religijnymi czy politycznymi komponentami w Iraku. Dostępna jest również konkurencyjna Kurdistan TV HD, wspierana przez Narodową Armię Wyzwolenia Kurdystanu, czy Kurdistan 24 HD od Rządu Regionalnego Kurdystanu. Inne kanały, to m.in. M24 TV – marokański projekt dla „Wielkiego Maghrebu” dostarczający wiadomości z życia gospodarczego, politycznego i społecznego w regionie w języku arabskim oraz komercyjny kanał telewizyjny zlokalizowany w Tunezji Nessma TV, oglądany przez widzów w Tunezji, Maroko, Algierii, Libii i Mauretanii.
 
M24 TV

Choć wybór kanałów jest skromny, to jednak trafiają się perełki niedostępne nigdzie indziej na europejskim niebie satelitarnym. Jedną z nich jest Palanca TV – stacja, która zwraca uwagę na wszystko, co dzieje się w Angoli, od sztuki po muzykę, od polityki po sport. To nowoczesny i dynamiczny kanał miejski, stworzony przez nowe pokolenie w Angoli dla społeczeństwa angolskiego. Nadawany jest w języku portugalskim.
 
Palanca TV
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

429 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...