Huawei stawia na system Harmony OS

dodano: 2021-05-28 23:06 | aktualizacja: 2021-06-03 15:02
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Huawei/Gizchina

Harmony OS Huawei 360px.jpg Huawei wprowadził w środę 2 czerwca nowy system operacyjny HarmonyOS dla smartfonów, tabletów i smartwatchów. Chińska grupa technologiczna podejmuje ambitną próbę stworzenia 3. platformy mobilnej obok iOS od Apple i Androida od Google. Przypomnieć warto, że ostatnio gigantowi oprogramowania - firmie Microsoft nie udało się stać 3. głównym graczem w tej dziedzinie ze swoim systemem Windows. Teraz Huawei, który znajduje się pod presją amerykańskich sankcji, korzysta z systemu operacyjnego Android z powłoką EMUI bez wsparcia usług Google. Nowy HarmonyOS, rozwijany przez Chińczyków w ciągu ostatnich kilku lat, stanie się podstawą wszystkich nowych urządzeń giganta technologicznego.

Harmony OS Huawei 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Chociaż system HarmonyOS został opracowany głównie dla smartfonów, to nowy system operacyjny nie ma początkowo pojawić się w telefonach komórkowych. Będzie początkowo używany w nowych zegarkach komputerowych Huawei Watch 3 i Huawei Watch 3 Pro oraz nowych tabletach premium MatePad 11 i MatePad Pro 12.6, które zostały zaprezentowane wraz z nowym oprogramowaniem

Dzięki HarmonyOS Huawei stara się powstrzymać szkody, które spowodowały sankcje USA, zwłaszcza w biznesie smartfonów tej marki. Po wprowadzeniu ograniczeń handlowych przez ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa Huawei nie może już korzystać z usług Google Play na systemie mobilnym Android.

Oznacza to, że dostęp do sklepu Google Play dla milionów aplikacji na Androida i wielu popularnych aplikacji, takich jak Gmail i Mapy Google, jest możliwy tylko przez przeglądarkę internetową. Inne popularne aplikacje są całkowicie nieobecne. Sankcje nie zostały jeszcze zniesione przez następcę Trumpa, prezydenta Joe Bidena, a Huawei nie mógł dłużej czekać, bo zacząłby tracić klientów na swoje smartfony i zegarki.

Dzięki nowym smartwatchom Huawei Watch 3 i 3 Pro Chińczycy podejmują teraz kolejną próbę zakwestionowania dotychczasowej dominującej pozycji Apple Watch. Modele Huawei komunikują się nie tylko z własnymi smartfonami, ale także z iPhonem firmy Apple i większością urządzeń z systemem Android. Podobnie jak Apple Watch, mogą nie tylko śledzić aktywność sportową, ale także rejestrować dane dotyczące zdrowia, takie jak tętno i wartości tlenu we krwi. Jeśli chodzi o smartwatche, Huawei ma jednak również do czynienia z silną konkurencją ze strony obozu Androida. Samsung i marka Google Fitbit ogłosiły niedawno kompleksową inicjatywę rozwoju systemu operacyjnego Google Wear.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Android
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

279 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...